iOS 9 Tanıtıldı: Çıkış Tarihi, Özellikleri ve Tüm Bilgiler Bu Yazıda

blank

Apple hayranları tarafından merakla beklenen Apple‘ın mobil işletim sistemi iOS’un yeni versiyonu iOS 9 dün akşam Apple WWDC 2015 etkinliğinde resmi olarak tanıtıldı.

teknik destek

İlk çıktığı gün akıllı telefonları değiştiren ve altı yıldır Apple severlerin gönlünde yer alan Apple iOS işletim sistemi ve elbette iPhone‘lar için bugüne kadar App Store‘da 1,5 milyon uygulama yayınlanmış ve bu uygulama ve oyunlar toplam 100 milyar kez indirilmiş.

iOS 8‘e göre çok fazla değişiklik barındırmayan yeni iOS 9‘un özellikleri birkaç başlıkla şöyle anlatabiliriz;

Güç Tasarruf Modu

Android’in uzun süredir kullandığı bu özellik, iOs 9 ile birlikte artık iPhone’lara da geliyor. Bu sayede iPhone’ların batarya ömründe ciddi arttırım sağlanması hedefleniyor.

Performans İyileştirmeleri

Apple, yeni iOS 9 ile birlikte CPU ve GPU kullanımlarına yönelik performans iyileştirmeleri de yaparak, daha az işlemci kullanımıyla daha iyi grafik sunumu sağlayacak.

ios-9-resim-1

Çoklu Pencere

iOS 9 ile artık iPad tabletlere ekranda iki farklı uygulama açabilme özelliği geliyor. Bu özelliği iPad Air, Air 2, mini 2 ve mini 3’te kullanabileceksiniz.

ios-9-resim-2

Siri Yenileniyor

Apple’ın sanal akıllı asistanı Siri artık daha renkli bir arayüze sahip olacak. Haftada 1 milyar sorgulamanın yapıldığı Siri, %40 daha hızlı algılamanın yanı sıra daha da akıllı olacak.

ios-9-resim-3

Hangi Modeller iOS 9’u Alacak?

Yayınladığı yeni sürüm güncellemelerini en eskiler hariç neredeyse tüm iPhone modellerine sunan Apple, yeni iOS 9 sürümü için de durumu pek değiştirmeyecek.

iOS 8 de iPhone 4‘e desteği kesen Apple, yeni iOS 9 sürümünü iPhone 4s ve üstü modellere verecek. Aslında bunu tüm iOS 8 sürümünü alan cihazlar iOS 9’u alabilecek şeklinde özetlemek mümkün.

iOS 9’un Boyutu Sevindirecek

iOS 8 güncellemesini alan kullanıcıların 4.6GB‘lık güncelleme boyutunu gördüklerinde yaşadıkları şok, yeni iOS 9 sürümünde sona erecek. iOS 9‘un boyutu 1.3GB olacak, ancak iOS 8’den iOS 9’a yükseltme yapmak için 5GB’lık boş alana ihtiyaç duyulacak.

ios-9-resim-5

iOS 9 Ne Zaman Gelecek?

Apple bu konuda kesin bir bilgi vermese de, resmi yayınlanma sürümüne kadar 3-4 Beta sürümünün gelmesi bekleniyor ve Ekim ayı gibi de iOS 9 tam sürümünün geleceği tahmin ediliyor.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!