iOS 10.3 güncellemesi ile yeni dosya sistemi APFS geçiliyor. APFS nedir?

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Apple' ın iOS 10.3 beta sürüm çalışmaları tamamlanmak üzere. Yeni iOS sürümü APFS dosya sistemini getiriyor. APFS nedir? iOS 10.3 yüklemeden önce iTunes ve iCloud ile yedek alınız!

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Apple iOS 10.3 için beta testlerini tamamlamak üzere. Kısa süre sonra iOS 10.3 tam sürümü tüm Apple kullanıcılarına ulaşacak.

Yeni iOS sürümü ile önemli değişiklik olacak. iPhone ve iPad’ cihazlarda bulunan HFS + dosya sisteminde değişime gidiliyor. Yeni dosya sistemi APFS geliyor.

APFS nedir?

APFS, depolama alanında katı hal ve güçlü şifreleme sistemine verilen ad. APFS ile hem daha çok depolama alanına sahip olunacak hemde güvenlik anlamında büyük yenilik gelecek.

Apple, APFS dosya sistemine iPhone ve iPad’ lerden sonra watchOS içinde getirmeyi planlıyor.

iOS 10.3 güncellemesi yakına iPhone’ de

iOS 10.3 APFS geçiliyor. APFS nedir?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

HFS + dosya sisteminden APFS’ ye geçiş sorun çıkarabilir!

İki dosya sistemide bir biri ile uyumlu değil. Yeni dosya sistemine geçiş yapıldıktan sonra tekrar eski dosya sistemine geri dönüş sancılı olabiliyor. APFS sisteminden HFS + sistemine geçişte cihaz içerisinde bulunan tüm veriler silinebiliyor. Yani bir format atmış oluyorsunuz. Yani dosya biçimi değişimi verilerin silinmesine neden olacak.

Apple yeni dosya biçimine geçişte her hangi bir verinin kaybolmaması için gerekli çalışmalara başladı. Ama güncelleme sırasında her hangi bir sorun çıkarsa verilerinizden olabilirsiniz. Bundan dolayı yeni sürüme geçmeden önce telefonunuzun yedeğini almayı ihmal etmeyiniz.

iOS 10.3 sürümü yüklemeden önce bilgisayardan iTunes programı üzerinden cihazınızın yedeğini alınız. Aynı zamanda iCloud ile de yedekleme yapınız.


Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 22:45

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir