YouTube çevrimdışı video açılmıyor mu?

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

İçeriğimizde önce YouTube çevrimdışı video açılmıyor sorununa yönelik önerilerimiz olacak, sonrasında ise geçmişte yayınladığımız bu özelliğe yönelik bir haberin devamına yer vereceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Sitemizde ara ara teknoloji sorunlarına yönelik konulara yer veriyoruz. Her ne kadar güncel habere yönelik bir çalışmamız olmasa da önemli gelişmelerden bazılarına yer veriyoruz. Bu içeriğimizdekilerin çoğu uygulamaların kendisinden ve kullanıma yönelik sorunlarından söz etmektedir. Adımlara yönelik deneyeceklerinizde standart olarak bilinenlerdir.

YouTube çevrimdışı videolar açılmıyor mu?

Çevrimdışı video açılmıyor, YouTube uygulamasından kaynaklı problemlerin dışında kullanılan cihaz, internet ve ülke içi sorunlarla da alakalı oluyor. Yapacaklarınızın bir kısmı deneme dediklerimizden ibarettir.

Videoların açılmama sebepleri arasında önce şunlara bir göz atın:

  • İzlemek istediğiniz videonun dışında bazı videolarda mı veya genelinde mi sorun çıkıyor kontrol edin.
  • Başkalarında da aynı durumların çıkıp çıkmadığını ağlara yapılan paylaşımlarla anlayacaksınız. Örnek Twitter ağındaki yorumlara bakarak durumunuzu netleşecektir.
  • İnternet testi için hem mobil hem kablosuz olarak kesinlikle deneyin.
  • Telefonu değiştirip denediğiniz gibi birde tarayıcı üzerinden deneyiniz.
  • Mobil cihazların tarihinde yanlışlık olması bir çok aksaklığı karşınıza getirir.
  • Telefonun uzun süre kapatılmaması belki işletim sisteminde sıkıntı oluşturmuştur.
  • Güncellemelerle alakalı olma olasılığı var. Bu uygulamalardaki güncellemelerle de telefonun güncellemeleriyle de alakalıdır. Burada biz uygulamanın eski olan versiyonunu kullanılmasını öneririz. Yani kaldırın ve eskilerle deneyin.
  • Telefonunuza sonradan aynı işleve sahip bir uygulama kurmuşsanız bunun sıkıntı çıkarma olasılığı var. Sonradan kuruluları kaldırıp deneyin.

Uygulama problemlerinin kontrol edilmesi

Yukarıdaki bahsettiğimiz adımların uygulanmasından sonra yapacağınız işlemler olacak. Buradakilerin üsttekilerden sonra uygulanması daha sağlıklı olacaktır.

Uygulama versiyon testinden sonra birde Android kullanıcılarının deneyeceği bir sıralama olacak. Uygulamalar dediğimiz alana cihazınızın ayarlarından giriniz, YouTube bulun, içeriğindekilere dokunun ve her seçenekten sonra gerekli video testine göre sonraki seçeneğe dokunun.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Yukarıdakinden sonra birde Google hizmetleri’ ne aynı işlemi uygulayın.

YouTube çevrimdışı video açılmıyor testlerinin önemli olan kısmı ise ilgili cihazın yeniden başlatılarak düzelmesi. Tabi bu sık sık çıkıyorsa büyük ihtimal yazılımın incelenmesi gerekecek.

Telefonların kontrollerinde önemi notlar

Güncelliğini yitiren mobil cihazların bir çoğunda uygulamaların bazı özellikleri çalışmaz veya çıkmaz. Bir kısmında ise ilgili uygulama çalışmaz. Bu YouTube içinde geçerlidir ve biz YouTube benzeri başka uygulamalarla bu içerikleri izlemenizi sağlayacak yardımcı araçları başka yazılarımızda söz etmiştik. Zaten Google Play aramalarında yazdığınızda ilgili uygulamaları göreceksiniz.

Alternatif ya da muadili denilen uygulamalara yöneleceklerin kesinlikle kullanıcı yorumlarına bakmadan kullanmamalarını öneririz. Özellikle iOS tarafındakilere dikkat edin. Bir çoğu ücretlidir.

Gelelim boş alanın ihtiyaç konusuna. Bir çoğunun yeterli yer var ama çalışmıyor gibi yazdığı paylaşımlar oluyor. Yer var ama bakalım işletim sisteminin ve uygulamalarının çalışacağı kadar boş alan var mı işte bu önemli.

Ülke kaynaklı sebeplerin incelenmesi

Sanırız 2-3 yıldır pek görünmeyen ama geçmişte arada bir karşılaştığımız ülke kaynaklı durumlar bir zaman çok gündemde yer alırdı. Türkiye’ de zaman zaman sosyal uygulamalara yönelik erişim engeli veya kullanımlara yönelik kısıtlamalar bir dönem sık yaşanırdı. Devletin isteklerine yeteri kadar cevap vermeyen ağlara ve sitelere yönelik yaptırımlar zamanla olumlu sonuçlara dönüşmüştü. Şimdilerde pek akıllara gelmese de herhangi bir aksaklıkta acaba bir yasak mı uygulanıyor diyenler oluyor.

Ülke içi dışında birde dış etkenlerin incelenmesi gerekiyor. İlgili uygulamaların hizmet verdiği ülkelerdeki yaşanan arızaların zaman zaman geçici aksaklıklara sebep olduğu zamanları genelde resmi açıklamalarla değil de Twitter paylaşımlarında denk gelirdik. Buradaki en iyi test aracı ise vpn olurdu. Tabi kullandığınız uygulamanın güvenirliği ve hizmet ağının kalitesi önem arz ediyor.

YouTube cevrimdisi video
YouTube çevrimdışı video açılmıyor mu?

Çevrimiçi özelliğin çıkış haberi

Bildiğiniz gibi uzun bir süre mobil kullanıcıları YouTube’a çevrimdışı video izleme desteği gelmesi konusunda ısrar ediyorlardı, ve bu baya bir zaman sonra gerçekleşmişti. Google’ın ilk yaptığı duyuruda çevrimdışı video izleme şimdilik her platformu ve her ülkeyi kapsamıyor, ilk adımda en azından sayılı ülkelerde bu eylem gerçekleştirilecekti. Daha sonra ise dünya genelinde bu uygulamaya geçileceği belirtilmişti. Lakin ara ara buna yönelik değişimler yaşandı.

İnternet veri bağlantısında çok büyük tasarruf sağlayan ve kotanın aşılmaması konusunda yardımcı olan çevrimdışı video izleme özelliği ilk adımda Filipinler ve iki ülkede daha hizmete açılmıştı. Birçok popüler ve hatırı sayılır derecede izlenmiş videoları kapsayan bu yeniliğin ilk Android tarafına geldiğini belirtelim. iPhone, yani iOS kullanıcılarına da kısa süre sonra yayına alındı.

Google’ın bu yeni projeyi ilk adım olarak Asya coğrafyasındaki ülkelerde uygulamasının ise bir amacı var. Şöyle ki; internet verisi altyapısının ve internet hızının yetersiz olduğu Asya coğrafyası ülkelerinde Google hem kullanıcıların internete girmesine yardımcı olacak, hem de düşük fiyatlı Android One mobil akıllı telefonlarının kullanımını arttırmaya yönelik eylemler hedeflendi.

Çevrimdışı video izlemenin nasıl olacağına dair kısa bir açıklama yapmak gerekirse; çevrimdışı olarak izlenebilecek videolar bir simge veya sembol ile anlaşılabilecek ve söz konusu bu videolar normal şekilde bir kez açılıp izlendikten sonra 2 gün boyunca internet erişimi olmadan çevrimdışı izleniyor.

YouTube video açılmıyor şeklinde zamanında hazırladığımız içeriğimize de bir göz atmanızı öneriyoruz. Arama alanında çıkmadığı zaman Google yardımı ile ulaşacaksınız.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir