Yaşayan Efsane Mac Pro’nun Kalbini Değiştirebilirsiniz!

blank

Apple‘ın uzaylılar ile birlikte yaptığını düşündüğüm ve şimdiye kadar gördüğüm hiçbir şeye benzemeyen kişisel bilgisayarı Mac Pro hem yapım süreci hemde içinde barındırdığı donanım özellikleri ile profesyonel kullanıcılara özgü yapılmış bir küçük içi dolu fıçıcık. Apple Store Online Türkiye’de 2 farklı model bulunmakta. Bunlardan düşük fiyatlının özelliklerini kısaca özetlemek gerekirse;

teknik destek
  • İntel Xenon E5 4 çekirdekli işlemci 3,7 GHz çekirdek hızı
  • 12 GB 1866 MHz DDR3 Ram
  • 2 adet 2 GB GDDR5 VRAM belleğe sahip AMD FirePro D300 ekran kartı
  • 256 GB PCIe tabanlı SSD

Bu modelin fiyatı ülkemizde KDV dahil 7998 Tl ve dolar artışından dolayı fiyatlarda bir değişiklik şimdilik görünmüyor. İkinci Mac Pro ise daha profesyoneller için geliştirilmiş bir ürün. Bununda kısaca özelliklerinden bahsetmek gerekirse

  • İntel Xenon E5 6 çekirdekli işlemci 3,5 GHz çekirdek hızı
  • 16 GB 1866 MHz DDR3 Ram
  •  2 adet 3 GB GDDR5 VRAM belleğe sahip AMD FirePro D500 ekran kartı
  • 256 GB PCIe tabanlı SSD

Bu modelin KDV dahil fiyatı ise 10.599 TL. Bu fiyatlar belki sizler için fazla gelebilir hatta yazının sonunda kendi konfigürasyonlarınızı da yapabilirsiniz ama bu donanımı bu kasaya daha ucuza sığdırabilecek birileri varsa buyursun yapsın. Apple Mac Pro’da kendi tasarladığı anakartına üstüne takılan tüm donanımı kendi tasarladığı şekilde yerleştiriyor. Bu da Mac Pro’larda ki gibi asla değiştirilemez bir yapıya sahip olmasına sebep oluyor.

MacRumos sitesinin yaptığı habere göre Mac Pro’nun işlemcisinin değiştirilebildiği ortaya çıktı. Sitenin paylaştığı fotoğraflardan anladığım kadarıyla bu donanım değişikliği son kullanıcılar tarafından yapılabilecek bir işlem değil. 4 çekirdekli Xenon E5 yerine 3500 dolar fark vererek 12 çekirdekli işlemciyi Mac Pro’ya takabiliyoruz. Ram değişimini ise son kullanıcının değiştirebilmesine olanak sağlanıyor.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!