Nvidia Tegra 5 Platformunu K1 Tanıtıldı!

Andronova
4 Minimum Okuma

Nvidia grafik işlemciler ve anakart chipsetleri üreten Santa Clara, Kaliforniya merkezli markadır. GeForce ve NForce ile başlayan yarı iletken piyasasındaki başarıları son dönemde PlayStation 3 ve Xbox gibi oyun konsollarına grafik işlemci üretmeleriyle devam etmiş ve bellek boyutları, işlem kapasitesi artmasıyla yenilikçi grafik çözümlere ihtiyaç duyan mobil cihazlar için tasarladıkları mobil GPU’lar ile sektöründeki en büyük markalardan olmuştur. 2002-2007 arası %913 büyüyen Nvidia, programlanabilir grafik işlemci piyasasında yıllık gelirce ve büyüme oranlarınca dünya lideridir.*

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Nvidia ürettiği ekran kartlarının yüksek performansı ile sektöre yön veren bir firmadır. Ekran kartlarındaki teknolojinin yanı sıra yazılımı konusunda da rakipsiz olduğunu herkese ispatlamıştır. Özellikle “oyuncu laptopu” olarak lanse edilen tüm kişisel bilgisayarların içinde Nvidia markasını görebilirsiniz. Bunun temel sebebi ise Optimus teknolojisi. Optimus yazılımı ile özellikle mobil GPU’lar güç gerektirmeyen işlerde işlemcinin entegre GPU’sunu kullanıyor. Bu teknoloji şu anda en büyük rakibi ATI’de bulunmuyor.

Bu kadar büyük bir teknoloji firmasıın ürettiği mobil işlemcilere güvenerek milyonlarca kişi de Tegra 3 platformunu kullanan telefonlar satın almıştı. Özellikle HTC One X ve LG Optimus 4X ile belli bir satış başarısını yakalayan firma Tegra 3’ün özellikle çok ısınıp çok enerji harcaması ile yaşadığı performans kayıplarından dolayı yerden yere vurulmuş ve bir önceki nesilde Tegra 3 kullanan hiçbir üreticinin yeni nesil Tegra 4’e itibar etmemişti.

Geçtiğimiz yıl bu zamanlarda tanıtılan Tegra 4 kağıt üzerinde tek kelimeyle fırtınalar kopartmıştı. Herkeste bir beklenti oluşturmuş ama o günden bu güne Tegra 4 kullanan bir telefona henüz rastlayamamıştık. Nvidia’nın hiç olmasın diye ürettiği Tegra 4 platformu kullanan el konsolu “Shield” yapılan benchmark testlerinde en üstte yer almayı başarsa da bu el konsolunun içinde dönen bir soğutucu olduğunu ve bu performansların verilmesinin temel sebebinin de bu olduğunu vurgulamak gerekir.

Bu gün tanıtılan K1 kod adlı Tegra 5 platformu ile Nvidia bizlere 2 farklı işlemci sunuyor. Bunlardan ilki A15 mimarisine sahip 4+1 çekirdekli Tegra 4 platformunu esas alan bir yapıda. Nvidia’nın çok önem verdiği GPU tarafında ise Kepler mimarisine devam edilerek 192 CUDA işlem birimi kullanılıyor. 2,3 GHz çekirdek hızına çıkabilen işlemci performans anlamında oldukça güçlü görünüyor. Bu GPU ile Nvidia GTX 6xx serisi ekran kartlarında kullanılan çekirdek yapısını mobil GPU’lar içinde tasarlayarak gerçekten müthiş bir işe imza atmış gibi görünüyor. 8GB bellek kullanımına izin veren K1, 3840 x 2160 piksel çözünürlük sunabiliyor. 4K Ultra HD desteği de sunan yeni nesil K1 işlemci şu anki en güçlü mobil CPU olarak dikkat çekiyor

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Tegra K2 ise Nvidia’nın tasarladığı ARMv8 mimarisi üzerine kurulmuş “Denver” çekirdeğini kullanıyor. 28 nanometre üretim teknolojisine sahip K2, çift çekirdekli bir yapı ile 64 bit desteğini bizlere sunuyor.2,5 GHz çekirdek hızına sahip yeni 64 bitlik K1 ile ilgili teknik karşılaştırma henüz bulunmuyor ama CES 2014 devam ettikçe benchmark testlerinin de yapılacağından emin olabilirsiniz. Test sonuçları geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Aşağıdaki videoda K1 ile ilgili detayları izleyebilirsiniz.

GkJ5PupShfk#t=66″ width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir