WPA WiFi güvenlik protokolü nedir

media 2879

Modemde WPA 3 ve WPA 2 güvenlik protokolü nedir ve ne işe yarar diye az da olsa merak edenler oluyor. Kablosuz güvenlikte önemli rol oynayan bu protokolü inceleyelim.

teknik destek

Günümüzde Dünya’da kablosuz ağın ulaşamadığı yerler yok denecek kadar az. Bu da insanların her yerde kolayca wifi bağlantısı kurmasını sağlıyor. Hal böyle olunca kablosuz bağlantının getirdiği risklere de kolayca maruz kalınmış oluyor. Risklerden korunmak için evlerde bulunan kablosuz ağları güvenli hale getirmek gerekiyor. Pekâlâ, wpa 2 wifi güvenlik protokolü nedir? Sorusunu cevaplayalım.

Güvenlik protokolü ne işe yarar, nasıl aktifleştirilir?

Wifi güvenlik protokolü kurarak, sahip olunan kablosuz ağa izinsiz giriş yapan kişiler belirlenmektedir. Kablosuz ağ giriş takibi yapabilmek ve kablosuz ağı güvenli tutabilmek için piyasada mevcut olan güvenli programlar yüklenebilir ve kolayca aktif hale getirilebilir. Modemin kablosuz ağ güvenliğini sağlayan hizmet protokolüdür.

Mevcutta 3 güvenlik türü bulunmaktadır ve yakın bir zamanda wpa 3 adlı yeni bir güvenlikte devreye alındı. İstenilen tür kişilerce seçilmektedir.

Güvenlik protokolü nedir?

Wifi Güvenlik Protokolü yani bilinen diğer adıyla WPA, kablosuz ağ güvenliğinin en yüksek seviyede tutmaya yarar. WEP, WPA, WPA2 ve son dönemde henüz piyasaya sürülmemiş fakat çıkması beklenen WPA3 olmak üzere türleri mevcuttur. Bu sürüm diğer protokollerden daha güçlü olmakla bilinmektedir. Wifi ağına bağlanılmaya çalışıldığında şifre girmeden ağ trafiğine katılmayı vaat etmektedir.

WEP nedir?

WEP kısıtlı bir şifreleme türüne sahip olan güvenlik protokolüdür. Bu tür kimlik doğrulama işlemi bulunmaz ve güvenli görülmemektedir.

WPA nedir?

WPA da kısıtlı şifreleme türüne sahip protokollerden biridir. WEP güvenlik protokolünün ardından kablosuz interneti daha güvenli hale getirmek için geliştirilmiştir.

WPA2 nedir?

Günümüzde tercih edilmekte olup sık kullanılan wifi güvenlik protokolüdür. Hem kablosuz internet gizliliğini hem de bütünlüğünü korumayı amaçlamaktadır.

WPA 3 ne işe yarar?

Son çıkan yeni kablosuz güvenlik protokolü seçeneği yavaş yavaş oturmaya başlıyor. Mevcutun yetersizliği nedeniyle çıkarılan bu yeni özelliğin çok sayıda saldırıyı önlediği söylenmekte.

  • Gelişmiş şifreleme sistemi
  • Şifre deneme saldırı programlarına karşı daha güvenli
  • Şifreleme standardına 192 bit geliyor
  • Şifre denemelerinde yenilenmiş güvenlik ilkeleri eklendi
  • Çok sayıda cihazla uyumlu hale dönüştürülüyor

Wifi güvenlik protokollerini güncellemek için sahip olunan modemin internet sitesinden bilgi alınabilmektedir.

WPA WiFi güvenlik protokolü nedir

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın