Windows masaüstü simgeleri kayboldu

blank

Windows 8.1 ve Windows 10 işletim sistemlerinde yaşanan masaüstü simgelerin yok olması sorununu çözmeye çalışacağız. Silinen masaüstü simgelerini geri getirme.

teknik destek

Microsoft firması dünyada ve ülkemizde en çok kazanan firmalardan biridir. Microsoft belki en çok bilinen markadır diyebiliriz. Çünkü dünyada kullanılan ne kadar bilgisayar varsa bu bilgisayarlara yüklenen işletim sistemlerinin %90’ı Microsoft firmasın aittir. Windows masaüstü simgeleri neden yok

Microsoft bugüne kadar bir çok işletim istemi piyasaya sürdü. Dos kara bir ekrandan şuanda kullandığımız Windows 10‘ a gelene kadar arada bir çok sistem değişti. Tabi ki bu sistemler arasında bazıları efsane oldu. Halen bazı makinalarda bu efsane işletim sistemlerini nostalji olarak kullananları görebilirsiniz. 

Peki efsane işletim sistemi derken hangilerini kast ediyoruz ? Tabi ki bu soruya cevap görecelidir. Fakat genel olarak cevap verirsek Windows 95 ve Windows XP sistemlerini sayabiliriz. Tabi ki bu sistemlerin en büyük özelliği çok kullanıcısı olması değildir. Bu sistemleri efsane yapan bir önce sistemlerden çok farklı bir teknolojiye ve tasarıma sahip olmalarıdır. Windows 95’den önce kara bir dos ekranı vardı. Windows 95 ile birlikte karşınıza renkli bir işletim istemi çıktı. Windows XP ise öncesi olan Windows 98′ den daha ileri bir teknoloji sahip olması ve tasarımının o dönemin şartlarında mükemmel olmasıdır. Gerçi windows XP halen tasarım olarak beğenilme oranını koruduğunu düşünüyoruz.

Windows masaüstü simgeleri silindi

Bu bilgilerden sonra başımıza sıkça gelen bir hatanın düzeltmesinin nasıl yapılacağın anlatmaya başlayalım. Windows işletim sistemini kullanırken özellikle Windows 10 ve Windows 8.1 işletim sistemlerinde masaüsütü simgelerinin bazen kaybolduğunu görmekteyiz. Peki işlem neden başımıza sıkça gelmektedir ? Bunun cevabı masaüstü simgelerinin kaybolmasını veya açığa çıkmasını tek bir fare hareketiyle yapabilmemizdir.

Özellikle evdeki bilgisayarlarımızda çocukların kullanımından sonra bu durumu sıklıkla yaşıyorsanız çözümü çok basit. Windows işletim sisteminin sağ alt köşesinde bulunan işlem merkezine tıkladığınızda karşınıza bir çok seçenek çıkacaktır. Bu seçenekler içerisinde en başta yer alan “tablet modu” seçeneğini aktif ettiğinizde masaüstünde kullanmış olduğunuz bütün simgeler kaybolacaktır. Aşağıdaki resimde Tablet modu gösterilmiştir.

Bu resimde yer alan tablet modunu pasif konuma getirdiğinizde masaüstünüzde yer alan simgeleriniz geri gelecektir.

Windows masaüstü simgeleri kayboldu

Alternatif olarakta masaüstüne boş bir alana mause sağ tıklayıp “Kişiselleştir” seçeneğini tıklayıp açılan bölümden “Masaüstü simgelerini değiştirin” seçeneğine tıklayınız. Açılan pencereden “Varsayılanı yükle” tıklayınız. Eğer olmazsa manuel olarak “Simge değiştir” seçeneğini deneyebilirsiniz.

Windows masaüstü simgeleri silindi

Windows masaüstü simgeleri neden yok


Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2017, 18:37

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!