Yalan dedektörü programı nasıl çalışıyor

blank

Yalan dedektörleri ne kadar gerçeği yansıtmakta? Bir uygulama ile kalp atışlarını, nabız atışları ve vücut ısısı gibi değerlerle yola çıkan program yaklaşık sonuçlar vermekte.

teknik destek

Polygrapy olarak bilinen makine suç işleyen ve suça meyilli kişilerin yalan söyleyip söylememelerini anlamaya çalışmak için özellikte dünya emniyet teşkilatlarının kullandığı bir araçtır.

Makine Nasıl Çalışır?

Suçlu ya da zanlının üzerine oturabileceği bir koltuk ve içerisinde suçluya bağlanmak üzere bulunan sensörlerden oluşan makine grafiklerin sensörlerde oluşan tepkimelere göre çizilmesinden ibarettir. Kayıt yapan bu grafik suçlu ya da zanlıya yöneltilen sorularda kalp atış hızı, nabız, tansiyon, vücut ısısı ve nefes alıp verme sıklığı gibi ayrıntıları not etmektedir. Öncelikle rutin sorularla grafiğin çizimleri dikkate alındıktan sonra olayla ilgili sorular karşısında oluşan grafik değerleri üzerinden sonuç çıkarımına gidilmesi amaç edilen makine suçlu tespitinde bir araç olarak kullanılmaktadır.

Hızlı kalp atışı, vücut ısısındaki değişkenlik ve tansiyon yalanın ana belirleyicisidir. Ülkemizde suç ve suçlu tespitinde bu araç kullanılmamaktadır.

Yalan dedektörü programı nasıl çalışıyor

Yalan dedektörü uygulaması

Sonuçlar kesin mi? Doğruluk oranı konusunda yüzde yüzlük bir etki gösterdiği net olmasa da doğru sonuçlar alındığı bilinen polygrapy makinesi üzerinde daha ayrıntılı olarak çalışmalar sürdürülmektedir.

Gelecekte daha iyi bir teknoloji ile üretilmesi düşünülerek kapasite ve doğruluk makinesi olarak tespit aracı olarak kullanılması için yapılan çalışmalar fayda getirecektir. Özellikle suçlu tespiti, tanık ifadesi gibi önemli bir aşamada faydaları anlamlı olacak makinenin daha sonraki kullanım alanları özellikle işe alım süreçlerinde özel sektör ya da kamusal alımlarda baş vurulacak bir teknoloji olacaktır.


Güncelleme Tarihi: 30 Nisan 2018, 20:28

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!