Windows 11 WiFi bağlanmıyor veya WiFi bağlı ama internet yok

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Windows 11 WiFi bağlanmıyor, Wi-Fi 6 ve WPA3 desteği hakkında bir çok makale ile karşılaşabilirsiniz. WiFi 6 nedir diye merak edenler olduğu gibi WPA3 teknolojisini soranlarda oluyor. Uzun zamandır beklenen bir teknoloji ve çıkmasına rağmen çok geç kullanıma sunuldu. İçeriğimizde Windows 11 WiFi bağlı ama internet yok hatası hakkında da çözüm tarafında önemli paylaşımlara yer vereceğiz.

Ad imageAd image

WPA3, son teknoloji standartları kullanılarak geliştirilmiş kablosuz ağ güvenliği diyebiliriz. Tabi Wi-Fi 6 kullanılmış bir ağa bağlanmanız ve yeterli performansı almanız için şunlara dikkat etmeniz gerekiyor:

 • WiFi 6′ yi destekleyen yönlendiricinin olması ve bunun desteklendiğinden emin olmanız gerekiyor. Cihazla birlikte verilmiş belgelerde gerekli bilgilendirme yer alacaktır.
 • Herhangi bir yönlendiriciye ihtiyaç varsa ve alacaksanız muhakkak WiFi 6 etiketini kontrol ediniz.
 • Windows 11 güncellemelerinin yapıldığından emin olunuz. Her zaman güncellemelere izin veriniz.
 • Bu özelliği destekleyen kablosuz ağ bağdaştırıcıyı kontrol edin. Bilgisayarın bunu desteklediğinden emin olunuz. Test adına komut istemi alanına wi-fi command netsh wlan yazarak ilgili sürücüleri görebilirsiniz.
 • Desteklenenlerin radyo türlerinde sanırız yanında 802.11 içermediğini göreceksiniz.

Ağa bağlı olup olmadığının kontrol edilmesi için:

 1. Kablosuz ağa bağlanın.
 2. Görev çubuğunun orada ağ simgesine dokunun.
 3. Sorun olması durumunda ağ özelliklerine girip protokol yanındaki değeri kontrol ediniz.
 4. Duruma göre ağı unut seçeneğinden yararlanınız.

WPA3 kullanılan bir ağa bağlanılması için şunların incelenmesi gerekiyor:

 • WPA3′ ü destekleyen yönlendirici. Destekliyorsa, yönlendiricinin bazı ayarları değiştirilmesi gerekebilir.
 • Bağlantı sırasında kopmalar, erişim uyarıları ve kanal uyumsuzlukları gibi etkenleri incelemeniz gerekebilir.
 • Her uyarı alındığında önce modemin kapatılması ve duruma göre ağın unutturulması ve aynı şekilde devam edilirse sıfırlamaya gidilebilir.

Windows 11 WiFi bağlanmıyor sorunları

İçeriğimizde aynı zamanda Windows 11 WiFi bağlanmıyor hatasından söz edeceğiz. Şu an yeni nesil güvenlik protokollerini destekleyen yeni işletim sisteminde şu an için büyük aksaklıkları duymadık. Önerdiğimiz adımların bir kısmı Windows 10 içinde geçerlidir. Hatta çoğu denilebilir.

Ad imageAd image

Windows 11 kablosuz bağlanmıyor sorunu çoğunlukla yanlış yapılandırmadan kaynaklı oluşabilir. İşlemlerde bazen çok sık değiştirilen seçeneklerinde buna neden olması mümkün.

Windows 11 neden WiFi bağlanmıyor diyenlerin şunlara bakmalarını öneriyoruz:

 • Öncelikle hem laptop’ u hem modeminizi kapatıp açmanızı öneriyoruz.
 • Daha önce bu ağa bağlanmışsanız, ağı unut denilen işlemi uygulamanızı ve tekrardan WiFi şifresini girmeniz gerekebilir.
 • Kanal adlı ayarı modemin içerisinden değiştiriniz. Öneri oto ya da 11 yaparak tekrardan bağlanın.
 • Modemlerin içerisindeki ağ adında ve şifrenizde Türkçe karakterlerden uzak durunuz. Bağlanmanıza izin verilmez.
 • Tarih yanlışlığı çoğu sistemde bağlantının yapılmasını engeller. Bağlanırsınız ama internet olmaz.
 • Sistemdeki ağ sürücüleri ve yazılım tarafında aksaklık olma durumlarında geri yüklemeyi çalıştırmanızı önerebiliriz.

Windows 11 WiFi bağlı ama internet yok mu?

Bu hemen hemen tüm cihazlarda karşınıza çıkabilir. Android Smart televizyonda, cep telefonda, laptop ve akıllı cihazların tümünde bu böyledir. Burada yukarıdaki olasılıkların aklımıza gelmesi gerekiyor.

Bağlantının olmamasında en büyük sebep tarihin yanlış olması. Cihazların bir çoğunda fişin çıkarılmasından dolayı sistem saati sıfırlanıyor.

Sertifika kaynaklı uyarıların çıkma olasılığı da var. Bu da işletim sistemlerinden kontrol edilmesi gereken bir husus. Kullanılan sistemlerin ve programların güncel olmaması da etkileyebilir.

Eskiden virüs olan sistemlerde bazen ağlar tehlike olarak algılayarak erişimi kestiği oluyor. Bazen de yüklü olan antivirüs programının tehdit algılamasından da yaşanabiliyor. Tabi çok katı bir ayar seçilmişse olmayan bir tehditte algılanmış olabilir.

Ağ ayarlarının yapılandırılması

Burada önerdiklerimizin bir çoğu Windows 10 ve daha eski sürümlerde denenmiştir.

 • Bağlantınızı kesip tekrardan bağlanın.
 • Ağı unut yaparak yeniden şifrenizi girip deneyin.
 • Kablosuz ağa bağlı ama internet yok ise, elle dns tanımlaması yapınız. Bir çok internet erişim hatasında dns arızası yaşanabiliyor.
 • Tarih kontrolünü yapınız.
 • Ağda kullanılan tüm cihazların fişini çıkarınız. Modem dahil.
 • Başka ağlara bağlanılarak deneme yapılabilir.
 • Bağlantı yapılamayan bilgisayarın sistem geri yüklenmesi denenebilir.
 • Modemlerde sorun çıkınca resetleme yapılıp tekrardan kurulum gerekebiliyor.

Daha bir çok sebebi sizlerle paylaşabiliriz. Yazımızın devamındakiler ve yukarıdakileri birleştirerek gerekli adımları uygulayınız.

Modemdeki ayarların yapılandırılması

Modemlerdeki bazı seçeneklerin bağlantıları etkilediği oluyor. Örnek MHz, kanal ayarı ve şifreleme tipleri gibi çok sayıda seçeneğin incelenmesi gerekiyor. Bir diğer örnek ise hiçbir şekilde Türkçe karakterin kullanılmaması gerekiyor.

Kullanılan tüm cihazların yeni yazılım sürümlerinin olup olmadığının incelenmesi her zaman yarar sağlayabilir. İşlemlerde kullanım kılavuzundan yararlanılması gerekebilir.

Yazılımdaki problemlerde reset olayı devreye girer. Bunun içinde modemin altında veya arkasında ufak bir çukura modem açıkken basılı tutulur. Çok fazla tutulursa arızalanma olayı mümkün. Belki 15 saniye yeterli olur.

Windows 11 yazılım tarafındaki problemler

Windows 11 sistemdeki arızaların bağlanmama sorunu çıkarma olasılığı düşünerek sistemin geri yüklenmesinin çalıştırılmasının işe yarayabileceğini düşünüyoruz.

Windows 11 sistem geri yükleme nasıl çalıştırıldığını anlatan yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Geri yükleme açılmıyor veya çalışmıyorsa o zamanda virüs aklımıza gelebilir. Flash bellekle virüs temizliğini yapmanız gerekebilir. Ya da internetten virüs taramasının çalıştırılması.

Aşağıdaki resimli anlatıma bakarak gerekli yapılandırma ayarlarını uygulayabilirsiniz. Ağ unutmanın dışında özellikler alanına girerek ip dns alanlarını doldurunuz.

Windows 11 WiFi 1
Windows 11 WiFi bağlanmıyor

Aşağıdaki alanlara yukarıdaki “Özellikle” seçeneğinden ulaşabilirsiniz. “Düzenle” ve sonrasında otomatikten el ile olan seçeneğe çekiniz.

Windows 11 WiFi 2
Windows 11 WiFi bağlı ama internet yok

IP atamasını yaparken modemin ip aralığına dikkat ediniz. Diğer dikkat edilmesi gereken husussa kullanacağınız dns adresinin güvenilir olmasına özen gösteriniz. Google, Opera ve azda olsa tercih seçeneklerinden biri Yandex oluyor.

Windows 11 WiFi 3
Windows 11 ip dns ayarlarının alanı

Uzman desteğine ihtiyaç duyanlar için içeriğimizdeki reklamda bulunan numaradan yardım talep edebilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
Türkçe