Windows 11 kendi kendine kapanıyor mu?

Andronova
Andronova
3 Minimum Okuma

Bilgisayarınız kendi kendine yeniden başlatıyor sorunlarında birde kapanma sorunu yaşanır. Bu haberde Windows 11 kendi kendine kapanıyor olası sebeplerinden söz edeceğiz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kendiliğinden kapanıyor sorunlarında en sık olası sebep işletim sisteminin sorunla karşılaşması oluyor. Tabi donanım tarafındaki problemlerin de ayrı ele almak gerekiyor.

Sisteme zarar verecek etkenlerin bir listesini aşağıya bırakacağız. Birde otomatik güncellemelerin yapılmasından ötürü zaman zaman sıkıntı yaşandığı da oluyor. Yazının devamında güncellemelerin iptal edilmesinden de bahsedeceğiz.

Windows 11 kendi kendine kapanıyor nedenleri

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor sorununda çok fazla sebep yer aldığından bir listesini aşağıya bırakacağız. Sonrasında ise atılacak adımların bazılarına yer vereceğiz.

İşletim sisteminin bozulmasına sebep olan etkenler şunlardır:

  • Virüs bulaşmasında dolayı yolunda gitmeyen bir çok durum vardır. Bazı virüsler sistemi yavaşlatırken bazıları ise açılış dosyalarına zarar verdiği oluyor.
  • Yüklenen dosyalar veya programların yol açtığı sorunlar.
  • Diskte görülen sorunların sistemi etkilemesi.
  • Açılış dosyalarının yanlışlıkla silinmesi.
  • Sistemdeki yanlış yapılandırmaların yol açtığı dolaylı sorunlar.

Kendi kendine kapanan bilgisayar nasıl onarılır?

Hangi sebep buna neden olduğu tespit edildikten sonra atılacak adımlar belli olacak. Örnek virüslü sistemler hem programla hem internet üzerinden virüs tarama araçları ile kontrol edilir. Duruma göre sistem açılışında flash belleğe yüklenen temizleme aracı ile işlem yapılır.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Zarar görmüş dosyalar için sistem geri yüklemenin kullanılması gerekiyor. Detaylı anlatıma Windows 11 sistem geri yükleme adlı haberde bulacaksınız. İşe yaramadığında onarım diski kullanılır. Duruma göre sistem kurtarmadan yararlanacaksınız. Gerekli bilgi yazının devamında yer alacak.

Donanım kontrolünde bulunma

Bunun için tak çıkar tüm parçalar çıkarılarak denenmesi gerekiyor. Elinizde deneyeceğiniz bir yedek parça varsa onla deneyin. Genelde RAM, ekran kartı ve disk kaynaklı durumlarda çıkmakta. Tabi soğutucu fanlarının da kontrol edilmesi gerekiyor.

Windows 11 güncellemelerin kapatılması

Güncelleme seçenekleri için çeşitli düzenlemeler yapılması sağlanarak etkinlik modu aktif hale getirilir. Seçeneklerin incelenmesi ve bu doğrultuda düzenlemeler yapılması için aşamaların kontrolü sağlanır. Güncellemeler için etkili olan tüm seçenekler incelenerek etkili çözümler üretilir. Windows Update bölümü ile birlikte yeni bir sekme açılır. Ardından devre dışı seçeneği tıklanarak ön plana çıkarılan düzenlemeler arasında bağlantı kurulur.

Gelelim birde güncellemelerin yapılmaması sebebi ile oluşan sorunlara. Yukarıda güncellemelerden sonra çıkan sorunlardan bahsettik ama birde güncelleme olmadığında oluşan sıkıntılarda var.

Bazı güncellemelerin önemi

Windows 11 güncellemeleri kapatma var olan yeniliklerin alana yansıtılmaması için kullanılan bir özelliktir. Yeniliklerin takip edilmesi ve daha verimli bir süreç geçirilmesi için gerekli olan işlemler yapılır. Güncellemelerin otomatik olarak kapatılması için var olan yeniliklerin takibi için önemlidir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Öncelikli olarak çalıştır kısmının aktif hale getirilmesi sağlanarak düzenlemeler yapılır. Örnek olarak Windows+R seçeneği kullanılarak çalıştır butonu aktif hale getirilir. Bu sayede istenilen işlemler için çeşitli adımlar atılması sağlanır. Etkinliklerin hızlı ve pratik olarak yapılması için düzenleler yapılır ve uygulama alanına yerleştirilir.

Windows 11 kendi kendine kapanıyor için belki genel güncellemenin kapatılması yerine daha önce kurulan bir güncellemenin kaldırılması sorunu çözmüş olacak.

Windows 11 sistem kurtarma ile yeniden kurulum

Bu başlıkta ister dosyaların saklanması sağlanır ister sıfırdan temiz kurulumla yola devam etmeniz sağlanır.

İlgili bölüme arama alanına kurtarma yazarak ulaşacaksınız. Sonrasında gerekli talimatları takip etmeniz yeterlidir.

Windows 11 kapaniyor 1
Windows 11 kendiliğinden kapanıyor

Aşağıdaki resimli anlatımda bulunan başlayın butonuna bastığınızda size iki türlü seçenek sunacak. Yukarıda belirttiğimiz dosyaların saklanması veya kaldırılması gibi öneri seçeneklerle karşılaşacaksınız. Her ne olursa olsun yine daha önce yedeği başka bir diske almanız daha sağlıklı olacak.

Windows 11 kapaniyor 2
Windows 11 kendi kendine kapanıyor

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak