Windows 11 görüntü bozuluyor ekran parlaklığı değişmiyor nasıl değiştirilir

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Windows 11 görüntü bozuluyor ekran parlaklığı değişmiyor sorunu yaşayanların bir kısmında donanım tarafında arıza görülebiliyor. Bundan dolayı ki yapacağınız ilk işlemler arızayı tespit etmek için uygulanacak adımlardır.

Ad imageAd image

Windows 11 ekran parlaklığı otomatik düşüyor ve ekran çözünürlüğü ayarları hangi bölümden yapılır bunu görsellerle anlatacağız. Ekran parlaklığı ayarları bazen sürücü yüklü olmadığından veya sürücü yanlış yüklenmesinden dolayı aksaklık yaşatabiliyor. Bunun için ne gibi adımların uygulanması gerektiğinden söz edeceğiz.

Bilgisayar, artık hayatımızın vazgeçilmezi olmuştur. İcat edildiği günden beri kendini yenileyerek devam etmektedir. İlk çıktığında bir oda büyüklüğünde olan bu bilgisayarlar artık yanımızda taşınır hale geldi. Hayatın her alanında bilgisayar kullanılmaya başlanıldı.

Sağlık sektöründen banka sektörüne, eğlenceden bir çok alanda bilgisayar kullanılmaya başlanıldı. Açıkçası bilgisayar ve internet hayatımızı eğlence dünyası kolaylaştıran bir icat olma özelliğini halen sürdürmektedir. Bilgisayar makinaları içerisine yüklenen işletim sistemleri aracılığı ile çalışmaktadırlar.

Kara bir ekranla başlayan serüven şuan rengarenk bir Windows 10 ve Windows 11 ile devam etmektedir. Arada efsane olan Windows 98 ve benim her zaman gözde işletim sistemim olan Windows XP anmadan geçmeyelim. Aynı zamanda Microsoft’un en son işletim sistemi olan  Win11′ de yaşanan ekran parlaklığını ayarlama sorununu bu makalemizde paylaşacağız.  

Ad imageAd image

Windows 11 görüntü bozukluğu

Konunun çoklu yönleri ile ele alınması gerekiyor. Soruyu soranın o an yaşadığının ne olduğunun emin olunması için yapacağı denemeler olacaktır. Bizde bu içeriğimizde ne yapmalıyım sorusuna yanıt vermeye çalıştık.

Ekran bozukluğu kontrolü için önce şunları bir kontrol edelim:

 • Belki anlık oluşan sorunlardan biri geçici bir sıkıntı çıkarmış olabilir. Sisteminizi kapatıp biraz bekletip açtınız mı?
 • Ekran kartının sürücüsünü ve ayarlarını kontrol ettiniz mi?
 • Sonradan yüklediğiniz sürücü, yazılım güncellemesi ve program var mı?
 • Masaüstü kullananların soğutucu fanları kontrol ediyor mu?
 • Onboard ve harici ekran kartına sahip sistemlerde birinin devre dışı bırakılması veya çıkarılması ile test edilebilir.

Ekran güç tasarrufu bölümünü kontrol ediniz. Artı yan sekmedeki güç, ekran ve uyku şeklindeki seçeneklerin ayarlarını da kontrol ediniz.

Windows 10 ekran parlaklığını değiştirme nasıl yapılır ?
Windows 11 görüntü bozuluyor ekran parlaklığı değişmiyor

Ekran görüntü sorunu

Çoğunlukla sürücüler kaynaklı oluşan ekran bozukluğu ve çözünürlük değiştirme sorunları yaşanabiliyor. Burada yapacağınız işlemlerde en önemlisi sisteminizi kapatmanız olacak. Sonra aygıt yöneticisinden ekran kartınızın sürücüsünü kontrol ediniz.

 • Ekran kartının sürücüsünde !, x veya ? işareti varsa kaldırın ve sisteminizi yeniden başlatın.
 • Sürücünüzü tekrardan kurunuz. Doğru sürücüyü kurduğunuzdan emin olunuz.
 • Sistem geri yüklemeyi çalıştırarak ekranın sorunsuz bir zamanına döndürün.
 • Ekran kartının arızalı olup olmadığını anlamak için harici ekran kartı varsa takınız. Laptoplar için ekran testi programlarından yararlanılabilir.

Windows 11 görüntü titriyor şikayetlerini yapanların bilgisayarlarının yanındaki cihazları uzak tutmalarını öneriyoruz. Test için bu önemli.

Ad imageAd image

Sürücülerin yanlış kurulması veya çakışmaları

Eski işletim sistemlerinde bu durumla sık karşılaşırdık. Uzun yıllar teknik alanda çalışmış birisi olarak bir çok sorunun kişiyle alakalı olduğunu gördük. Görüntüyle alakalı işlemlerde yapılan adımların bir çoğu gelişi güzel yapılmakta.

Driver tespitinde öncelikle doğru versiyonun hangi olduğunu anlamadan kurulumları yapmayınız. Doğru versiyonu bulana kadar yaptığınız yüklemelerin bir olumsuz yanı görülebilir.

Doğru sürücü nasıl bulunur sorunuza şu şekilde bir yanıt vermeyi doğru bulduk:

 • Aygıt yöneticisine girerek ilgili sürücünün üstüne çift tıklayıp “Ayrıntılar” başlığının içerisine gireceğiz,
 • Sonra “Özellik” başlığının altındaki seçmeli alandan “Donanım kimliği” ni bulacaksınız,
 • Altta beyaz boş alanda donanımın kimliğini gösteren değerler çıkacak. İşte bunlarla Google’ da veya driver bulma programlarıyla gerekli doğru versiyona ulaşacaksınız.

Diğer türlü tespit ise, ekran kartının üstündeki model numarasına bakmak. Ya da donanımların detaylarını gösteren bir programla bunlara ulaşabilirsiniz. Artı kullandığınız bilgisayar bir markaya ait ise model numarasından ulaşmaya çalışabilirsiniz.

Unutmadan yüklenen doğru olmayan sürücülerin çakışmaya neden olarak yapacağınız işlemlerde sizi zora sokabilir. Her ne kadar uğraştınız ama bir türlü bunu aşamadıysanız, sistemi geri yüklemeyi kullanabilirsiniz. Yüklemelerin yapılmadığı bir tarihe dönün.

Windows 11 ekran parlakligi degismiyor
Windows 11 görüntü bulanıklığı sorunu

Donanım tarafındaki arızalar

Bu kısımda da göreceli durumlar söz konusu. Donanımların birbirini etkilemesi, sürücünün yol açtığı aksaklıklar, soğutmanın çalışmaması veya yetersiz olması gibi çok fazla sebep sayabiliriz.

Donanımlarda fan varsa çalıştığından emin olunuz. Artı bakımlarını düzenli yapmanızı öneririz. Fanların ve kasanın temizlenmesi gerekebilir. Laptop tarafında ise yine fan temizliği önemlidir.

Aşırı ısınmalara maruz kalan bilgisayarların donanımlarında zamanla yıpranma dediğimiz durumlar oluşabiliyor. Kartların içerisindeki elektronik parçaların yavaş yavaş işlevlerini yitirir hale gelebiliyor.

Windows 11 ekran parlaklığı ayarlarını değiştirme

Bazen bilgisayarlarımız bizden habersiz 🙂 bazı ayarlarını değiştirmektedirler. Bu durumda onlardan biridir. Ekran parlaklılığı sorunu yaşayan takipçilerimiz aşağıdaki işlemleri yapabilirler; İlk önce yapmanız gereken her sorunda olduğu gibi bilgisayarınızı yeniden başlatmanızdır. Bu çözüm asslında bilgisayarda oluşan yazılım kaynaklı bir çok sorunu çözmektedir.

Eğer yukarıdaki işlem sorununuzu çözmedi ise az sonra vereceğimiz kısa yol tuşları ile ekran parlaklığını ayarlayabilirsiniz. FN tuşu ile birlikte F5 / F6 tuşlarına basınız. Bu tuş klavye üzerindeki fonksiyon tuşlarını çalıştırmaya yaramaktadır. FN ile birlikte F5 tuşuna basarsanız ekran parlaklığı azalacaktır yine FN tuşu ile birlikte F6 tuşuna basarsanız ekran parlaklığı artacaktır.

 • İsteyen arama alanına ulaşmak istediği bölümün adını yazarak gerekli düzenlemeleri yapabilir.
 • Masaüstünde boş bir alana fara ile sağ tıklayınız ve “Görüntü ayarları” seçeneğine tıklayın,
 • Yeni bir alan açılacaktır. İlgili yerden “Ölçek ve düzen” altındaki gerekli seçeneklerin kendinize göre yapabilirsiniz.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.