YouTube otomatik oynatma kapatma veya kapanmıyor

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

YouTube otomatik oynatma kapatma ayarları nerede olduğunu gösteren adımları aşağıya bırakıyoruz. Aynı zamanda otomatik video oynatma kapanmıyor sorunundan da bahsedeceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

YouTube tüm Dünya’da ve ülkemizde her geçen gün sağladığı yeniliklerle popülaritesini koruyor ve sağlamlaştırıyor. Çok sayıda ses getiren özelliği kullanıma sunması ile her daim gündemdeki yerini koruyor. Otomatik oynatma özelliğin sanatçılara özel bir uygulama olacak olan ve canlı yayınlarda farklı kamera açıları sağlayan özellikle bir kullanıma açılmıştı.

Bu sistem özelliği sayesinde YouTube kullanıcıları, sistem üzerinden durmaksızın müzik dinleyebilme şansına sahip. Lakin bazen can sıkıcı hale geliyor. İzlediğiniz video bittikten sonra farklı bir video açılması bazen istemediğiniz şeylerle karşılaşmanıza sebep oluyor. Tabi birileri yanınızda ise yanınızdakiler yanlış anlama olasılığı var.

YouTube otomatik oynatma nasıl kapatılır?

Otomatik videoların oynatmasını durdurmak adına yapacaklarınız şöyle:

  • YouTube’ da Gmail hesabınızla oturum açtıysanız, sağ köşedeki profile dokunun,
  • iPhone için “Ayarlar” yazana girin,
  • Sonra “Otomatik oynatma” seçeneğine dokunun,
  • Sonraki videonu otomatik oynatmasını kapatmak için ilgili butona pasif yapın.

İşlemlerden sonra deneme yapın ve oynatma olmuyor ise, uygulamadan çıkın ya da oturumdan çıkın.

YouTube otomatik oynatma kapatma 1
YouTube otomatik oynatma kapatma veya kapanmıyor

İkinci resimdeki geçmiş olan seçeneğinden kontrol edilmesi gerekir. Modellere göre geçmiş temizliği varsa bu seçenek bulunarak işlem yapılır ve duruma göre uygulama sıfırlamaya gidilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
YouTube otomatik oynatma kapatma 2
YouTube otomatik oynatma kapanmıyor

Otomatik video oynatma kapanmıyor

YouTube otomatik video oynatmayı kapatamıyorum sorununda en temel olan hesaptan çıkma ve cihaz kapat açma yapılacak denemelerdir. Sonrasında aşağıdaki sıralama denenecek.

Neden otomatik oynatma kapanmıyor sorusuna verilen yanıtların bir kısmının yetersiz olduğunu görüyoruz. Gerekli adımlar uygulandığında tek kalan sorun bildiriminde bulunmak olacak.

  • Varsa başka bir telefondan deneyin.
  • Hesabın testi adına başka mail ile oturum açın.
  • Telefon testinden örnek Samsung kullanıcısının Xiaomi ile denerken kesinlikle iOS sistemi ile denenmesi gerekiyor. Belki işletim sisteminden kaynaklı uyumsuzluklar çıkmıştır.
  • İnternet bağlantınızı değiştirmek adına kablosuz ve mobil ile ayrı ayrı deneyin.
  • Güncellemelerin oluşturduğu sorunlardan biri uyum sıkıntısı oluyor. Eğer yakında telefonda veya uygulamalarda bir güncelleme yapılmışsa kesinlikle YouTube’ u kaldırıp önceki versiyonlarla denenmesi gerekiyor.
  • Sonradan kurduğunuz uygulamalara da bir göz atın. Belki uyum problemi vardır.

YouTube otomatik oynatma kapatma adımlarını doğru şekilde yapanların belki aşağıdaki seçeneğine denemeleri fayda sağlar.

Ayarlarla yapılacaklar ve uygulama temizliği

Android için yapılacak “Uygulamalar” bölümüne girip, YouTube bulup, önce önbellek, güncelleme kaldırılması ve sonra duruma göre çözüm olmazsa diğer seçenekler denenmeli.

Uygulamanın sürümünden veya telefonun işletim sistemindeki olumsuzluklar için her zaman kullanılan uygulamanın eski sürümleri ile denemek daha sağlıklı bir sonuç sunar.

Yukarıdaki sıralamayı harfiyen uygulayanların büyük ihtimal sıkıntıyı çözmüş olacak. YouTube video otomatik oynatma kapatma ayarları bir ihtimal cihazlara göre farklılık gösterir. Özellikle tablet kullanıcılarında böyle olacak.

YouTube otomatik oynatma olumsuzluğu

Sürekli olarak şarkı seçiminde bulunmaktan ve oynat tuşuna basmak zorunda kalan kullanıcılara rahatlık vaat eden Youtube otomatik oynatma uygulamasının negatif tarafları da yok değil. Çünkü YouTube üzerinde bu özelliği aktive ettiğinizde ardı ardına videolar açılacak ve sizin de önemle dikkat ettiğiniz internet kotanız kısa zamanda dolacak. Eğer bir çok kullanıcının tercih ettiği bu uygulama bu yönüyle sizin için sorun yaratacaksa bu sorunu ortadan kaldırmak artık çok kolay.

YouTube’un bu özelliğini kullanışlı buluyor ancak internet kotanızla ilgili kaygı duyuyorsanız videoların sağ üst kısmında yer alan mavi düğmeye tıklayarak videoların oynatılmasını engelleyebilirsiniz. Bunu yaparak YouTube uygulamasının size sunduğu videolar gösterilmeyecek ve dolayısıyla da internet kotanızda bir sorun yaşamayacaksınız.

Tabii müzik dinlemek için gerçekleştirilebilecek bu özellikte arka arkaya video izlemeden müzik dinlemeniz kolay ve hızlı bir yol şeklini almış durumda.

Sanal dünyanın ve teknolojinin hızla ilerlediği günümüzde artık bir çok sistem uygulayıcısı kullanıcıların tercihlerine ve seçeneklerine uygun formüller üretmek durumunda kalıyor. Özellikle de YouTube gibi tüm dünyada takip edilen, sevilen ve popüler bir uygulamanın böyle geliştirici ve kullanıcılara özel uygulamalara imza atıyor olması aslında çok da şaşırtıcı değil çünkü profesyonellik bunu gerektiriyor.

YouTube ve buna benzer bir çok popüler uygulama bugün çağı yakalamak, kullanıcılarına daha rahat bir ortam oluşturmak, kısa süre içinde daha çok paylaşıma kavuşmak ve bunu zararsız bir şekilde gerçekleştirmek için çalışmalarını aralıksız sürdürüyorlar. Zaten bu sistemleri değil midir onları bunca yıl bulundukları alanlarda bir numara ve vazgeçilmez yapan? Ne yaparsan en iyisini yap, geliştir ve değiştir. Büyük firmaların başarılarının temelinde yatan en büyük etkenlerden biride budur.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir