Yeni Yıl Online Alışverişlerde iOS Android’i Geçti

Andronova

IBM’in her yıl yayınladığı Online Alışveriş Eğilimleri Raporu geçtiğimiz gün açıklandı. Bu rapor her yıl Noel arefesinde yayınlanarak Amerika’da yaşayan kişilerin alışveriş şekillerini ve çeşitlerini üreticilere sunuyor. Üreticilerde bu raporlara göre gelecek yıl ona göre ürün pazarlamasında bulunuyorlar. Amerika’da özellikle son zamanlarda insanlara “daha fazla alışveriş yapın” gibi bir fikir empoze ediliyor. İnsanlar sırf ucuz diye ihtiyaçları olmayan yada sırf paraları olduğu için ihtiyacı olmayan ürünler alıyorlar. Sonuçta her iki yolda üreticilere yarıyor.

IBM’in yayınlamış olduğu raporda Mobil internet ile yapılan alışverişlerin geçtiğimiz yıllara nazaran çok yüksek bir rakama ulaştığı görülüyor. Online olarak yapılan alışverişlerin %43’ü mobil cihazlar ile yapılarak bu konuda bir rekora da imza atılıyor. iOS kullanıcıları, Android kullanıcılarına göre mobil alışverişte %15 daha fazla para harcıyor. (Android eko sistemindeki telefon fiyat ortalaması 80 dolar seviyesindeyken, iOS işletim sisteminin ortalaması 650 dolar civarında olduğunu düşündüğümüzde bu sonuç kimseyi şaşırtmaması gerekmiyor mu zaten).  Bununda rakam olarak karşılığı iOS kullanıcıları 128 dolar harcarken Android kullanıcıları aynı dönemde internetten yaptıkları harcamaların sepet başına ortalaması 115 dolar olarak gözüküyor.

IBM’in raporuna göre Black Friday (Kara Cuma) alışveriş günlerinde mobil olarak yapılan alışverişlerin yüzdesi 21,8. Şükran Günü yapılan online alışverişlerin %25,8’i ise mobil olarak yapıldığı belirtiliyor. Amerika’da toplam internet trafiğinin %40’ı mobil cihazlar üzerinden yapılıyor. Yapılan bu satışların geçtiğimiz yıla göre aynı dönemde yaptığı satış cirosu açıklanmasa da artış yüzdesi % 19,7 olarak belirtiliyor.

Raporda benim en çok şaşırdığım konu ise mobil internet yüzdesini arttıran sebep akıllı telefonlar olsa da insanlar telefondan değil de tabletten alışveriş yapıyorlar. Tablet kullanıcıları bir günde 132 bin dolar harcarken, telefon satışları 115 bin dolarda kalmış.

Bir başka ilginç detayda şu; online trafiğin üçte biri iOS cihazlar tarafından işgal edilirken onda biri Android kullanıcılarından geliyor. Amerika’da daha fazla pazar payına sahip olan Android kullanıcılarının böylesine geride kalma sebepleri nedir bilemiyorum. Ülkemizde böyle bir araştırma yapılsaydı sizce durum ne olurdu. Akıllı telefon kullanıp bunun akıllı özelliklerini yerine getirmesi için gerekli olan interneti olmayan telefonları ben etrafımda görebiliyorum. Mobil internetin ülkemizde biraz pahalı olduğunu da düşündüğümüzde aslında durumu daha iyi anlayabiliyoruz. 4G’nin gelmesi ile birlikte 3G mobil internetin ucuzlayabileceğini düşünüyorum. 2015 yılı içinde ülkemizde 4G şebekesi kurulacağı düşünüldüğünde herkesin mobil internet ile tanışmasına biraz daha var diyebiliriz.

Kaynak: ibm

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir