WPA3 nedir nasıl kullanılır Wifi hackleme zorlaştı

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

WPA3 nedir? ADSL, VDSL, Fiber ve kablonet modemlerde kablosuz güvenlik artık yetersiz kalmakta. Küçük firma ve şirketler artık özel cihazlar kullanmak zorunda kaldı. Modem wifi şifre kırma programları kullanılarak WPA2' nin kırılması WPA3' ü çıkardı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

WPA3 ne işe yarar? WPA yani “Wi-Fi Protected Access” kablosuz ağ bağlantılı korumalı erişimin adı. Wifi ağındaki verilerin şifreleme standartlarıyla korunması. WPA 3 ile modem güvenlik protokolüne yeni bir güvenlik özelliği eklendi. Bu yeni güvenlik seçeneği ile ADSL, VDSL 2, Fiber, kablonet ve diğer modemler artık daha güvenli olacak.

WPA3 ne demek? Modemlerde yeni güvenlik seçeneği olarak çıktı. Sanırım 1-2 yıl önce WPA2 güvenliğinde görülen bir açıkla WPA2 şifrelemesi kırıldığı gündemde önemli yer kaplamıştı. WPA zaten kırılmıştı ama WPA2′ nin de kırılması yani geçersiz olması ev ve iş internet kullanıcılarını endişelendirmişti. İşte yenilenen bir teknoloji ile WPA3 çıktı.

WPA3 nedir nasıl kullanılır Wifi hackleme zorlaştı

WPA3 nedir ve WPA3 nasıl kullanılır?

WPA3 nedir? WPA3 modemlerde kablosuz güvenlik için çıkarılan yeni güvenlik protokolünün adı. WPA2′ nin artık yetersiz kalmasından dolayı yeni güvenlik seçeneği olarak kullanılacak.

Kablosuz ağda WPA3 güvenliği: WPA3 wifi kablosuz güvenliği kullanıma başlandı. Son zamanlarda veri güvenliğinin ne kadar önemli olduğunu çoğu üretici farkına vardı. Veri güvenliği kanunları yeniden şekillendi. Kısa süre önce veri güvenlik için dünya genelinde adımlar atıldı. 

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Linux sistmeleri kullanılarak modem wifi şifresi kolay kırılır hale geldi. Tabi seçilen şifre ve uzunluğu bu kırılmayı zorlaştırabiliyor. Bazıları dakikalar içerisinde, bazıları saatler ve bazıları da günler içerisinde sonuçlanabiliyor. Tabi kullanılan yöntemlere göre şekillenebiliyor.

Wifi saldırılarına karşı WPA3 daha etkili olacak. Wifi hacklenmesini önlemek için geliştirilen yeni teknoloji kademeli olarak ulaşması bekleniyor. Yeni cihazlarda aktif olarak gelebilir.

Wifi şifre belirleyeceğiniz zaman daha güvenli şifreler önerilecek. Doğrulamada WPA3 Enterprise kullanıldığında parolanın kırılması çok zor olacak. Yani WPA3 kullanıldığında wifi şifresi kırılmayacak anlamına gelmiyor.

Wifi şifre kırma zorlaştı.192 Bit şifreleme ile daha güvenli. Qualcomm, yeni 802.11 ax modeminin tanıtımını yaptı. 4 Kat hıza sahip yeni modem 4.8 Gbps değerlere ulaşabiliyor. Yeni modemde WPA3 protokolü olacak. Acaba diğer modemlere yazılım güncelleme ile bu yenilik gelebilir mi ileri de göreceğiz.

Açıklanan bir bilgiye göre modem eğer WPA3 destekliyorsa modeme gelecek bir güncelleme ile WPA 3 uyumlu hale gelecek. İsteyen şimdiden WPA3 modem satın alabilir. WPA3 modem fiyatı bakalım ne kadar olacak. 

WPA3 modemler: Zyxel, Asus, Tenda, TP Link, Linksys, HP, Everest, Airties, Huawei, Edimaz, ZTE ve diğer modeller için bakalım ne zaman çıkacak?


Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2018, 09:38

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir