Yurtdışında yaşayanlar HES kodu nasıl alır

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Yabancılarda HES kodu nasıl alınıyor diye merak edenler için hazırladığımız örnek ekran görüntüsü ile kodu talep etmek çok kolay olacak. Çoğu kod hatası alıyor.

Teknoloji destek

HES, zorunluluk alanı genişletildi ve bazı devlet kurumlarında ön plana çıkarıldı. Hatta İstanbul için otobüs seferlerinde daha zorunluluk getirildi. Bu yazıda yurtdışında yaşayan Türkler HES kodu almak istediğinde “Kimlik numaranız ile doğum yılı bilgileriniz eşleşmemektedir” hatası almakta. Burada ince bir ayrıntı var. Bazı T.C kimlik numaralarında artı doğum tarihinin eklenmesi gerekiyor. Türkiye’ de bu durum biraz farklı olmakta. 

  • E-Devlet üzerinden alabilirsiniz.
  • Telefonla sms atarak alabilirsiniz.
  • Uygulama ile işlem yapabilirsiniz. Kod’a ait karekodu için sağlık bakanlığı sitesinden işlem yapabilirsiniz. Mesajla alanlara direk bu URL bağlantısı gelmekte.

Hayat Eve Sığar, bu kodla riskli olanların bilinmesi için ve gerekli önlemlerin alınması için zorunlu olan sistemin adı. İşlem yaparken kimin telefon numarasından yapılacağı gibi bir şart bulunmuyor. Hatta birden çok kod talebini bir telefon numarasından talep edebilirsiniz. Bu eşinizin olur, çocuklarınız ve arkadaşlarınız olabilir.

Yabancıların HES kodu alması

  1. Türkiye hattı üzerinden sms bölümünü açınız.
  2. Hes bir boşluk T.C no., boşluk doğum yılı boşluk kimlik seri numarasının son dört hanesi ve yine boşluk ile sonuna 365 yazıp 2023′ e mesaj atılıyor.
  3. 10 Haneli kod ve geçerlilik 2021 şeklinde bilgi mesajı gelecek.

Ülkemizde yaşayanlar için mesajla hesa kodu alma yazısını inceleyebilirsiniz. Yazımız özellikle Amerika, Fransa, Hollanda ve Almanya vatandaşı olanlar içinde geçerlidir. Yani çifte vatandaş olanlarda kod alma işlemi diyebiliriz. Yabanca ülkede yaşayanların kod almalarında nadir sorun görülmektedir.

Riskli sayılanların ilgili alanlara girmesi yasaklanıyor ve karantina devam edenlere yasal süreç uygulanıyor. 

Yurtdışında yaşayanlar HES kodu nasıl alır

Örnek mesaj şekli: Hes 111111111 1988 2222 365

Yurtdışında HES kodu alma


Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2020, 21:17

Teknoloji destek
Bu makaleyi paylaş
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir