Windows 11 yer açma ve kaplayan dosyaları görme

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Windows 11 yer açma makalemizde aynı zamanda Windows 11 kaplayan dosyaları görmek adına kontrole etmeniz gereken bölümlerden bahsedeceğiz.

Teknoloji destek

Windows 11 yer kaplayan dosyaları görme içerikleri için öncelikli olarak yer alan tüm işlem kayıtları incelenir. Yapılan araştırmalar kapsamında detaylı olarak bulunan tüm kriterler arasında bağlantı kurulur. Var olan dosya boyutlarının yer kaplama seviyesi için çeşitli kriterler uygulanır. Bilgisayara içinde yer alan tüm dosya verileri için çeşitli uygulamalar güncellenir ve yapılan yenilikler takip edilir. Yeniliklerin takip edilmesi ve çeşitli öncelikler arasında kıyaslama yapılması sağlanır. Veri depolama seçeneği birçok kurulum için son derece önemli bir yere sahiptir.

Windows 11 yer kaplayan dosyaları görme için neler yapılmalıdır?

Windows 11 yer kaplayan dosyaları görme içerikleri için mevcut veriler arasında karşılaştırma yapılır. Öncelikli olarak ayarlar bölümüne bakılarak sistem değişikliği yapılması sağlanır. Yerine getirilmesi istenen tüm seçenekler arasında işlem basamakları kontrol edilir. Cihazların güncellenmesi ve takibinin yapılması için var olan dosyalar depolanır. Disk alanına bakmak için ayarlar kısmında mevcut olan seçenekler gözden geçirilir. Disk alanı için gereksiz olan verilerin silinmesi ve boş alan açılması sağlanır.

Kontrol edilen disk seçenekleri içinde yer alan kopyalama verileri için düzenlemeler yapılır. Veri depolama içinde yer alan seçenekler içinde yer aç kısmından üst düzey alan miktarı gözden geçirilir. Açılan yer kısmında daha fazla veri depolanması için farklı kriterler incelenerek veriler kontrol edilir.

Gizli klasörlere bakma

Gizli olan klasörlerde yer alan gereksiz dosyaların silinmesi için öne gizli olan klasörleri göstermeliyiz. Bunun içinde:

  • Bilgisayarıma girin veya boş bir klasör açın,
  • Üst başlıkta bulunan “Görünüm” bölümüne dokunun,
  • Hemen altında “Gizli öğeler” kutucuğuna dokunun,
  • Kontrol etmek istediğiniz klasörlere artık bakmanız mümkün.
Windows 11 yer acma 4
Windows 11 yer açma ve kaplayan dosyaları görme

Yüklü hizmet ve güncellemeler

Windows 11 yer kaplayan dosyaları görme hizmet alanları kapsamında çeşitli seçenekler vardır. Bilgisayarın ayarlar kısmında yer alan veri depolama kriterleri başta olmak üzere birçok seçenek incelenerek yenilikler yapılır. Verilerin saklanması ve zarar görmemesi için Windows 11 için farklı güncellemeler mevcuttur. Elde edilen verilerin korunması ve yeniden çağrılması için çeşitli  basamaklar uygulanır. Uygulama kısmında güncellemeler yapılarak veriler kontrol edilir.

Windows 11 yer kaplayan dosyaları görmek için öncelikli olarak ayarlar kısmı kontrol edilmelidir. Detaylı olarak dosyaların boyutları ve içerikleri gözden geçirilerek kontrol edilir. Yer kaplayan dosyaların veri depolama kısmında incelenmesi ile bilgisayarın daha verimli çalışması sağlanmış olur.

Windows 11 yer açma adımlarından bazıları

Yukarıda bahsettiğimiz gizli dosyaların gösterilmesinden sonra sistem için önemsiz olanları teker teker silmeniz gerekiyor. Tabi dikkatli olacağınız en önemli husus sistemin kullandığı herhangi bir dosyanın silinmemesi.

Örnek Windows klasöründe bulunan temp adlı klasörün içerisinde yer alanların silinmesinde herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Windows 11 yer acma 2
Windows 11 yer kaplayan dosyaları görme

Diğer bir yöntemde kurulu olan işe yaramayan veya kullanmadığınız programların kaldırılması. Bunu ise aşağıdaki başlıkta anlattık. Artı bakım programlardan da yararlanmanız belki işinize yarar. Rastgele bir programdan yararlanmamanız gerekiyor. Önce kullanıcıların yorumlarına bakın.

Windows 11 yüklü olan programların kaldırılması

Denetim masasında bulunan program kaldır adlı alandan sizsin için gereksiz olanları kaldırmanız yeterli olacak. Aynı alandan güncellemelerin elle yapılandırmasını seçmenizde mümkündür.

Kaldırılmayan programların kaldırılması için yardımcı programlardan yararlanmanız gerekiyor. Bunun içinde daha önce yayınladığımız Windows 10 kaldırılamayan programları kaldırma içeriğimize göz atınız.

Herhangi bir uyarı mesajı karşınıza geldiğinde ve sistemde sorun yaşadığınızda uygulamanız gereken sistem geri yükleme olacaktır.

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir