Andy Rubin: Android Aslında Kameralar İçin Tasarlandı

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Mobil dünyasının bir numaralı işletim sistemi Android, akıllı telefonların yanı sıra son yıllarda televizyon, set üstü kutular, tablet ve dijital fotoğraf makinesi gibi daha geniş alanlarda kullanılmaya başlandı. Hali hazırda mobil dünyasının %70’ine hakim olan açık kaynak kodlu işletim sistemi yeni yılda da yıldızını parlatmaya devam ediyor.

Andronova

Android’in bu noktaya gelmesinde büyük pay sahibi olan ve Android’in babası olarak gösterilen Andy Rubin, Tokyo’da katıldığı ekonomi zirvesinde Android’in gelişimini katılanlara slaytlar şeklinde aktarda. Rubin, 2004 yılında Android’i geliştirirken hayalinin bilgisayarlara bağlanabilecek akıllı kameralar oluşturmak olduğunu ifade etti. “Android Datacenter” adlı bulut hizmeti ile kullanıcılar akıllı kameralar sayesinde multimedya içerikleri kolayca bilgisayar ortamına aktarılacaktı.

Dijital fotoğraf makinesi sektöründe büyümenin oldukça ağır ilerlemesi Android işletim sisteminin amacına ulaşmasına engel olurken, sadece bir yıl sonra 2005 yılında Google’ın açık kaynak kodlu işletim sistemini satın almasıyla, Android’in durdurulamayan yükselişi başladı. Java tabanlı çekirdeğin korunması ve T-Mobile ile Orange firmasında transfer edilen mühendislerin katılımı ile Rubin ve ekibi mobil dünyasını hedef aldı. Kısa süre içerisinde önemli bir mesafe kaydeden işletim sistemi o dönem Symbian, Windows Mobile ve BlackBerry OS gibi mobil dünyasının önde gelen işletim sistemlerinin sonunu hazırladı.

Android 4.1 Jelly Bean ile güvenlik ve stabilite anlamında önemli bir gelişme sağlayan Android, mayıs ayında gerçekleşecek Google I/O etkinliğinde 5.0 Key Lime Pie sürümüne kavuşacak. Giriş-orta ve üst sınıf olmak üzere kullanıcılara geniş bir ürün yelpazesi sunan Android, açık kaynak kodlu yapısı itibariyle birçok geliştiricinin elinde hayat bulmaya devam edecek. Günlük 1.5 milyon cihazın aktive edildiği işletim sistemi 2013 yılında 1 milyar cihazda yer bulacak.

kaynak: AndroidAuthority

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın