“X Phone” Projesine Dahil Edilen İlk Telefon Yaz Döneminde Özelleştirilebilir Donanımla Karşımıza Çıkabilir

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Son dönemde Android cephesindeki üreticiler telefonları bir seri altında isimlendirmeye başladı. Samsung Galaxy, HTC One, LG Optimus, Huawei Ascend, ZTE Grand ve Sony Xperia şeklinde uzayan listeye yeni bir seri daha eklenecek. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinden başlayan “X Phone” projesinden ayrıntılar geldikçe, cihazın sadece bir telefondan ziyade bir seri olduğu anlaşılıyor. Süreç içerisinde bu seriye hem telefon hem de tabletler eklenecek.

Motorola cephesinden gelen bilgiler ışığında “X Phone” projesinde yer alacak ilk telefon haziran döneminde kullanıcıların beğenisine sunulacak. Kaynak sitenin elde ettiği bilgiler ise telefonun temmuz ayında satışa sunulacağı yönünde.

Söz konusu telefon XT912A olarak adlandırılırken, bazı prototip çalışmaların da sızdırıldığını görüyoruz. Cihazın süreç içerisinde tasarım noktasında bazı rötuşlara uğrayabileceği de ifade ediliyor. XT912A prototip aşamasında olmasına rağmen bir dizi detaylar da elde edilmiş durumda. Telefonun arka bölümünde yer alan Motorola logosunun dokunmatik bir yapıda olduğu ve buradan bazı komutların sağlanabildiği belirtiliyor. Benzer bir özellik Motorola Backflip ve Pantech Vega No 6 adlı modelde yer almıştı. Google’ın arka bölümde konumlandıracağı alan ile dokunmatik kontroller sağlayacağı ve bu noktada patent başvurusu yaptığını da hatırlatalım.

Söz konusu dokunmatik alan ile kontroller sağlanırken, menü üzerinden geri dönüşlerin nasıl yapılacağı ise hala gizemini koruyor. Site kaynakları bu noktada şirketin sesli komutları algılayan bir dinleme modu üzerinde çalışmalar yürüttüğünü bildiriyor.

“X Phone” projesinde uzun süredir ar-ge çalışmaları yürüten Google ve Motorola, proje kapsamında sunacağı telefonlar için “ultra-ekonomik” bir fiyatlandırma benimseyeceği ön görülüyor. Nexus 4 ve 7’de olduğu gibi bütçe dostu fiyatlar, projeye dahil edilen modellerde görülebilir. Tabi söz konusu fiyatların sadece Play Store için geçerli olabileceğini de hatırlatalım.

Bir diğer gelişme ise “X Phone” serisine dahil edilecek telefonların henüz ismi netleşmeyen bir online sitesinde satışa sunulacağı yönünde. Üstelik Google yeni hizmetinde tamamen farklı bir strateji izleyecek. Pek olası görünen bu gelişmede, kullanıcılar telefonda yer alacak renk, RAM ve dahili depolama birimini kendi belirleyip sipariş edecek. Motorola ise kullanıcının istediği bu özel telefonu bir hafta içerisinde teslim edecek.

“X Phone” projesine dahil edilen cihazlarda güncelleme garantisi sunulacak ve kullanıcılara bu noktada herhangi bir sıkıntı oluşturmayacak. Görüntüleri elde edilen XTA912A’ya ait iddia edilen teknik özelliklere değinecek olursak, Qualcomm 600 serisi işlemci, 2GB RAM, 4.65-inçlik HD çözünürlüklü AMOLED ekran, Adreno 320 GPU ve 2.200mAh kapasiteli batarya.

Motorola “X Phone” projesinde gelişmeler yaşandıkça aktarmaya devam edeceğiz.

kaynak: androidandme

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir