Windows dosya gizleme veya kilitleme

Andronova
3 Minimum Okuma

Bilgisayarımızda bulunan resimlerin müziklerin veya uygulamaların başkaları tarafından görünmemesi için gizleme veya kilitleme işlemlerinin nasıl yapılacağını programla anlattık.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemini kullanan takipçilerimize bu haberimizde bilgisayarlarında bulunan dosyalarını nasıl kilitleyebileceklerini yazılı ve görsel olarak anlatmaya çalışacağız.

Bir çok kimsenin bilgisayarında ikinci şahısların görmesini istemediği resimleri dosyaları uygulanmaları bulunabilmektedir. Burada sizlere bahsedeceğimiz yöntemi özellikle bir bilgisayarı bir kaç kişi kullanıyorsanız bu yöntem ile dosyalarınızı güven altına alabilirsiniz. Aslına bakarsanız Windows işletim sisteminde dosya gizleme veya kilitlemenin bir kaç farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de klasör seçeneklerinden dosyalarınızı gizlemektir. Fakat bu yöntemi bilen bir kişi dosyalarınıza kolaylıkla ulaşabilir. Bu haberimizde sizlere Protected Folder uygulamasını kullanarak dosyalarınızı yabancı gözlerden nasıl koruyabileceğinizi anlatacağız. Bu uygulamada dosyalarınızı şifreli güvence altına aldığınız için şifrenizi bilmeden başka kişilerin dosyalarınıza ulaşması mümkün değildir.

Bilgisayardaki dosyaları kilitleme ve dosya gizleme programı

  • Protected Folder ilk olarak uygulamayı bilgisayarınıza indiriniz. Arama motorlarına uygulama ismini yazdığınızda programın resmi sitesine ulaşacaksınız.
  • Uygulaması çalıştırdığınızda ise ilk ekranda sizlerden şifre oluşturmanız istenecektir. Oluşturacağınız şifre ise Türkçe karakter olmadan en az 6 haneli olacaktır. Aşağıdaki gibi şifrenizi oluşturarak OK tuşuna basınız.

Windows dosya gizleme veya kilitleme

  • Uygulamanın içerisine girdiğinizde ise Options → User Interface → Language adımlarını takip ederek ingilizce olan program dilini türkçeye çeviriniz. Aşağıdaki resimde bu bölüm sizlere gösterilmiştir. Uygulama dilinin türkçe olabilmesi için ekran altında yer alan Apply tuşuna basınız.

Windows 10 dosya gizleme veya kilitleme

  • Yuakrıdaki işlemden sonra aşağıda gördüğünüz gibi uygulama türkçe olacaktır. açılan ekrana kilitlemek istediğiniz dosyaları ya sürükleyerek bırakınız veya ekle tuşu ile kilitleyeceğini dosyanın yolunu uygulamaya göster,iniz. Bu uygulama ile kilitlediğiniz dosyalara bilgisayar içerisinden ulaşamayacaksınız. Ancak bu uygulamayı çalıştırarak o dosyaları görebilirsiniz.

Windows 8.1 dosya gizleme

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
  • Dosyanızı bu bölüme aşağıdaki gibi ekledikten sonra Kilitle ve Çık tuşuna basarak dosyanızın korumasını başlatabilirsiniz. Bu işlemden sonra uygulama kapanacaktır ve dosyanıza ancak uygulama içerisinden ulaşabileceksiniz. Ayrıca uygulamanın ayarlarına giderek dosyalarınız ile ilgili kilit seçenekleriniz düzenleyebilirsiniz. bu seçeneklerde Gizlilik Okuma Engeli / Yazım Engeli gibi bölümleri isteğe göre Açık veya Kapalı yapabilirsiniz.

Windows 7 dosya gizleme veya kilitleme

Buraya direkt olarak dosyayı sürükleyip bıraktım ve eklediğim dosya programa aktarılmış oldu. Kilitle ve Çık dedikten sonra kendini kapatacak olan programın içindeki veriye, sadece programdan ulaşabilirsiniz. Bunların dışında Ayarlar menüsü içinde Kilit Seçenekleri menüsüne gelin; buradan dosyalarınızın Gizlilik Okuma Engeli / Yazım Engeli gibi ayarlarını Açık veya Kapalı yapabilirsiniz. Aşağıdaki resimde bu ayarların görüntüsü sizlerle paylaşılmıştır.

Windows 10 dosya şifreleme

Dosyalarınız bu şekilde koruma altına almış olacaksınız.


Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2017, 16:18

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir