Yeni Nexus (Nexus 5) Yine LG Cephesinden Gelebilir!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Şu sıralar mobil dünyasını etkisi altına alan Galaxy S4, önümüzdeki süreçte Android platformunda en çok satılan telefon olacak kuşkusuz. Hatta kimi iddialar ise iPhone’u geride bırakabileceğinin altını çiziyor. Galaxy S4’ün karşısında HTC One, Xperia Z ve Optimus G Pro gibi iddialı rakipler olmasına karşın bu gerçek değişmeyecek.

Andronova

Yeni bir fırtına dalgası ise mayıs ayında gerçekleşecek Google I/O etkinliğinde gerçekleşecek. Yeni Android sürümü, yeni nesil Nexus 7 ve yeni Nexus (Nexus 5) en fazla beklenenler arasında yer alıyor. Son dönemde kamuoyunda gerçekleşen iddialar dikkate alındığında yeni Nexus’un Motorola cephesinden geleceği ön görülmekte. X Phone projesinin tamamen yeni Nexus odaklı olduğu belirtilirken, telefonun söz konusu teknik özelliklerle mobil dünyasında deprem etkisi yaratacağı söyleniyor. Elbette bir dizi söylentiler var ancak henüz Google cephesinden resmi bilgiler gelmiş değil.

media 175

Birçok kesim sıradaki Nexus’u Motorola’dan beklerken, Google içerisinden gelen ve kim tarafından sızdırıldığı bilinmeyen bir görsel ortaya çıktı. Görseli asıl özel kılan ise Nexus 5 hakkında detaylar sunmasıdır. Elde edilen görselden yola çıkarak Google ve LG’nin yeni yılda da işbirliğinin devam edeceğini görüyoruz. Androidandme kaynakları Google’ın şu süreçte üreticilerle görüşerek bazı prototipler oluşturduğunu bildiriyor. Sızdırılan görselin ise LG cephesinde oluşturulan ve “Megalodon” olarak adlandırılan cihaz olduğu öne sürülüyor. Telefonun ekim ayında resmiyete kavuşacağı belirtiliyor. Sitenin ismini vermediği kaynak aynı zamanda bir dizi teknik özellikler de sıralıyor.

Megalodon olarak adlandırılan cihaz, 5.2-inç boyutundan 1920 x 1080p çözünürlüklü OLED ekrana sahip olacak. 2.3GHz frekan hızında çalışan Qualcomm 800 işlemci ve 3GB RAM’den güç alacağı iddia edilen cihazın arka bölümünde 16MP çözünürlüklü 4K video kaydına olanak sağlayan kameranın yer aldığı bildiriliyor. Ön bölümde ise Full HD kayıt gerçekleştiren 2.1MP kamera yer almakta.

16/32/64GB dahili depolama alanı sunacağı bildirilen telefonda 3300mAh kapasiteli batarya yer alırken, ön bölümde ise stereo hoparlörlerin konumlandırılacağı iddia ediliyor. Qualcomm RF360 (LTE 150 Mbps ve HSPA +), Entegre DVB-T / ATSC anten ile jest ve mimiklerle denetimin sağlanması telefon için iddia edilen diğer detaylar.

Yukarıdaki detaylara göz attığımızda elbette abartı diyebileceğimi bazı noktalar var. 16MP çözünürlüklü kamera ile oluşturulacak 4K çözünürlüklü video çekimi açıkçası şu an için beklenen bir gelişme değil. Bunun yanında Qualcomm 800 işlemcisi ilk olarak ZTE Grand Memo’nun farklı versiyonlarında yer alacak. Söz konusu işlemci elbette yeni Nexus’ta yer alabilir ancak işlemci hızını biraz daha düşürmek daha doğru olacaktır.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın