Xperia Z2 Gelmeden Xperia Z3 Ufukta Göründü Bile

Sony geçtiğimiz yıl bu zamanlar t anıttığı Xperia Z telefonu ile sektörün ilk Full HD (global satış anlamında) telefonunun satışına başlamıştı. Ardından gelen HTC One ve Galaxy S4, Xperia Z’yi özellikle ekran kalitesi ve performans anlamında geride bırakmıştı. Xperia Z2 ile anlıyoruz ki Sony bir daha bu duruma düşmemek için bir hayli çalışmış.

Andronova

Sony Mobile Tasarım Direktörü Kurozumi Yoshiro her altı ayda bir “amiral gemisi” modellerin yenilenmesi gerektiğini söylüyor. Bir yıllık periyotlarda telefon çıkartmanın rakiplerle mücadele edememeye ve teknolojiyi takip edememeye sebep olduğundan yakınıyor.

Bu yaklaşımın hem haklı hem haksız olduğu taraflar bulunmakta. Öncelikle sürekli gelişen işlemci sektörüne ayak uyduramayan HTC’nin şu anda ne pozisyonda olduğunun hepimiz farkındayız. Bundan dolayıdır ki Yoshiro haklı. Özellikle Çin’li üreticilerin her yeni yonga setiyle birlikte yaptıkları uçuk kaçık modeller daha fazla insan tarafından bilinerek talep görmeye başlamaları üzerine büyük üreticilerin bu anlamda 6 aylık periyotları kullanmaları kendileri açısından doğruymuş gibi değil mi?

Peki tüketici tarafından bakınca durum nasıl görünüyor? Müthiş zengin değilseniz ve üreticiler size sürekli test için yeni telefonlar göndermiyorsa 6 ayda bir telefon değiştirebilmeniz oldukça güç görünüyor. Hele ülkemiz şartlarında. Ayrıca bir üreticinin telefonlarının 2.el satışlarını da düşünmeleri gerekiyor. Bu konuda Apple sanırım en iyi üretici. Telefonlar değerini uzun süre koruyabiliyorlar. Tüketicilerin böyle bir karara nasıl tepki göstereceğini bilmiyorum ama bu 6 ayda bir telefon çıkartma isteğine siz değerli okuyucularımız ne diyece bunu çok merak ediyorum.

Yaz aylarında piyasaya sürülmesi planlanan Snapdragon 805 ile Sony Mobile Tasarım Direktörü Kurozumi Yoshiro’nun dileklerinin yerine geleceğini tahmin etmek falcılık olmayacaktır. Bir kaç ay sonra tanıtılması planlanan  yeni Galaxy S5 (Premium) modelinden sonra Sony’nin de Xperia Z3’ü piyasaya sunması çok muhtemel bir süreçtir.

Peki şimdi Galaxy S5 mXperia Z2’yi mi, almalı yoksa Galaxy S5 Premium’u mu yoksa Xperia Z3’ü mü beklemeli? Siz ne dersiniz….

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.