Yeni iPhone N.S.A’yi Engelliyor! (mu?)

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

iPhone 6 kullanıcılarının kafalarındaki en büyük soru telefonlarının ceplerinde eğilip eğilmeyeceğiyken N.S.A birimlerinin derdi ise bambaşka: Edward Snowden’in N.S.A bilgilerini kamuya açıkladıktan sonraki dönemde üretilmiş Snowden-sonrası (Post-Snowden)  cihaz olma özelliğini taşıyan iPhone 6’nın N.S.A’in sistemlerine girmesini zorlaştırıcı donanım kullandıkları açıklandı.

teknik destek

Apple, iPhone 6’nın e-postalar, fotoğraflar ve telefon rehberini komplike matematiksel bir algoritma ile(kullanıcıların yarattığı bir şifre sayesinde erişilebilecek) şifrelendireceğini söylüyor. (Apple yetkilileri bu şifrelere ulaşamayacaklarını söylüyor.)

Apple’ın söylemek istediği şu, eğer Apple’a bir mahkeme emri gelir ve iPhone 6 kullanıcılarından birinin cihaz içindeki bilgileri istenirse Apple, şifrelerin kendilerinde olmadığı ve kullanıcıdan bunun alınması ya da sistemin kırılması gerektiğini söyleyecek. Apple’a göre de bu sistemin(6 karakterli, küçük ve büyük harf barındırması gereken, alfabetik, rakamsal ve imla işaretli sistem) kırılması beş buçuk yıldan daha uzun sürebilir. (Herhalde N.S.A’in kullandığı bilgisayarların teknik donanımını bilmiyorlar!)

F.B.I yöneticilerinden James B. Comey, bu tip sistemleri “Nasıl oluyor da şirketler kişilere hukukun üstünde olmayı açıkça pazarlıyabiliyorlar?” diyerek eleştirdi. Örnek olarak kaçırılma durumlarına değinen Comey muhtemel şüphelinin iPhone içeriğinin kolluk birimlerini kurbana yaklaştırdığını ifade ederken  çocuğu kaçırılan ailelerin göz yaşları içinde kendisine gelip ¨Nasıl oluyor da iPhone içeriğine ulaşamıyorsunuz sistemi kıramıyorsunuz?¨ dediklerini duyar gibi olduğunu söyledi…

F.B.I’a göre  Apple’ın bu hamlesi İsviçre Bankalarına benziyor, nasıl ki İsviçre’de banka hesapları saklanıyor ve yasa dışı para akışı sağlanıyor, iPhone 6’daki  bu sistemle de kişiler hukuk tanımaz hale gelebilecek.

Apple ve Google yöneticileri, Snowden’in N.S.A ile ilgili yaptığı açıklamalar neticesinde Cisco sistem tarafından yapılan tüm server ve telefonların Amerikan istihbaratı ve kolluk birimleri için arka kapılarının olduğunun gün yüzüne çıkması neticesinde şirketlerin bu önlemleri almaya itildiğini söylüyor.

Apple’ın CEO’su Cook’a göre Apple’n en büyük amacı kişilere cihazları satmak, bu amaç Apple’ı kişisel bilgileri depolayarak reklam şirketlerine ve hükümetlere satan şirketlerden ayıran en önemli özellik. iOS 8 ile gelen şifrelemenin oldukça komplike olduğunu söyleyen Cook, ¨artık Apple  istihbarat örgütlerinin taleplerine cevap veremez  çünkü sistem çok komplike ve biz bile bu bilgilere erişemiyoruz¨ dedi.

Sistem güvenliği uzmanı ve kolluk birimlerine eğitimler veren Jonathan Zdziarski’ye göre Apple’ın bugüne kadar tüm işletim sistemlerinde sisteme girmek ve bilgilere erişmek için bir açık kapı vardı ve Apple bunu kullanıyordu. Bugün Apple’ın yaptığı bu açık kapıyı şifrelemek, yani bilgilere erişmek için ya şifreyi bilmemiz gerekiyor  ya da bir balyoz alıp kapıyı kırmayı denemeliyiz, aksi halde bu bilgilere erişmemizin imkanı yok.

Unutulmaması gereken şu ki iOS 8 sistemi yalnızca cihazda yüklü olan bilgileri şifreliyor, iCloud’a yüklenen veriler için hala böyle bir sistem mevcut değil, yani Apple hala yüklü bir bilgi birikimine sahip.

Google’ın Android’i bu şifreleme sistemine 3 yıldır sahip, kullanıcılar ayarlarına giderek sistemi çalıştırabilirler. Sistem çalıştıktan sonra yaklaşık bir bir buçuk saat içinde dosyalar şifrelenmiş oluyor. Google’ın bir sonraki sürümünde şifrelemenin sistemsel olarak kendiliğinden(default)  açık geleceği biliniyor.

Kişisel görüşüm N.S.A, istihbarat örgütleri ve kolluğun durumu abarttığı… Evet belki sistemin içine girmeleri ve bilgilere ulaşmaları eskisinden biraz daha zor olacak ama bu onları sistemin dışında tutmaya yetmeyeceği gibi zaten ülke mevzuatlarına göre telefon servis sağlayıcılardan da rahatlıkla telefon sinyali ve log bilgileri, kiminle hangi süre konuşulduğuna kadar bilgi edinilebiliyor. Ayrıca zaten bulut bilişim (Cloud) sistemleri hala tam olarak güvenli değil ve Gmail logları, iCloud gibi sistemlere erişim mümkün.

Bütün bu yazıyı bir kaç saniyeliğine unutun ve Facebook, Twitter hesaplarınızı düşünerek oradan ne kadar çok bilgi verdiğinizi düşünün(Kiminle buluştuğunuzdan, check in’lere, hangi yemeği yediğinizden, siyasi görüşünüze,…) Gerçekten iPhone cihazının içindeki bilgiye ihtiyaç olacak mı? 🙂

Kaynak: NY Times

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!