Windows 11 güncelleme olmuyor nasıl yapılır?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Windows 11 güncelleme olmuyor şikayetlerinin pek sık yapıldığını görmedik. Lakin güncelleme zorunluluğunun olup olmadığını henüz bilmiyoruz. Lakin geçmişte önceki sürümde bu böyleydi. Tabi Home sürümünde geçerliydi.

Ad imageAd image

Windows 10 her ne kadar birçok kullanıcı tarafından tercih ediliyor olsa da Home sürümünde, kullanıcı sözleşmesinin güncellemeleri için ayrılan bölümünde bu güncellemelerin zorunlu olacağı belirtildi bir bilgi vardı. Evet, eğer yanlış hatırlamıyorsak böyle bir şey vardı. Hızlıca okuyup detaylarına dikkat etmediğimiz kullanıcı sözleşmesinin içerisinde zorunlu ibaresi yer alıyordu.

Peki bu ne demek oluyor? Windows 10 Home sürümünü kullanan kullanıcılar, güncellemelerde ilgili herhangi bir uyarı almıyor olacak. Daha önceki sürümlerde Windows güncellemeleri için “Yeni güncellemeler var” uyarısı bu sürüm için açık olmayacak. Windows arka planda gelen güncellemeleri otomatik olarak yükleyip kuruyor olacak.

Kullanıcıların bu konu için herhangi bir söz hakkının bırakılmadığı bu durum geçmişte birçok kullanıcının canını sıkmıştı. Şöyle ki bazı güncellemeleri bilgisayarınıza yüklemek istemiyor olabilir, farklı programlarınızın güncelleme için sorun oluşturduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bildiğimiz kadarıyla bu durum yalnızca Home sürümünde görülen bu detaydı. Diğer sürümlerde olmadığının da altını çizelim. Microsoft kullanıcıları için güncellemeleri tercih etme şansı, güncelleme ayarları kısmında değiştirilebiliyor ve yalnızca istediğiniz güncellemeleri bilgisayarınıza yüklenir.

Windows 11 güncelleme sorunları

Windows 11 güncellemelerinde yükleme sorunlarına yanıt vermek için bazen resmi yardım sayfasında sorulara yanıt veriliyor. Normalde çok dillendirilmeyen sorunların parça parça karşımıza çıktığını belirtelim.

Ad imageAd image

Şu an için bizim pek tercih etmediğimiz yeni işletim sisteminin bir süre daha geliştirmeye ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Henüz her şeyin uyumlu olduğunu söyleyemiyoruz. Hele hele mevcut önceki sürümde dahi zaman zaman şikayetlerin artığı oluyor.

İçeriğimizin devamında Windows 11 güncelleme nasıl yapılır ve güncelleme yükleme sorununda çözüm ne olacak buna değineceğiz.

Windows 11 güncelleme nasıl yapılır?

En kısa yöntem olan arama alanını kullanmanızı öneririz. Bunun için şunları uygulayın:

  • Alana güncelleştirme yazdığınızda ilgili seçeneği göreceksiniz,
  • Tıklayıp çıkan yerden “Güncelleştirmeleri denetle” butonunu kullanın,
  • Girdiğiniz alanda hazır olan isteğe bağlı bir güncelleme varsa ekranda indir ve yükle seçeneğini göreceksiniz. İsterseniz bu seçenekle gerekli yüklemeyi başlatın.

Bunun dışında otomatik güncelleme ayarlarını yapılandırmanız daha mantıklı olacak. Artı şirketin resmi sitesinden toplu sürüm paketini araştırınız.

Windows 11 guncelleme 1
Windows 11 güncelleme olmuyor şikayetleri

Gerekli güncelleme ayarlarını yapmanız için yukarıdaki “Gelişmiş” yazılı seçeneğe girmeniz yeterli olacak. İkinci görseldeki seçeneklerden gerekli düzenlemeleri uygulayın.

Windows 11 guncelleme 2
Windows 11 güncelleme nasıl yapılır

Güncelleme hatasında yapılacaklar

Windows 11 güncelleme hatası çıkanların yapacağı en iyi yöntemlerden ikisini aşağıya ekledik. Yazının devamına baktığınızda ilgili işlem görselini bulacaksınız.

Windows 11 güncelleme olmuyor gibi durumlarda en iyi yöntemin daha önce yapılmış güncellemelerin bir kaçını kaldırıp tekrardan denemeniz olacak. Diğer önerimiz ise sistem geri yüklemenin başlatılması. Bunun için Windows 11 sistem geri yükleme adlı yazımıza bakmanızı öneririz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe