Windows. old silme. Silersem sorun olur mu?

blank

Windows 7' den Windows 10' a geçişte Windows.old şeklinde bir klasör bilgisayarın c sürücüsünde oluştu. C diskinden silsem Windows' a zarar verir mi? Peki Windows. Old nasıl silinir?

teknik destek

Önceki Windows sürümlerinde, Windows 10 işletim sisteminin sürümüne yükselttiğiniz zaman veya temiz kurulum işlemi yapmadan Windows 10 işletim sistemini doğrudan eski Windows sürümünün üstüne yüklediğiniz zaman diskinizde bir önce yer alan Windows sürümünün bir nevi kurtarma belgelerini barındıran Windows.old klasörü oluşmuş olacak.

İşletim sistemlerinizi Windows 10 sistemine yükselttikten hemen sonra, sistemin kurulu bulunduğu diskteki boş alanın azaldığını göreceksiniz. Bu durumda yapacağınız işlem, sistemin kurulu bulunduğu disk bölümüne giriş yapmanızdır. Bu bölgede Windows.old isminde bir klasörün yer aldığını fark edeceksiniz.

Windows old silmek ani Windows 7 dosyalarını silmek için aşağıdaki adımları uygulayınız.

Windows. old silme. Silersem sorun olur mu?

Windows.old kalıcı silmek için neler yapılmalı?

Windows old nasıl kaldırılır? “Windows + R” yani klavyeden Windows pencere simgesi tuluna ve R tuşlarına beraber basmanız gerekiyor. Çıkan ekranda “cleanmgr” yazarak veya başlat menüsünden arama bölümüne giriş yaparak çalıştırabilirsiniz. Daha sonra işletim sisteminin kurulu bulunduğu disk bölümünü seçerek tamam butonuna basın. Çıkan ekrandan tarama işlemlerinin tamamlanması beklenmeli. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra “sistem dosyalarını temizle” seçeneğine tıklayın. Daha sonra işletim sisteminin yer aldığı sürücü yani örnek c gibi seçin. Tekrar taramayı bekleyiniz.

Windows. Old silersem sorun olur muWindows.old kalıcı silmek için neler yapılmalı?Windows. Old silme ve silersem sorun olur mu

Eski Windows kurulumları da olabilir alternatifini seçerek işleme devam edin. Bu işlemlerden sonra temizleme bitecek ve diskinizde yer açılmış olacak.

Silme işleminin başka bir yöntemi var mı?
Windows old silme: Komut istemcisi bölümünü yönetici olarak çalıştırınız. Çıkan ekranda “rd /s /q%systemdrive%windows.old” kodunu yazarak tamam butonuna basınız. Bu sayede kısa yoldan işlemi gerçekleştirmiş olursunuz. İşlemler bittikten sonra ekranı kapatarak silme işlemlerinin gerçekleştiğini görebilirsiniz. 

Windows old taşımak istiyorsanız aşağıdaki komutları yaparak farklı bir alana taşıyabilirsiniz.

Windows old taşımak


Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2018, 14:37

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!