Samsung Android reklam engelleme özelliği geliyor!

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Samsung, akıllı telefon internet tarayıcılarına kullanıcılar için bir devrim niteliği taşıyan reklam engelleme özelliğini getirdiğini duyurdu. Çalışmalar hızla devam ediyor.

Ad imageAd image

İnternet dediğimiz zaman akla gelen veya diğer tabirle hissettiğimiz en önemli şey “özgürlük” ve bu bizi internete daha da bağımlı hale getiriyor. Bu bağımlılığımızdan faydalanan başta Google gibi Dünya’nın en büyük reklam şirketleri bu sayede milyarder olurken, reklam engelleme kullanıcılar için önemli bir ihtiyaç haline gelmeye başladı.

Adblock gibi servislerin tüm platformlarda sunduğu reklam engelleme hizmetlerine karşın ciddi adımlar atan başka Google gibi dev reklam şirketlerinden sonra, şimdi Samsung kendi Android cihazlarındaki tarayıcılarda kullanılmak üzere geliştiricilere reklam engelleme özelliğini kullanabilecekleri API’lerin yer aldığı güncelleme yayınladı.

AdBlock Fast isminin verildiği açık kaynaklı bu uygulama, şuanda Android, iOS, Chrome ve Opera’da kullanılabiliyor ve daha şimdiden bu eklentiyi yükleyen kullanıcı sayısı 250 bini geçmiş durumda. AdBlock Fast eklentisi kullanıldığında bir web sayfasının açılma süresinin %51 daha hızlı olacağı belirtilirken, aşağıdaki görselde bu net olarak görülebiliyor. 

Samsung’un bu hamlesinin özellikle Google tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu. Malum Google’ın en büyük geliri reklam üzerinden geliyor. Diğer taraftan gelirlerini reklamlar üzerinden sağlayan ve kullanıcılarına daha iyi içerik sağlayabilmek için bu reklam gelirlerine ihtiyaç duyan web sitesi sahiplerinin mağdur edilmesi ise oldukça endişe verici bir gelişme.

Ad imageAd image

Her tarafı reklamlarla dolu siteleri elbette desteklemiyoruz, ancak bir çok sitenin reklamların engellenerek hiç gelir kazanmadan bedava hizmet verebileceğinin düşünülmesi çok vahim bir düşünce. Sizin bu konudaki fikirleriniz nedir?

Samsung Android reklam engelleme özelliği geliyor!


Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2020, 03:04

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Türkçe