TikTok kalıcı canlı yayın yasağı kaldırma

TikTok canlı yayın yasağı kaldırma için ara ara destek isteyenlerle karşılaşıyoruz. Canlı yayın yasağı kalıcı uyarısı alanlardan biriyseniz ne yazık ki bu sıkıntı için kesin bir çözüm sunulmuyor. İletişim formunu doldurup beklemeniz gerekiyor.

Andronova

TikTok şu an için kendi alanında en çok tercih edilen sosyal ağ uygulamalardan biri. Zamanında instagram bu alanla ilgili rekabet etmek için bir özellik çıkardı. Ama istediğine ulaşamadığından bu hizmetini ya sonlandırmaya gidecek ya da farklı bir özellikle ilgili çalışmalara başladı bununla değiştirecek. Bize göre uzun bir süre Çinli şirket kendi alanında çok sayıda kullanıcısını elinde tutmayı başaracak.

Bu ağ ilk çıktığı zamanlarda daha sık destek dönüşleri ve sıkı bir denetim politikası yoktu. Zamanla kullanıcı sayısını katlayarak hatırı sayılır bir orana ulaştı. İşte bundan dolayı diğerleri gibi topluluk ve şirket kurallarını ön plana tutmaya başladı. Malum önünü arkasını alamayacak duruma gelebilir.

Gelelim haberimizin can alıcı sorusuna: Tik Tok kalıcı canlı yayın yasağı neden çıkar ve yasaklanan hesabın yasağı nasıl kaldırılır? 

 • Aşağıdakilerin dışında belki iş görebilecek bir farklı yöntemimiz olabilir. Hesap yönetimine girdiğinizde pro hesaba geçiş yapılmasıyla belki kullanım imkanı tekrar sunulabilir.

TikTok canlı yayın yasağı nedir?

Yayın yasağı kalıcı şeklinde bir uyarı mesajı ekrana geldi ne demek ve canlı yayın yapamıyorum bu sorunu için yapılacak bir şey var mıdır diyenlere kesin bir yanıt.

Çoğunlukla gelen bir şikayet veya şikayetlerin boyutuna göre alınan aksiyon diyebiliriz. Bazı durumlarda ise aşağıdaki sebeplerden biri olabiliyor.

 • Yasal olmayan ürün tanıtımı
 • Telif haklarından kaynaklı işlem
 • Şiddet, cinsel ve izinsiz görüntü paylaşımı
 • Yayınlara yapılan yorumlar
 • Devlet büyüklerine ve kurumlarına hakaret
 • Din ve ırk gibi sıkıntılı paylaşımlarda bulunulması

Gibi devam eden bir liste bulunmakta. Kısaca mantığını anlamanız için verilen örneklere göre durumun farkına varmışsınızdır.

TikTok kalıcı canlı yayın yasağı kaldırma

Teknik ve uygulamadan kaynaklı sıkıntılar

Bazı durumlarda geliştirci kaynkalı sıkıntılar çıkabiliyor. Verilen uyarı yanlış olabiliyor ve daha sonra hehangi bir kısıtlama yapılmadan kullanıma açılıyor. Tabi burada kesinlikle kişiden kaynaklı bir sıkıntı yoksa bu şekilde bir süreç oluşmakta. 

Olurda hesapta bu kısıtlama devam ederse o zaman iletişim için kullanılan rapor bağlantısı ve mail ile geliştiriciye durumu iletiniz.

Yinede yapacağınız öneriler için;

 • Oturumdan çıkış
 • Önbellek silinmesi
 • Farklı bir telefonla test edilmesi gibi işlemler olabilir. 

Engel kaldırma sorunu

Süreli ve süresiz olmak üzere iki kategoride incelenmektedir. Eğer Tiktok’daki engeliniz süreli ise engel kaldırma bildiriminde bulunulmaması önerilmektedir. Bunun nedeni Tiktok’un sizin bildirimlerinize yavaş dönüş sağlaması ve engel sürenizin bu nedenle kendiliğinden dolmasıdır. Eğer durum bunun tam tersi ise yani süresiz canlı yayın engeli yedi iseniz Tiktok’a itiraz etme hakkınız bulunmaktadır.

Süresiz engeller, canlı yayın yapılmasını tamamen yasaklamaktadır. Bir hesaba süresiz canlı yayın yasağı gelmeden önce pek çok kez süreli yasaklar gelmekte ve sakıncalı içeriklerin kaldırılması talebinde bulunulmaktadır. Bu sakıncalı içeriklerden kasıt çoğu zaman, başkalarından kopya ile alınan videolardır. Ağların sizi uyarmasını dikkate almalı ve içerikleri derhal kaldırmalısınız. 

Tiktok canlı yayın engeli kapsamında bazı kişilere hiç uyarı gelmeden direk olarak süresiz engel atılabilmektedir. Bu kişiler eğer haklı olduklarını gösterirse engelleri kalıcıdan geçiciye dönüşebilmektedir. 16 yaşından küçük olma, fake takipçi alma, şüpheli profil kullanma, aynı cihazdan birden fazla hesap açma ve buna benzer durumlarda da Tiktok kişilere süresiz engel atayabilmektedir.

Öncelikle ağın ana sayfası açılmalı ve sağ üstte yer alan üç nokta imgesine basılmalıdır. Burada yer alan Ayarlar kısmı bulunmalı ve Bir Problem Rapor Et sekmesine dokunulmalıdır. Buradan Geri Bildirim ve Yardım sekmesi açılmaktadır. Bu sayfada karşınıza Canlı Yayın ve Ödül başlığı çıkacaktır. Bu başlığın altında yer alan Canlı Yayın Açma sekmesi bulunmalı ve tıklanmalıdır. Yeni açılan sayfada Diğer seçeneğine tıklanmalıdır. Karşınıza çıkan “Sorununuz çözüldü mü” butonuna hayır yazılmalı ve “Sorun devam ediyor mu” butonuna tıklanmalıdır. Son olarak ise açılan sayfaya neden canlı yayın engelini kaldırmak istediğinize dair haklı bir neden yazılmalı ve 4 adet fotoğraf kullanılmalıdır. Metin fotoğraflar ile birlikte rapor edilmelidir.

TokTok canlı yayın yasağı kaldırma

Başvuruların genel başlığı Türkçe olurken içerikte İngilizce çıkmakta ve başvurunuz yoğun durumlarına göre işleme alınacaktır. Lakin bazı durumlarda gözden kaçabiliyor veya dikkate almayabiliyorlar. Bu gibi durumlarda tekrar tekrar gönderilmesi önerilmekte.

 • Uyarı ekrana geldiğinde itiraz için bir seçenek sunabilir.
 • Tik Tok iletişim kısmındaki sorun bildirimi nasıl yapılır inceleyiniz.
 • Kalıcı ifadesi yoksa günlük yasaklama gelmiş olabilir.
 • Haksız yere hesabım yasaklandı diyenlere gerekli formu doldururken Türkçe ve İngilizce halinde gönderebilirsiniz. (Türkçe yazmamdan kasıt İngilizce doğru kelimeler seçilmemeye karşın)

Uygulamanın ayarları kısmında bulunan gizlilik kısmına geçin ve sonra “Rapor et” ile geçen başlığı kullanın. Çıkanlar yabancı dilde ve çevirisini yaparak ilgili bir seçeneği seçmeniz gerekiyor.

 • “Live / Payment…” olan seçenek
 • Sonra “Live host”
 • Veya farklı seçeneklere bakabilirsiniz
TikTok kalıcı canlı yayın yasağı kaldırma
Canlı yayın yasağı kalkmıyor
TikTok canlı yayın yasağı nasıl kaldırılır
Yardım talebi gönderme

TikTok üzerinden iki tür yayın yasağı getirilmektedir. Süreli canlı yayın yasağı ve süresiz canlı yayın yasağı olarak ikiye ayrılmaktadır. Kişi bu tür yasaklardan hangisini aldığını ceza içeriğinden öğrenmelidir.

Yayın esnasında yasak alan bir kullanıcı itiraz ederek de yasağın kalkmasını sağlayabilir. Süreli olarak yayın yasağı alan bir kullanıcı belirlenen yolları takip ederek itiraz sürecine girmelidir. Ayarlar ve gizlilik kısmından bir problemi rapor et kısmına tıklayarak konu hakkında itirazlarını açık bir dille yazmalıdır.

Andronova