Yeni LED Teknolojisi Ekran Netliğini Arttırabilir

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Princeton Üniversitesinden profesör Stephen Chou; yaptığı yeni araştırma ile led teknolojisini nano teknoloji ile birleştirerek ekran netliğini arttırmanın yolunu buldu. Profesör Chou’nun yaptığı araştırma, özellikle mobil cihazlardaki led ekran teknolojisini geliştirerek % 400‘e varan bir performans ve netlik artışı sunuyor.

teknik destek

Profesörün led teknolojisine yaklaşımı kendi tabiriyle oldukça basit. Nano teknoloji ile geliştirilmiş “plazma eğrisine sahip alt dalga boyu delik dizisi” ile led teknolojisini geliştirmeyi düşünüyor. Günümüz led teknolojisi, elektriği ışığa çevirme konusunda oldukça başarısız. Kullanılan elektriğin % 2-4 arası bir kısmı ışığa dönüştürülürken geri kalanı ısı olarak çevreye yayılıyor. Yapılan bazı geliştirmeler enerji çevirimini % 38’e çıkarmayı planlıyor. Ancak Profesör Chou’nun araştırması ile bu oranı % 60‘lara kadar yükseltmek mümkün. Işık kaynağı yükseltince ortaya iki problem çıkıyor. Ortam ışığının yüksekliğinden dolayı görüntüde bulanıklık ve kanama efekti denilen bozulmalar meydana geliyor. Profesör Chou bu problemleri ise nano örgü denilen bir yöntemle aşmış, ki bu sayede kontrast oldukça arttırılarak problemin önüne geçiliyor.

nano led

Bu teknolojinin en güzel yanı ise, ekranın güç tüketimini düşürmesi. Bu sayede hem mobil cihazların görüntü kalitesi artarken hem de pil ömürlerinde uzama sağlanmış oluyor. Bu teknoloji halen geliştirilme aşamasında olduğundan muhtemelen önümüzdeki bir iki sene cep telefonlarında görmek mümkün olmayacaktır. Ayrıca led ekran teknolojisindeki yasal patent ve sorunlarında aşılması gerekiyor. Ekran konusunda grafen, silikon ve diğer teknolojilerin gelişmesiyle birlikte, mobil cihazlarda daha da kaliteli görüntüye ulaşmak mümkün olacak. Siz, mobil cihazların ekranları hakkında ne düşünüyorsunuz?

led

Kaynak: Phys

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!