Youtube’den 4K Atağı

CES 2014’e sayılı günler kalmışken firmaların fuarda hangi ürünleri ve yazılımları tanıtacağının dedikoduları da birbir ortada dolaşmaya devam ediyor. Google‘ın yok pahasına satın aldığı ve resmen şaha kaldırdığı video izleme sitesi Youtube yeni bir codec tanıtarak 4K videoların hem daha rahat izlenmesini sağlayacak. 4K yani Ultra Piksel çözünürlük bir çok kişi için halen hayalin bile ötesindeyken birçok üretici kendini bu pazara hazırlıyor. Şu anda içerik anlamında belgesellerden ve video kliplerden ileri gidilememiş olsa da 2015 yılı ile birlikte ve ekranların 47 inç seviyelerine düşmeleriyle birlikte son kullanıcıya kadar inecek bir 4K rüzgarına kapılabiliriz.

Andronova

Google’ın yeni yarattığı codecin adı VP9, 2010 yılında ürettiği VP8’e göre çok daha iyi 4K oynatımı vadediyor. VP9’un H.265 standardında ve açık kaynak kodlu bir yazılım olacağı söyleniyor Fuarın açılışında LG, Sony ve Panasonic bu formatta yayınlarını bizlere sunacak.

Bu Codec’in 2015 yılı içinde akıllı televizyonlara entegre edileceği ve 4K yayınları linkten alıp takılma yapmadan TV’lerden izleyebilmemize olanak sağlanacağı açıklanıyor. Fuarın ilk gününde de böyle bir prezantasyonun yapılacağı haberde belirtiliyor.

Tüm bunların ortasında ise 4K videoları izlememiz için 4K videoyu oluşturabielcek kameralara ihtiyacımız olacağıdır. Mobil sektörde 4K çekim yapabilen tek ürün Snapdragon 800 işlemcili Note 3 olarak öne çıkıyor.  4K videoları 30 kare/saniye oranında kaydedebilen Note 3 bu alanda tüm rakiplerine örnek teşgil ediyor. 2014 yılında çıkacak tüm amiral gemisi telefonların 4K video çekebileceğini düşündüğünüzde Google’ın bu alana yatırım yapmasına hak verebilirsiniz. Özellikle FIFA 2014 Dünya Kupası maçlarının 4K olarak verileceğinin de hatırlatmasını yapalım. Peki sizler 4K çözünürlük için ne düşünüyorsunuz? Daha alınabilir seviyelere geldiğinde Full HD TV’ler ile arasında 1000 – 1200 TL gibi bir fark kaldığında bu televizyonları tercih eder misiniz?

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.