Xperia Z2 ve Galaxy S5 El Yakacak!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Akıllı telefon pazarında kıyasıya mücadele devam ederken 2014 ilk yarı itibariyle yeni telefonlar raflardaki yerlerini almaya başladı. İlk yarı diyorum çünkü bunun en büyük sebebei Qualcomm’un 64 bit destekli 805 yonga setinin yılın ikinci yarısından sonra piyasaya sürülecek olmasıdır. Qualcomm 805 öncesi üreticilerin ve tüketicilerin ağzına bir parmak bal çalmak amacıyla Snapdragon 800’ü alladı pulladı ve 801 yonga seti ile bizlere sundu. Sürekli daha yenisini ve daha iyisini bekleyen teknoloji severler de geçtiğimiz yılın amiral gemilerinden %10 daha performanslı olacağını tahmin edilen Snapdragon 800 MSM8974AC’li ve MSM8974AB’li telefonlara hücum ettiler.

Andronova

Yeni nesil amiral gemisi telefonlardan beklenen 2K çözünürlüğünde ki ekranları ise şu anda üreten 2 firma var ViVo ve Oppo markaları 2K çözünürlüklü telefonlar yaparak sektörü bambaşka bir boyuta taşıdılar. Dünyanın en büyük üreticilerinin yanına bile yaklaşamadıkları 2K çözünürlüğünde ki telefonların Snapdragon 800AC ile nasıl bir performans göstereceğini ise Oppo Find 7 elimize geçtiğinde sizlerle bu satırlardan paylaşıyor olacağız.

Peki bu yeni çıkacak olan telefonların paraları ne olacak. Ülkemizde cep telefonlarına taksit sınırlandırılmasının üzerinden henüz 1 ay geçmişken bir çok telefoncu ve küçük AVM’ler 24 ay taksit ile telefon satışına başladılar bile. Bu satışların ilk 9 ayı kredi kartına bölünürken kalan aylar içinde senet yapıldığını duymaktayım. Sizinde çevrenizde böyle satışlar varsa lütfen bize bilgi verin. Bir diğer satış yöntemi ise GSM Operatörleri. GSM Operatörlerinden 24 ay kontrat ile alınan telefonlarda dikkat edilmesi gereken  husus ise 1 hat 24 ay içinde 1 telefon alabiliyor. Bu yüzden almak istediğiniz telefona çok iyi karar verin; çünkü 24 boyunca başka bir telefon alamayacaksınız!

Peki yeni telefonların ülkemizde satışı kaç TL’den olacak? Sony’nin Dünya Mobil Kongresi 2014’te tanıttığı Xperia Z2 yurtdışında satışa başladı. 728 dolar fiyat etiketine sahip telefonun Avrupa’da 700 € seviyesinden satılacağı belirtiliyor. Yine aynı fuarda tanıtılan Samsung Galaxy S5 ise AT& tarafından Amerika’da 650 dolardan ön siparişe başladı.

Galaxy S5 Fiyat

Peki bu fiyatların ülkemize yansıması nasıl olacak derseniz isterseniz küçük bir hesaplama yapalım.

Öncelikle telefonların $ bandından ülkemize sokulacağının umudu ile hesaplamaları $ üzerinden yapalım.

Samsung Galaxy S5 650 dolardan satılırken

650×2,23= 1449 TL 25.03.2014 Dolar Kurundan Ham Fiyat,

Bu fiyata %18 KDV ekleyelim.

1449+260= 1710 TL

Ham fiyata %8 ÖTV masrafları ilave edersek,

1449+115+260= 1824 TL sadece giriş vergilerinden gelen ücret oluyor. Bu paraya Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulundna alınacak IMEI masrafları, pazarlama giderleri ve şirket karları konduğunda Galaxy S5’in ülkemizde 2300 bandının altında satılması Samsung’un mucizesi olacaktır.

Sony Xperia Z2 tarafında ise ham fiyat olarak 70 dolar fark bulunduğu hesaba katıldığında Xperia Z2’nin 2500 TL’lik bir fiyattan satılacağını öngörüyorum. Bu paralara bu telefonlar alınır mı diye sürekli soruyorsunuz; işte bunun cevabını Discovery Elite incelemesinden sonra sizlerle paylaşacağım.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.