Yurtdışı cihaz kayıt süresi 120+ 30 gün

Andronova
Yazar Andronova 1 Minimum Okuma

Yurtdışından getirilen cihazların kayıt süresi 30 gün daha uzatıldı. Kayıtsız telefon kullanımı için resmi açıklamalar yapıldı ve Mayıs 2020 ile hayata giriyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Yurt dışından getirilen telefonlar için yeni bir karar çıktı. TBMM alt komisyonu tarafından açıklanan bilgiye göre cihazlarda SIM kart kayıt süresi uzatılma kararı alındı. Virüs sebebiyle kısa süreliğine bir mağduriyet olmaması adına kayıt süresi olan 120 güne ek olarak 30 gün eklendi.

Yurt dışında yaşayan Türklerin tatilde ülkelerine döndüklerinde belirtilen gün süresi dolmadan geldiği ülkeye döndüklerinde cihaz kayıt diye bir zorunluluk bulunmuyor. Ama virüs kaynaklı sıkıntıdan dolayı bu süre uzayabileceğinden ek bir süre eklendi.

Gelecek ay itibaren ek süre başlıyor. Corona önlemi kapsamında alınan karar resmen işleme alınması için çalışmalar başlatıldı.

Yurt dışı telefonu kayıtsız kullanmak için verilen zaman içerisinde kullanılması gerekiyor. Ek gün kararı BTK’ ya iletildiği açıklandı.

BTK’ dan gelen bilgiye göre karar onaylandı ve açıklanan ay ile aktif olacak. Tabi virüsün durumuna göre ek yeni süre alınabilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Telefon kayıt işlemi için;

  • E-Devlet’ e girip
  • IMEI yazarak ilgili ekrana ulaşabilirsiniz
  • Tabi gerekli vergi ve işlem ücreti yatırılmış olması gerekiyor

Kayıtla ilgili tüm işlem adımlarını yazı sonunda kayıt nasıl yapıldığını anlatan haberimizi incelemenizi öneriyoruz.

Yurtdışı cihaz kayıt süresi 120+ 30 gün

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir