Windows 12 yükseltme güncellemesi 2024′ de mi?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma
Windows 12 upgrade update in 2024

Windows 12 yükseltme güncellemesi için son zamanlarda yapılan haberlere baktığımızda 2024 içerisinde geçiş yapılacağı bilgisi yer alıyor. Tabi net bilgi değil belki 2023′ de beta olarak karşımıza çıkar.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Windows 10’un tanıtımında Microsoft’tan şirketin artık Windows’un yeni bir sürümünü yayınlamayacağı, ancak Windows 10’u devamlı olarak geliştireceği haberleri gelse de, geçen yıl Windows 11 gelmişti. Görünüşe göre Microsoft yine sunma tarzını değiştiriyor gibi gözüküyor. Windows’un ana sürümlerini ne zaman çıkartacağı henüz belli olmamasına rağmen en son bilgiler iki yıl içinde 2024’te Windows 12’nin gelebileceğini gösteriyor.

Windows 12 güncellemesi

Windows Central, Microsoft’un bir kez daha üç yıllık bir Windows sürüm döngüsüne döndüğünü belirtiyor. Yani bir sonraki büyük sürüm 2024’te çıkabilir.

Bu hareket, Amerikan şirketinin bu konudaki politikasında bir başka önemli dönüşü gösterecektir. Yani Microsoft ilk olarak üç yıllık bir Windows sunum döngüsü politikasına sahipti ancak 2015 senesinde Windows 10 sunulunca bu politikadan uzak kaldılar. Bunun için farklı bir hizmet tercih edilecektir. Böylece Windows 10, yeni işlevlerle yılda iki kez güncellenmiş olacak.

Yıllar boyunca Windows 10’un Windows’un son sürümü olacağı tahmin edildi, ancak geçen sonbaharda Win 11’in piyasaya çıkmasıyla her şey değişti. Windows 11 güncellemeleri şu ana kadar Windows 11.1 ya da Windows 11.2’yi içermiyor. Bu da Windows 12’nin yakında çıkabileceğinin bir başka göstergesi.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

İddiaya göre Microsoft, Windows 12’nin tanıtımından sonra önümüzdeki yıllarda Win 11’i düzenli olarak güncellemeyi düşünüyor. Aksi halde Windows 11 22H2’nin bir sonraki büyük güncellemesi bu yılın dokuzuncu ya da onuncu ayında cihazlara ulaşacak.

Amerikan şirketi, Windows için planlarını resmi olarak belirtmedi. Bu yüzden yine de bu tür bilgilere dikkat edilmesi gerekiyor.

Windows 12 yukseltme 2
Windows 12 yükseltme güncellemesi

Windows 12 geçiş nasıl olur?

Beklenti yine mevcut lisanslı işletim sistemi sürümlerinden ücretsiz olarak geçiş şeklinde olacak. Tabi yine donanım gereksinimleri ile karşı karşıya kalacağız. Sistem gereksinimi uymayan bilgisayarlar için alternatif çözümler yine kullanılacağa benziyor.

Windows 12 yükseltme işlemi için izlenilecek yok şöyle:

  • Bilgisayarınızın update özelliği kullanılarak geçiş
  • Windows 12 yükseltme aracı ile geçiş
  • Windows 12 indirerek flash bellekle veya CD ile kurulum

Şeklinde seçenekler sunulacaktır. Lakin büyük ihtimal bir çok bilgisayarın normal şekilde güncelleme yolu ile geçişi olmayacak.

Windows 12 kurulum ve kullanım sorunu

Şimdiden net bir şeyler söyleyemiyoruz. Lakin Win 11 dahi hala tam oturmamışken yeni bir sistemin kısa sürede yaygınlaşacağını düşünmüyoruz. Tabi Microsoft zorunlu geçiş gibi bir şey uygulamazsa.

Windows 12 kurulum sorunu yaşayanların temiz kuruluma gitmesi gerekecektir. Sistemin yedeğini başka bir alana taşıyarak gerekli kuruluma geçiş daha sağlıklı olacak. Donanım gereksiniminde sıkıntı yaşayanlar için yine mevcut sürümde kullanılan taktikler işe yarayacağınız düşünüyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir