Nexus 5 Pil Ömrü ilk İzlenimler: Yeterince İyi, Ama Büyük Değil

blank

Nexus 4 kullanıcılarının kamera ve pil noktasında yaşadıkları hayal kırıklığını bilmeyen yoktur. Nexus 5’in tanıtılması sonrasında en çok merek edilenlerin başında telefonun kamera ve özellikle pil performansı geliyor. LG G2 temeline dayandırılan Nexus 5’te 3.000mAh kapasiteli bir pilin yerine 2.300mAh’lik bir pile yer verildi. Şu an için telefonda en fazla eleştiri olan donanım özelliği pil olarak görünüyor.

teknik destek

Telefonun satışa sunulması ile birlikte pilin sergilediği formansa yönelik olumlu eleştiriler geliyor. Androidcentral tarafından iki boyunca test edilen Nexus 5, sahip olduğu pille üst seviye bir performans sunmasa da, orta ve yoğun kullanım neticesinde iyi bir performans ortaya koyuyor. Söz konusu testlerin günlük kullanım performansını tam anlamıyla yansıtmayan sentetik testlerle yapılmadığını hatırlatalım.

Nexus 5 orta ve yoğun kullanımda %19 uyarı seviyesine kadar 12 saat kullanım sunmayı başardı. Bu esnada telefonla yapılan işlemler ise “Wifi ve HSPA +, yoğun kamera kullanımı, Google Play Müzik akışı, kısa telefon görüşmeleri, Google+ ve Dropbox otomatik fotoğraf yedekleme ve sosyal uygulama kullanımı” şeklinde sıralanıyor.

Gün boyu 9 saat yoğun kullanımda pili %35 seviyesine gerileyen Nexus 5, akşam ise daha az kullanım ile 12 saat sonucunda pilin iyi bir performans sunduğu görülmüştür. Bir Android akıllı telefon için ortalama bir sonucun yakalandığını söyleyebiliriz.

2013-11-02_22.49.42

Sonraki günde ise telefonun neredeyse benzer bir sonuç yakaladığı görülmüş ve burada telefonun harika bir bekleme performansı gerçekleştirildiğinden bahsedilmektedir. Telefonun pasif durumda sergilemiş olduğu pil verimliğinin Qulacomm işlemci ve LG tarafında üretim gösteren Full HD çözünürlüklü IPS panelin etkin rol oynadığını söyleyebiliriz.

Nexus 5’te batarya performansını artıran bir diğer unsur ise Envelope Tracking teknolojisidir. Kısaca özetlemek gerekirse; hücresel ağ, mobil cihazlarda pili en fazla tüketen bileşenlerden biri olarak gösterilir.  Qualcomm’un Snapdragon 800 işlemcisinde sağladığı optimizasyonlar sayesinde LTE modemi enerji tüketimini %20 oranında azaltıyor. Bu gelişmenin de pil performansına önemli bir katkı yaptığını söyleyebiliriz.

kaynak: AndroidCentral,

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!