Yurtdışından gelen telefonu e-devlet ile kayıt etme (güncel)

media 8459

Yurtdışından gelen telefonu e-devlet ile kayıt etme işlemlerinin nasıl olduğunu resimli anlatımla göstermek istedik. Bazıları dışarıdan getirdiği Samsung modelinin Türkiye’ deki olan modelle farklı olduğunu yazıyor. Bu bazı ülkelere farklı versiyonların satışa sunulduğu anlamını taşır. Ama bir iPhone modelinde farklılık göstermez.

teknik destek

Telefonu pasaportla e-devlet üzerinden kaydetme işlemi biraz karışık gibi görünse de hem basit hem dikkat edilmesi gereken yanları var. Yurtdışından aldığınız ya da yurtdışından gelen cep telefonun kaydı nasıl yapılır resimli anlatımla detaylı olarak anlattık. Yapılan işlem bugün gerçekleşmiştir. Yani güncel imei kaydına yer verdik.

Yurtdışından getirilen modellere baktığımızda az sayıda Xiaomi ile karşılaşıyoruz. Huawei içinde bu durum söz konusu. Daha çok iOS cihazlarla karşılaşıyoruz. Buradaki durum çoğunlukla modelin fiyatı ile alakalı olduğunu düşündürüyor.

 • Suudi Arabistan (Mekke / Medine), Kuveyt, Katar, Ürdün, BAE (Dubai)
 • Hollanda, Fransa, ABD (Amerika), Danimarka, İngiltere, Almanya,  Avustralya
 • Finlandiya, Japonya, Kore, Hindistan, İtalya, İsviçre, Rusya, Gürcistan ve Çin
 • Azerbaycan ve diğer ülkelerden getirilen / gelen cihazlar için kayıtta farklılıklar görülebilir

Yurtdışından gelen telefon kaydı için gerekli evraklar

Gerekli evraklar:

 1. Cihaz faturası.
 2. Süresi geçmemiş pasaport.
 3. Vergi dairesine yatması gereken harç ücreti.
 4. Son olarak e-devlet şifresi.

Operatörlerin iletişim noktalarından işlem yapmak isteyenlerin ufak bir ücret ödemeleri gerekebilir. Tabi bu zamanla yükselebilir.

Yukarıdaki gereksinimler zamanla değişebileceğinden dolayı güncel olan bilgilere resmi web adresinden öğrenilmesini de öneriyoruz. Telefonla resmi olarak bilgi alınabileceğini de söyleyelim.

İnternetten cep telefon harcı ödemesi nasıl yapılır?

Cihaz kayıt harcı ödeme adresi intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_CEP_TEL_HARC_GIRIS adresinden ister kredi kartı ister bankomat hesabınızdan ödemeyi yapabilir ya da Vakıfbank, Denizbank, Halk Bank, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, HSBC ve Şekerbank.

 • Gelir İadresi Başkanlığı’ nın resmi web sitesine giriniz.
 • T.C. kimlik numarası bölümüne pasaport sahibinin T.C numarasını yazınız.
 • Eğer pasaport sizin ise sizin numaranızı. Burası önemli yani fatura sizin adınıza olabilir ama cihazın kaydını yapacağınız pasaport sizin adınıza olmadığından ilgili kişinin yazılması gerekiyor.
 • AD ve Soyad bölümüne yine pasaport sahibinin bilgileri yazılacak.
 • Kayıt olacak cihazın imei numarasını yazınız.
 • Kayıt için yatacak ücreti ödeyiniz. (Ücret değiştir şu an için 1500 TL oldu)
 • Ödeme bölümüne geldiğinizde kendi hesap bilgilerinizi kullanabilirsiniz. www.andronova.net

 İnternetten cep telefon harcı ödemesi nasıl yapılır?

Yurtdışından gelen telefon kayıtı için gerekli evraklar

E-devletten cihaz kayıt etme

Yurtdışından gelen telefonun kaydını yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekiyor. Yoksa PTT şubesinden alınız.

 • Telefonculardan da kayıt yapılabilir. Tabi yüksek tutar ödemek istemiyorsanız kendiniz kaydınızı yapınız.
 • E-devlet şifren ile sisteme girişinizi yapınız.
 • Arama kısmına imei yazmanız yeterli.
 • Açılacak yerden ilgili seçeneğe tıklayın. Kendi bilgilerinizle kayıt yapacağınızı seçiniz.
 • Telefonda kullanacağınız telefon numarasını yazınız.
 • Çift hat desteği olanlar birden çok imei numaraları yazmaları gerekiyor.
 • Sonra belge türleri bölümünden gerekli adımları seçip doldurup kaydınızı gönderiniz.
 • Kayıt hatası olursa aşağıda yazdıklarımızı okuyunuz.

telefon harç ücreti ne kadaryurtdışı cihaz nasıl kayıt ediliryurtdışı cihaz kaydıimei kaydıyurtdışı telefon kaydıyurtdışından gelen telefonu kayıt etmemedia 8445

Yurda giriş kontrolü başarısız

Pasaport türünü seçerken yapılan yanlışlık. Eski tip pasaport veya eski tip hizmet pasaport seçeneklerinden her hangi birinde yukarıdaki hatayı alabilirsiniz.  “Yurda giriş kontrolü başarısız. En yakın il / ilçe Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliğine başvurunuz. Belgelerinizden emin olunuz ve bu bilgiler ile e-devlet kapısından yeniden başvuru yapınız.”  Çözümü “Yeni Tip Çipli” seçeneği!

120 Gün kayıt süresini geçtiğinde ne olur?

Kayıtsız yurtdışı telefonu Türkiye’ de kullanmak pasaportsuz: Cihaz kayıt işlemi bu kadar sorunsuz işlem için yukarıdaki adımları harfiyen uygulayınız. Her hangi bir sorunla karşılaşırsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eğer 120 gün kayıt süresini geçerseniz başka bir pasaport ile işlem yapabilirsiniz. Tabi bu pasaportun süresinin dolmamış olması gerekiyor. www.andronova.net

Yurtdışı cihaz kayıtlarında sık sorulan sorulara cevapyurtdışı cihaz kaydıyurtdışı telefon kaydıimei kaydıcihaz nasıl kayıt edilir

Önemli diğer bilgiler

Biz telefonu Suudi Arabistan’ dan getirdik. Türkiye ile arasında 800 – 1300 TL fark bulunmakta.

Kayıt ücretinin değişken olduğundan dolayı bilgi almadan cihaz getirmemenizi öneririz.

Eğer e-devlet üzerinden kayıt işlemi yapmak istemiyorsanız operatör iletişim merkezlerine giderek ek ücret karşılığında kayıt işlemini yapabilirsiniz. (Turkcell tim noktalarından, Türk Telekom kullananlar ve Vodafone hat sahipleri bayilerden işlem yapabilir)

120 Gün kayıt süresini geçince ne olur kayıt yapılabilir mi? Ne yazık ki aynı pasaportla işlem yapılamaz. Günü dolmamış farklı bir pasaportla yapabilirsiniz. 2 Yılda sadece 1 cihaz yurtdışından getirilebilir. Tüm telefonlar için aynı şartlar geçerli olduğunu da belirtelim.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın