Wipe Data Factory Reset Ne Demek Nedir?

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Xiaomi ve bir çok Samsung telefonlarda karşılaştığımız Wipe Data Factory Reset ne demek ve Android Factory Reset nasıl yapılır tüm detaylarıyla bu konu içerisinde bulacaksınız.

Ad imageAd image

Telefonları sıfırlarken veya özel ROM yüklerken karşımıza çıkan Wipe Data Ractory Reset nedir sorusu zaman zaman Android telefon kullanıcıların sorduğu sorulardan bir kaçıdır. Birçok kişi bu terimle en az bir kere dahi olsa karşılaşmıştır. Peki, bunlar ne işe yarar nerede kullanılır?

Uzun zaman telefon kullananların bir ya da birden çok karşılaştığı Android telefonda factory reset seçeneğini ne işe yarar kısa bir bilgilendirmemiz olacak. Bu seçenek bazen kullanıcı için bulunmaz bir niğmet olabiliyor. Desen kilidi unutulduğunda ilk akla gelen seçeneklerden biri. İkinci ise yazılımsal sorunlardan dolayı cihazda oluşan sorunlar. Yapılan işlemede verilen ad ise “hard reset” denmekte.

Bu makalede, Wipe Data Factory Reset olarak bilinen bir işlemi ele alacağız. Bu işlem, cihazın fabrika ayarlarına dönmesini sağlayarak içerisindeki tüm verileri siler.

Wipe Data Factory Reset Nedir?

Wipe Data Factory Reset, bir cihazın tüm verilerini silerek fabrika ayarlarına geri dönmesini sağlayan bir işlemidir. Bu işlem, kullanıcının cihazını ilk aldığı duruma getirir ve tüm kişisel verileri, uygulamaları, ayarları ve diğer içerikleri kalıcı olarak siler. Bu işlem, Android işletim sistemine sahip cihazlarda “Hard Reset” veya “Master Reset” olarak da adlandırılabilir.

Ad imageAd image

Wipe Data Factory Reset, kullanıcıların cihazlarını temizlemek ve kişisel verilerini güvende tutmak içinde kullanabilecekleri etkili yöntemlerden biridir.

Wipe Data Factory Reset Nasıl Yapılır?

Bu işlem, genellikle Android cihazların ayarlar menüsünde veya fiziksel tuşlarına belirli bir sıralama ile basılarak gerçekleştirilir.

 • Cihazın Ayarlar menüsüne bulun ve dokunun.
 • “Yedekle ve Sıfırla” veya benzer bir seçeneği bulup seçin.
 • “Fabrika Verilerine Sıfırla” varsa bu seçeneği seçin yoksa tahmini “Wipe Data Factory Reset” seçeneği olacak. Bu seçeneği kullanarak devam edin.
 • İşlemi onaylayın ve cihazın verilerinin tamamen silinmesini bekleyin.
 • Cihaz yeniden başlatıldığında, fabrika ayarlarına dönmüş olacaktır.

Önemli Not: Wipe Data Factory Reset işlemi, cihazdaki tüm verileri siler, bu nedenle bu işlemi gerçekleştirmeden önce önemli verilerinizin yedeklerini almanız önemlidir.

Factory Reset Nasıl Kullanılır?

Sık kullanım alanı olarak en çok tercih alanı ekran kilidinin açılmasında kullanılması. Sonraki tercih alanı cihazda çıkan yazılım kaynaklı hatalardır. Bu yöntemle çoğunlukla bilinen çok sayıda sorunun çözüldüğü bilinmekte. Sık sık karşılaşılan cihaz donma ve yavaşlama sorunu, gelen aramayı karşılayamama, kendiliğinden cihazın kapatıp açılmasında, virüs bulaşmasında ve telefon açılmıyor durumlarında tercih edilmekte.

Hard reset işleminde izlenilecek yol şöyle:

Ad imageAd image
 • Cihazda yeteli bir şarj seviyesinin olması gerekiyor
 • Telefon kapatılacak
 • Ses açma tuşuna basınız sonra varsa menü tuşuna ve son tuş cihazın açma tuşu 5-6 saniye kadar bu tuşlara aynı anda basılı tutun
 • Android logosunun ekrana geldiğini gördüğünüzde isterseniz tuşlardan elinizi çekebilirsiniz
 • Yazılar geldi ise “Wipe data/factory reset” seçeneğine ses tuşları yardımıyla gelip onaylayın
 • Onay için “Yes” yazısı geldi ise onaylayarak 2-3 saniye bekleyin
 • Tekrar başa döndü ise “Reboot system now” yazısına gelip onaylatın
 • Cihazın yeniden başladığını gördüğünüzde 15-20 saniye kadar beklemeniz gerekecek
Wipe Data Factory Reset ne demek nedir?
Wipe Data Factory Reset nedir
Factory reset nasıl kullanılır
Wipe Data Factory Reset ne demek
Wipe data ve factory reset nedir
Wipe Data Factory Reset nasıl yapılır

Bazı telefonlarda menü tuşu fiziksel olmadığından ses ve güç tuşlarıyla işlem yapılmakta. Az sayıda modelde ise ses kısma ve güç tuşları kullanılmakta.

 • Örnek, Samsung factory reset atma işlemi bir çok Galaxy modellerinde aynıdır. Ama yeni ve eski modellerde farklılık göstermekte.
 • Bir diğer marka Huawei factory reset işlemi ise ses yükseltme ve cihaz açma tuşlarıyla yapılmakta.
 • Xiaomi factory reset yine bu telefonda da ses açma ile güç tuşları kullanılıyor. Ama bazen işe yaramayabiliyor. Bunun için fastboot üzerinden ROM atılması gerekebilir.

Wipe Data ve Factory Reset Nerede Kullanılır?

Sık kullanım yeri olarak ekran desen kilitlerinde karşımıza çıkmakta. Unutulan model kilitlerinde en pratik yöntem olarak tercih edilmekte.

Wipe data, çoğunlukla Android cihazı sıfırlarken veya özel bir işletim sistemi kurarken kullanılır. Anlamı ise uygulama ve telefonun genel verilerini siler. Bu işlemin sonucunda cihazın ayarları sıfırlanır ancak sistem sıfırlanmaz. Bu butona çoğunlukla TWRP uygulamasında rastlanır.

Factory reset ise, wipe data işlemi uygulandıktan sonra kullanılır. Bu işlemin anlamı telefonu fabrika ayarlarına döndürüp tüm uygulama ve sistem verilerini siler. Bu işlemin sonucunda sistemdeki mevcut Android’de silinecektir. Bu işlemim sonucunda sistemin kullanılması için yeni veya mevcut Android sistemi yüklenmelidir.

Bu iki işlem çoğunlukla Android sürüm yükseltme ve düşürme veya özel işletim sistemi olan ROM yüklerken karşımıza çıkabiliyor. Ayrıca bu ayarları bilmeyen bir kişinin yapması sonucunda cihaz kullanılmaz hale gelebilir.

Wipe Data Factory Reset’in Önemi

Wipe Data Factory Reset işlemi, birçok öneme sahiptir ve aşağıdaki nedenlerden dolayı veri güvenliği açısından önemli bir adımdır:

a) Kişisel Veri Koruması: Wipe Data Factory Reset, kişisel verilerinizi az ya da çok güvende tutmayı sağlayan bir seçenektir. Bir cihazı sıfırlamak, içerisindeki tüm verilerin silinmesini sağlar. Bu, cihazınızı başka bir kişiye veya kötü niyetli kişilere devretmeden önce yapılması önerilen temizlik işlemidir. Özellikle cihazınızı satmadan önce veya birine vermeden önce bu işlemi gerçekleştirmek önemlidir. Ancak bu işlemle %100 verilere erişilemeyecek diye bir anlam çıkarmayın. Veri kurtarmada kullanılan yazılımların bir çok veriyi kurtardığını biliyoruz.

b) Güvenlik Açıklarının Giderilmesi: Cihazlar zamanla güvenlik açıklarına maruz kalabilir. Yazılım hataları, kötü niyetli yazılımlar veya diğer faktörler, cihazınızdaki verilerin tehlikeye girmesine neden olabilir. Wipe Data Factory Reset işlemi, cihazınızdaki potansiyel güvenlik açıklarını gidererek, cihazı güvenli bir başlangıç ​​noktasına getirir.

c) Çalıntı veya Kayıp Durumunda Veri Koruması: Cihazınızın çalınması durumunda veya kaybolduğunda, kişisel verilerin yanlış ellerde kullanılmaması için yine hard reset adımları önemelidir. Kilitli cihazlarda ilk yapılan işlem bu seçenektir ve sonucunda cihazdaki veriler silinir. Ama dediğimiz gibi bu verilere ulaşmak çokta zor değil.

d) Performans ve Hafıza Yönetimi: Cihazlardaki verilerin birikmesi sonucu, performans düşüşlerine neden olan durumlar ortaya çıkacak. Uygulamalar, önbellek dosyaları ve diğer veriler, cihazınızda gereksiz depolama alanı meşgul edecek ve performansını olumsuz etkileyecektir. Bizzat kullandığımız iPhone cihazda bunla zaman zaman karşılaşıyoruz.

Wipe Data Factory Reset ne demek ve nasıl yapıldığını anlatmaya çalıştık. Umarız makalemizden memnun kalmışsınızdır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir