Windows 11 pil ömrü uzatma taktikleri

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Windows 11 pil ömrü uzatma ya da Windows 11 pil süresini uzatma şeklinde sorulara yanıt için bu içeriği hazırladık.

Ad imageAd image

Windows 11 dizüstü bilgisayarda pil tasarrufu sağlamak adına atılacak adımlardan bazılarını sizler için araştırdık.

Geçmişte pil süreleri kısa olan laptoplar şimdilerde daha uzun pil ömürleri ile karşımıza çıkıyor. Aynı ayrı sınıflandırılan bu bilgisayarların işlevselliği de farklıdır. Windows 11 pil süresini uzatma adına atacağınız adımların bir listesi resimli anlatımla sizlere sunuyoruz.

Windows 11 pil tasarrufu yöntemleri

Önerilerimiz genel kullanıcıların yapacakları işlemlerdir. Normalde regedit ve daha bir çok işlemle pil süresinde iyileştirme yapmak mümkün. Örnek, hizmetler adlı alanda bazı çalışan şeylerin durdurulması yarar sağlayacaktır. Böylece, Windows 11 pil ömrü uzatma işlemi için bir adım daha atmış olacaksınız.

Not: Herhangi bir şeyi durdurmadan önce, ilgili çalışan şeyin ne iş yapıp yapmadığını Google’ dan araştırın.

Ad imageAd image

Dizüstü bilgisayarınızın güç modunu ayarlayın

Pil ömrünü artırmaya yönelik en iyi ve en kolay yolu güç modunu kullanmaktır. Buradaki simge bildiğimiz pil simgesidir. Yaklaşık olarak pil seviyesinin ne kadar kaldığını göstermekte.

1. Güç modu olan simgeye dokunun. Pil seviyesinin ne kadar kaldığı ile ilgili ayrıntıların bulunduğu alan açılacak.

2. Güç modunu sola doğru kaydırarak sürükleyin. Ne kadar kaydırırsanız, pilin ömrü o kadar daha iyi hale gelir. Ancak sisteminizin performansı ayarlanan seviyeye göre yavaşlama başlar. Kısa süreli kullanımlara yönelik bu seviyeler tercih edilebilir. Ya da aşırı kullanım yapılmayacak durumlarda. Yani performansa ihtiyacınız olmadığı zamanlarda tercih etmeniz daha mantıklı olacak. Bu da dolaylı yolla Windows 11 pil ömrü uzatma adımlarından biri haline gelmiş olacak.

Bilgisayarın hızlı uyku moduna geçmesini sağlamak

İşletim sistemi, kısa süreliğine boşta kaldığında ekranı karartılarak otomatik olarak uyku moduna geçilir. Bu da yine pil ömrü için iyi bir işlemdir. 

Daha hızlı uyku moduna geçmesi aynı zamanda daha fazla çalışmaya yönelik size süre kazandıracak.

Ad imageAd image

1. Başlat alanının yanındaki arama bölümüne “Uyku” yazın. Sonuçlar içerisinde “Güç ve uyku ayarları” yazana dokunun. 

2. “Ekran” alanında, bilgisayarın ekranı kapatılmadan önce ne kadar süre beklemesi gerektiğinin seçilmesi gerekiyor.  İki üç dakika olarak hareketsizlik kalmasını seçebilirsiniz.

3. “Uyku” alanında, bilgisayarınızın ne zaman uykuya geçeceğini seçin. Yine, yukarıdaki gibi bir dakika tercih edilebilir. https://www.andronova.net

Bilgisayarın ekran parlaklığını azaltalım

Bilgisayarda en fazla elektrik tüketimini ekranlar yapmakta. Laptop kullanıcıların bir çoğu ekran parlaklığını kısarak daha uzun pil süresini tercih etmekteler. Sizde, size uygun olan bir parlaklık ayarını tercih edin.

Ekran parlaklığını ayarlamada iki yolu:

  • Başlata yer alan arama alanına “Ekran parlaklığı” yazıp Parlak seviyesi adlı seçeneğe dokunun.
  • Ekran ayarındaki parlaklık kaydırıcısını size uygun olduğu kadar sola doğru götürün.
  • Ekran parlaklığı için klavyedeki kısayol butonunu kullanın. Oto olan seçeneği isterseniz elle bir seviyeye taşıyın.

Arka plandaki çalışanları kontrol edin

CTRL, ALT ve Delete tuşlarına aynı anda basılı tutun. Görev yöneticisi alanına girip arka planda çalışanları kontrol edin. Gereksiz olanları durdurun. Artı kullanılmayan programları kaldırın ve hizmetleri devre dışı bırakın. Örnek Bluetooth kullanılmıyor ise kapalı konuma alın.

Windows 11 gereksiz güç tüketen programları ve hizmetleri görme

Bir üsteki paragraftaki yöntemi uygulayın. Bunun dışında aşağıdaki seçenekleri inceleyin.

1. Başlat alanındaki arama bölümüne “Pil” yazalım ve “Pil tasarrufu ayarları” yazısına dokunalım.

2. Pil yüzdesini gösteren seçeneğin altında, nelerin pilinizi etkilediğini soran alana girin.

3. Programların pili ne kadar tükettiğini göreceksiniz. En çok tüketenlerden birine dokunun ve arka planda ne zaman çalışacağına karar versin seçeneğinin kutucuğunu kaldırın. Sonra arka plandaki iş azaltın ile değiştirin. Ne kadar önemsiz şey varsa bunu hepsine yapın.

Unutmadan birden çok antivirüs programı kullanmayın. Bilgisayarınızı koruyacağım derken kullanılmaz hale getirirsiniz. Aşırı yavaşlamaya neden olur. Artı çakışmalarla güvenlik sorunu oluşturur.

Windows 11 pil ömrünü uzatma programı

Pil ömrünü uzatma programları olarak çok sayıda programla karşılaşacaksınız. Bunların bir çoğu bazen sistemi yavaşlatmaya neden oluyor. Daha çok donanımı orta veya yetersiz olan bilgisayarda yaşanmakta. Bundan dolayı kesinlikle kullanıcı yorumlarına bakarak karar verin.

Uyarı olması adına birde Windows 11 pil süresini uzatma programı şeklindeki paylaşımların bazılarında virüs görülmekte. Sağlam bir antivirüs programınız yoksa buna dikkat edin.

Pil ile ilgili sorunları çözün

Pil tarafında bir sorun olup olmadığını veya sorun varsa Windows’ un otomatik düzeltme seçeneğini kullanın. Bunun için:

Yine arama bölümüne Pil yazalım ve çıkanlar içerisinden “Bilgisayarınızın güç ayarlarıyla ilgili sorunları” yazılı seçeneğe dokunun. Sonraki butonuna tıklayıp devam edin. Ekrana çıkacak seçenekte sizin adınıza daha etkin güç planını yapmak için bir öneri çıkacak. Bunun için “Bu düzeltmeyi uygula” seçeneğini seçmeniz yeterlidir.

Windows 11 pil omru uzatma 1
Windows 11 pil ömrü uzatma taktikleri
Windows 11 pil omru uzatma 2
Windows 11 pil süresini uzatma
Windows 11 pil omru uzatma 3
Şarj kullanım süresini arttırma

Windows 11 pil ömrü uzatma adına verdiğimiz öneriler umarız yararlı olmuştur.

Sıradaki öneri içerik: Windows 11 otomatik güncellemeleri kapatma

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir