Firewall nedir ne işe yarar?

blank

Firewall ne demek ve hangi amaçla kullanılır kısa şekilde bilgilendirmek istedik. Konuya hakim olmak için daha uzun anlatıma videolarla ulaşabilirsiniz.

teknik destek

Firewall nedir? Firewall güvenlik duvarı anlamını taşır. Firewall yazılımı kullanılarak özel ağlar ile internet arasında oluşabilecek trafik önlenebilir. Firewall yazılımının asıl kullanılma amacı bağlı bulunulan internet ağını gelecek kötü kodlardan, virüslerden ve zararlı web sitelerden korumaktır.

İnternet üzerinde gezinirken güvenliği sağlamak için firewall yazılımı kullanılabilir. Firewall yazılımının etkili bir şekilde kullanılması için internet ve özel ağ arasında bulunan tüm trafiğin firewall üzerinden geçmesi gerekir. Harici bir bağlantının kullanılması durumunda firewall’ın bir anlamı kalmaz.

Firewall nedir ne işe yarar?

Firewall nasıl çalışır?

Firewall sistemi veri paketlerinin geçmesine izin verir ya da vermez bu durum tamamen firewall sistemine verilen izinler ile ilgilidir. Firewall sisteminin uyguladığı bu işleme filtreleme işlemi denir. Firewall sistemi ağ trafiğini denetlerken birkaç metodu aynı anda uygular. Sistemin uyguladığı paket filtrelemesi işlemi de bu metotlar arasındadır. Firewall sistemine gelen paketler daha önce sisteme tanımlanmış olan zararlı kodlar ile karşılaştırılır. Bu işlem sonucunda bir eşleşme gerçekleşirse paketin zararlı olduğuna karar verilir ve ağa geçmesine izin verilmez. Bu nedenlerden dolayı firewall sistemi sürekli olarak güncellenmelidir. Bu şekilde güvenlik sistemi güncel kalmış olur.

Firewall ayarları: Firewal’llar ön tanımı olan bir konfigürasyon ayarı ile gelir. Bazı filtreleme seçenekleri daha önceden seçilmiştir. Firewall sistemine giriş yaparak bu ayarlar değiştirilebilir. Firewall sistemi böylece güvenli bir şekilde kullanılabilir.


Güncelleme Tarihi: 12 Temmuz 2018, 18:16

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!