Windows Bilgisayarda Açılışta Mavi Ekran Hatası

Windows XP, Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerinde açılışta mavi ekran ve siyah ekran hataları ve çözüm önerileri. Windows bilgisayarda açılışta mavi ekran hatası nedeni nedir? Windows açılış sorunlarının genel nedenleri: Windows aç

Windows Bilgisayarda Açılışta Mavi Ekran Hatası
müşteri hizmetleri
Windows XP, Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerinde açılışta mavi ekran ve siyah ekran hataları ve çözüm önerileri. Windows bilgisayarda açılışta mavi ekran hatası nedeni nedir? Windows açılış sorunlarının genel nedenleri: Windows açılış dosyalarından veya sistem dosyalarından  birinin yada bir kaçının silinmesi. Virüs kaynaklı açılış sorunları. Donanım kaynaklı hatalar. Yanlış veya uyumsuz sürücü kaynaklı mavi ekran hataları. Tüm sorunlar için destek hattını arayabilirsiniz. Bilgisayar Açılırken Siyah Ekranda Kalma: Bilgisayarların hemen hemen hepsi açılırken post ekranını karşınıza çıkarmaktadır. Post ekranı bilindiği üzere bilgisayarın donanımsal parçalarından olan Klavye, Mouse, Harddisk gibi birimleri kontrol ettiği yerdir. Bu parçalar takılımı, doğru çalışıyormu gibi testler bu ekran da yapılır ve bildirim şeklinde kullanıcıya gösterilir. Bazen kullanıcıların bilgisayarları bu ekranda kalmakta ve sistem açılmamaktadır. Bu bir çok sebepten olabileceği gibi en bilinenleri bios pilinin bitmesi, harddiskin bozulması ve ya bilgisayarın hardiski görmemesi ya da sistemsel bir arızadan dolayı kaynaklanmaktadır. Windows 10 kurulumu ve sonrası detaylı video yazımıza bakmak ister misiniz?

Windows Bilgisayarda Açılışta Mavi Ekran Hatası

Windows bilgisayarda açılışta mavi ekran hatası Sistemsel Hatalardan Dolayı Bilgisayarın Siyah Ekranda Kalması: Bilgisayar da virüs programınız ve ya yanlışlıkla kullanıcı müdahalesi sonucunda bazı sistemsel dosyalar silinmiş olabilir. Bu önemli sistem dosyaları bilgisayarınızda post ekranından sonra gelen bir bildirimle size bildirilir ve bilgisayar siyah ekran da kalır.  Bu sorunun çözümü genelde kurtarma diskleri ve ya sistem formatlama ile çözülmektedir. Fakat tam çözüm olmasa da WEB üzerinde alternatif kurtarma yolları da bulunmaktadır. Donanımsal Teknik Problemler: Eğer bilgisayarınız teknik bir aksaklık ya da sorundan dolayı açılmıyor ve siyah ekran da kalıyor ise bu donanımsal sorunun hangi parçada ve ya hangi bölgede olduğunu size post ekranı yardımıyla uyarı vererek iletecektir. Bu post ekranın da ki uyarı ismine bakarak donanımsal olarak hangi parçaya müdahale etmeniz gerektiğini bilebilirsiniz. Genelde bu arızalı parça harddisk olmaktadır. Harddisk kablosunda ve ya harddiskiğn genel yapısında oluşan problemlerden dolayı bilgisayarınız sabit diskinizi görememekte ve açılma işlemini gerçekleştirememektedir. Mevcut hatalı olan donanıma ve ya çevre birimine müdahale ederek bu sorunu çözebilme imkanınız bulunmaktadır.

Windows bilgisayarda açılışta mavi ekran hatası

Windows bilgisayarda açılışta mavi ekran hatası Bios Pilinin Ömrünün Bitmesi: Bios pili bilindiği üzere saat ve tarihi bilgisayar kapandıktan sonra devam ettiren bir pildir. Ayrıyetten bilgisayarın diğer mevcut sistemi ve donanımsal parçalarına da olumlu etkileri vardır. Bios piliniz tükendiğinde bilgisayarınız post ekranın da kalabilir ama endişelenmenize gerek yok F1 tuşu yardımı ile bu hatayı görmezden gelip bilgisayarınızın açılma işlemine devam edebilirsiniz. Fakat bios pilini yenilemenizde fayda vardır. Çünkü sistemsel olarak işletim sisteminizde aksaklıklar ve problemler doğurabilir.
müşteri hizmetleri
YORUM EKLE
YORUMLAR