Yaşayan Efsane “Mac Pro” Sonunda Satışa Sunuluyor. [Güncellendi; iMac’ler Tükendi Satışlar Durdu]

blank

“Olağanüstü bir şey yapmak istediğinizde, bütün varsayımları sorgular, bütün önyargıları yıkarsınız. Olabilecek en iyi şeyi yapana kadar dinlenmek bilmezsiniz. Yapmak istediğiniz şey bir film, bir şarkı veya bilimsel bir keşif ya da bunları yapmak için kullanılabilecek araçlar olabilir. Biz bu güne kadar yeni Mac Pro’ya benzeyen bir şey hiç yapmadık. Aslına bakarsanız hiç kimse yapmadı. Yaptığımız şeyi bir an önce sizinle paylaşmak istedik…”

teknik destek

Diyor Apple. Apple yaptığı PC’ler ile daha evvel bilgisayar kullandığını düşünen milyonlarca kişiye aslında bilgisayar deneyiminin nasıl olması gerektiğini ispatlamıştır. Apple, virüssüz, sistem kilitlenmesiz, defalarca format atmak zorunda kalmadığınız, bir kere alıştınız mı asla vazgeçemediğiniz, farklı işletim sistemi animasyonları ile kendisine her seferinde aşık olabileceğiniz PC’ler üretmiştir. Tüm bu söylediklerimi anlamak için gerçekten bir iMac ya da Mac Pro kullanmış olmanız gerekiyor.

Kendimi bildim bileli Windows’un esiri olmuş biriyim. Önceleri başka imkanımız yokken daha sonraları oyun optimizasyonu olmadığı için tercih etmediğimiz, şimdilerde ise verdiğimiz lisans ücretlerine acıdığımız için bir türlü geçemediğimiz bir işletim sistemi olmuştur Apple PC’ler. (tabii ki bazı emülgatörler ile Windows kurmak mümkün iMac’lere fakat inanın bir çok driver sorunu ve çakışması yaşıyorsunuz. Bizzat birinci elden biliyorum)

Apple’ın 22 Ekim tarihinde tanıttığı Mac Pro’lar Amerika’da üretilerek satışa sunulmaya hazırlanıyor. Mac Pro’lar bu günden itibaren Amerika’dan satın alınabilecek. Apple’ın şimdiye kadar görülmemiş ve denenmemiş bir tasarım ile yaptığı bu akıl almaz PC’lerin üretim prosesine gelin hep birlikte bir göz atalım.

IbWOQWw1wkM” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Apple Mac Pro için 2 farklı model hazırlamış. Bunların genel özellik tablosunu aşağıdan inceleyip, fiyatlarını karşılaştırarak hangisini seçeceğinize karar verebilirsiniz.

1.Model

10 MB L3 önbelleğe sahip İntel Xenon E5ve 3,9 GHz’e kadar Turbo Boost ile çıkabiliyor.
İşlemciyi değiştirmek isterseniz de Apple şu seçenekleri sunuyor;

 • 12 MB L3 önbellepe sahip 3,5 GHz 6 çekirdekli işlemci
 • 25 MB L3 önbelleğe sahip 3,0 GHz 8 çekirdekli işlemci ve bunada yetmez derseniz
 • 30 MB L3 önbelleğe sahip 2,7 GHz 12 çekirdekli işlemciyle yapılandırabilirsiniz.

12 GB 1866 MHz DDR3 ECC Bellek

 • Bu bellekler yetmez derseniz 16 GB, 32 GB veya 64 GB Bellek kullanabilirsiniz.

Her biri 2 GB GDDR5 VRAM’e sahip CrossFire yapılmış 2 adet AMD FirePro D300 ekran kartı.

 • Yetmez diyenler için Apple he biri 3 GB GDDR5 VRAM AMD Fire Pro D700 ya da bununla aynı özelliklerde %25 daha güçlü bir ekran kartı tercih edebiliyorsunuz.

256 GB PCIe tabanlı SSD

 • İstenirse 512 yada 1 TB lık sürücülerde kullanılabilir.

3 adet 4K monitör desteği ile her monitörde farklı bir iş yapabilme imkanı.

İntel’in öve öve bitiremediği Thunderbolt 2 desteği

ve daha sayamadığım bir çok özelliğe sahip olan bir model bu.

2.Model ise daha profesyonel kullanıcılar için tercih edilmiş bir yapıda.
12 MB L3 önbelleğe sahip İntel Xenon E5ve 3,9 GHz’e kadar Turbo Boost ile çıkabiliyor.
İşlemciyi değiştirmek isterseniz de Apple şu seçenekleri sunuyor;

 • 25 MB L3 önbelleğe sahip 3,0 GHz 8 çekirdekli işlemci veya
 • 30 MB L3 önbelleğe sahip 2,7 GHz 12 çekirdekli bir Xenon işlemci tarcih edebiliyorsunuz. -ki bu işlemciyi temin etmek bile oldukça zor bir işlemcidir.

16 GB 1866 MHz DDR3 ECC Bellek

 • Bu bellekler yetmez derseniz 32 GB veya 64 GB Bellek kullanabilirsiniz.

Her biri 3 GB GDDR5 VRAM’e sahip CrossFire yapılmış 2 adet AMD FirePro D500 ekran kartı.

 • Bu ekran kartını daha da özelleştirerek her biri 6 GB GDDR5 VRAM AMD Fire Pro D700 ekran kartına upgrade edebilirsiniz.

256 GB PCIe tabanlı SSD

 • İstenirse 512 yada 1 TB lık sürücülerde kullanılabilir.

3 adet 4K monitör desteği ile her monitörde farklı bir iş yapabilme imkanı. 6 adet Thunderbolt desteği bulunuyor.

Ben bu ürünlerin genel özelliklerini yazmaya başladım ama bu özelliklerin bence en inanılmaz tarafı tasarım. Apple bu güçlü “şeyi” 25 cm yükseklik, 16 cm çapı ve sadece 5 Kg ağırlığı ile tuhaf bir silindirin içine sığdırmayı başarmış. Tüm Apple ürünleri içinde bambaşka bir yeri olan bu “şeyin” fiyatları ise dudak uçuklatacak cinsten.

1 modelin özelleştirilmeden fiyatı; 7998 TL

2 modelin özelleştirmeden ki fiyatı 10.599 TL

NOT GÜNCELLEME: Apple’ın bu gün satışa sunduğu Mac Pro’lar’ın tamamı satıldı. Bundan sonraki sevkiyatların Şubat ayı içinde olacağını açıklayan Apple’ın bu talep karşısında hem şaşkın hemde oldukça moralli olduğu söyleniyor. Diğer ülkelere şöyle bir göz attığımda Ülkemizde ve tüm dünyada Şubat ayında stoklara gireceği bildiriliyor. Apple hisseleri ise yine yatırımcısına kazandırıyor.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!