Xiaomi Mi 10T Pro çağrı başka bir cihazda cevaplandı çözümü

Xiaomi Mi 10T Pro çağrı başka bir cihazda cevaplandı ne demek ve sorunun çözümü için ne yapmalıyım diyenler için bir kaç önemli yöntemden bahsedeceğiz. Bir çok kişi iPhone’ dan gelen aramalarda başka cihazda cevaplandı hatası verdiğini yazmış.

Andronova

iPhone telefondan gelen cevapsız aramalarda başka bir cihazda cevaplandı yazıyor ve gelen çağrı bildirimi ekrana düşmüyor. Ya da telefon çalmadan cevapsız çağrıya düşüyor sorunu oluşabiliyor. Android cihazlarla ilgili bir not düşülmemiş ama eski modellerden gelen aramalarda herhangi bir sorun olmadığı yazılı.

Okuduğumuz şikayetleri incelediğimizde yeni modellerde denk geldiği yazılmakta. Bir kullanıcı Volte özelliği kapatarak sorunun çözüldüğünü yazmış. Sanırız bu özelliğin olduğu modellerden gelen aramalarda bu şekilde olmakta. Yani açık olan Volte kapatılarak denenecek.

Çağrı başka bir cihazda cevaplandı ne demek?

Başka cihazda çağrı nasıl cevaplanıyor sorusunu çok sayıda kişinin sorduğunu düşünüyoruz. Sanırız Xiaomi’ nin bazı modellerinde bu şekilde olabilir.

Başka cihazda cevaplandı, Xiaomi’ nin yeni modellerinde Volte açık olmasından kaynaklı olabilir. Ya da yazılım kısmında bir problem buna neden olabilir. Yapılan şikayetlerin dönüşü olmuş mu bilemiyoruz. Lakin markanın resmi bir açıklamasıyla karşılaşmadık.

Diğer olası sebeplerle birlikte şunların incelenmesi gerekiyor:

  • Volte‘ nin açık olmasından kaynaklı olabilir. Arama yapan kişinin telefonunda da bu özelik olabilir.
  • Arama engelleme veya bir yardımcı uygulama kullanılıyor olabilir.
  • Aynı numaranın birden fazla kayıt edilmesi.
  • Yüklü olan bir uygulamanın çakışması veya sistemde aksaklık çıkarma olasılığı kontrol edilmeli.
  • Arama ayarlarının kontrol edilmesi gerekebilir.
  • Yapılan bir güncellemeden alakalı olabilir.
Xiaomi çağrı başka bir cihazda cevaplandı ne demek?

Başka cihazla cevaplandı çözümü nedir?

Yukarıdakilerin kontrol edilmesi ile bir sonuca ulaşılacaktır diye düşünüyoruz. İlk seçenekten sonra birde cihazınızı kapatıp açınız.

Sonradan kurduğunuz uygulamaları inceleyin ve olası problem çıkarabilecekleri ya durdurun ya da kaldırıp test edin.

Diğer aklımıza gelen şebeke ayarları oluyor. LTE ve 3G arasında değiştirerek test edilebilir.

Son olarak cihazı fabrika ayarına çevrilip duruma göre yazılımını tekrardan yüklenmesi gerekebilir.

Volte nasıl kapatılacak?

Normalde hücresel veri / mobil ağlar bölümünden LTE içerisinde ses ve veri olan alandan işlem yapabiliyorsunuz. Lakin bazı telefonlarda ve operatörlerde ilgili seçeneğin çıkmadığını yazanlar olmuş. Örnek Vodafone kullanıcısının birinde bu şekilde yaşanmış. Türk Telekom için henüz bir şikayetle karşılaşmadık.

Kısa kodlama ile kapatmak için ##86583## tuşlamayı yaptığınızda bir metin çıkacak ve sonunda disabled yazıyorsa işlem tamamlanmış demektir. Bu bir daha yaptığınızda açmış olacaksınız.

Xiaomi Mi 10T Pro bir cihazda cevaplandı çözümü

Harici ve dahili uygulamalarda kontroller

Böyle bir şeyin daha önce olmadığını söyleyenlerin sonradan yüklediği uygulamaları kontrol etmelerini yukarıda söylemiştik. Bir şeylerin ters gitmesine neden olacak aksaklıklar çıkabilir.

Daha önceden Samsung kullanıcılarını ilgilendiren bazı problemlerde bir bölümden yapılması gereken işlemlerden söz etmiştik. Bu marka içinde denenebilir.

Uygulamaların yer aldığı alana girip burada yer alan dahili uygulama ve servisleri kontrol ediniz. Örnek arama veya çağrının geçtiği yazının üstüne dokunup içerisindeki olası seçenekleri çalıştırabilirsiniz. Artı Google Hizmetleri adlı seçeneğe de bu şekilde işlem yapılmasını öneriyoruz. Örnek önbellek ve güncelleme kaldırmanın yer aldığı seçenekler olabilir.

Unutmadan verilen izinlerin incelenmesi gerekebilir. Hem çağrı hem müdahale edebilecek uygulamalar dahil olacak. Kurulu olan çağrı yönetimi uygulamaların böyle bir şeye sebep olma olasılığı var. Örnek upcall.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.