Windows 11 şifre değiştirme değiştiremiyorum

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Windows 11 şifre değiştirme sırasında yönetici izni gerekiyor gibi durumlarla karşılaşılması mümkün. Örnek programı kurarken veya kaldırırken yönetici izni istiyor diyenler oluyor. Bu daha çok iş alanlarında karşımıza çıkıyor.

Teknoloji destek

Bazen hesabım yönetici diyenler olsa da yine kısıtlamalara denk geliyorlar. İçerimiz Windows 11 şifre değiştirme nasıl yapılması gerektiğinden bahsettiği gibi birde Windows 11 şifremi değiştiremiyorum sorununa yanıt vermekte.

Markalı dediğimiz bilgisayarlarda özel izinlere denk geliniyor. Hele bazı alanların değiştirilmiş hali ile karşılaşma olasılığınız var. Yönetimsel alanlara yönelik yapılan işlemlerde administrator iznine ihtiyaç duyulmakta. Kurumsal bir çok şirketin sistemlerinde bu şifreler, yönetici şifrelerinden farklılık ve her kapıyı açacak bir anahtar görevi üstlenmekte.

Windows 11 açılış şifresini değiştirme sorunu

Windows 11 şifre değiştirme her zaman ön planda olan uygulama kriterleri arasında yer alır. Çeşitli düzenlemeler yapılarak detaylı bir düzenleme yapılır. Öncelikli olarak parolanın sıfırlanması butonuna basılması sağlanır. Şifre değiştirme esnasında geçerli olan güvenlik soruları yanıtlanır. Kaliteli ve güvenli olacak şekilde şifre değişiklikleri sağlanır. Etkili olan çözüm yöntemleri kullanılarak şifre değişimi sağlanacaktır. Bilgisayarlarda var olan şifre değiştirme yöntemleri için farklı kriterler kullanılır.

Şifre değişikliği sağlamak için var olan özellikler incelenir ve kalıcı olabilecek bir şifre seçilir. Yeni parola ve eski parola karşılaştırması yapılır. Şifrelerin birbiri ile uyumlu olmasına özen gösterilir ve akılda kalıcı bir şifre seçilmesine özen gösterilir.

Gelelim Windows 11 şifre değişmiyor sorunun temel sebeplerine. Bilgisayarın açılış şifresi neden değişmiyor diyenlerin kontrol edeceği bazı alanlar vardır. Bunlar şunlardır:

 1. Ana yöneticinin şifrenizi değiştirme izni vermemesi. Yapılan ayarlara göre kullanıcı ve admin şifre değişikliği yapamaz.
 2. İşletim sisteminin lisansı etkinleştirilmemesinden dolayı.
 3. Demo kullanım süresi sona eren sistemlerde bu tarz durumlarla karşılaştığı olmuştur.
 4. Sisteme kurulu bir programın buna engel olması.
 5. Virüs bulaşmış bilgisayarlarda böyle sorunlarla karşılaşılır.

Windows 11 şifre değiştirme nasıl yapılır?

Windows 11 şifre değiştirme kapsamında yapılması gereken tüm işlem basamakları için çeşitli düzenlemeler yapılır. Öncelikli olarak var olan şifrenin değiştirilme gerekçesi belirlenir. Windows 11 ile oturum açılması sağlanır ve var olan parolanın değiştirilme sekmesi tıklanır.

Var olan şifre değişiklikleri için geçerli olan kriterler belirlenir. Yapılan tüm çalışmalar başarılı bir şekilde uygulanır ve şifre değişikliği sağlanır. Güvenliğin sağlanması ve verilerin korunması için gerekli olan işlem basamakları uygulanır. Korunması gereken veriler için ayrı bir güvenlik sistemi oluşturulur ve uygulanır.

Komutla parolayı değiştirme

 • Çalıştır alanına cmd yazın.
 • Siyah alan açıldı ise buraya net user yazıp onaylayalım.
 • Yukarıdaki komutla sistemde yer alan kullanıcı adlarını göreceksiniz.
 • Sonra net user bir boşluk bırakın ve kullanıcı adınızı yazın ve tekrar bir boşluk bırakarak belirlemek istediğiniz parolayı yazın.
 • İlgili hesabın şifresini değiştirmiş olacaksınız. Tabi oraya da bir engel getirilmemişse.

Denetim masası veya yönet alanından işlem yapma

Normal yollardan denedim masasına girip, kullanıcı alanlarından gerekli adımların değiştirerek işleminizi yapın. Buradan parolayı değiştirmenize izin verilmiyor ise;

 • Bilgisayar simgesine sağ tıklayın ve “Yönet” seçeneğine dokunun.
 • Bilgisayar yönet” bölümündeki “Yerel kullanıcılar” alt başlığına tıklayın.
 • Tekrardan bir alt başlık olan “Kullanıcılar” bölümüne geçin.
 • Yan sekmeye geçin ve açılacak kullanıcı adlarından birine sağ tıklayarak “Parola belirle” işlemini yapın.
Windows 11 sifre degistirme 1
Windows 11 şifre değiştirme yönetici izni sorunu

İşlemler sırasında oluşan problemlerin çözümü adına sistem geri yüklemenin çalıştırılmasını öneriyoruz. Artı güvenli mod denilen alandan işlem yapmaya da çalışın.

Windows 11 sifre degistirme 2
Windows 11 şifremi değiştiremiyorum

Windows 11 şifre değiştirme niçin önemlidir?

Şifre değiştirme işlem basamakları için var olan eski şifre hatırlanır. Bilgisayarın parola güncelleme kısmına gelinerek sıfırlama aktif hale getirilir. Güncelleme sırasında etkili olan şifre seçenekleri arasında bağlantı kurulur. Öncelikli olarak var olan seçenekler gözden geçirilerek en çok akılda kalan şifreler seçilir. Windows 11 şifre değiştirmek için gerekli görülen tüm güncellemeler yapılır. Güncellemelerin yeni ve kaliteli akılda kalıcı olmasına özen gösterilir. Güvenliğin sağlanması ve daha hızlı işlem yapabilmek için çeşitli uygulamalar yapılır.

Uygulamaların başarılı bir şekilde olması için çeşitli kriterler arasında uyum sağlanır. Hızlı, pratik ve güvenilir şifre kullanımları için seçenekler incelenir. Bilgisayarlarda var olan güvenlik uyarıları için çeşitli seçenekler kıyaslanır. Kontrol altına alınan verilerin güncelliğini korumasına özen gösterilir ve yenilikler takip edilir.

Windows 11 şifre nasıl değiştirilir içeriğimiz umarız fazlası ile işinize yaramıştır.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir