USB 3.2 ile USB hızları iki katına çıktı

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Teknoloji' de yeni gelişmeler hız kesmeden devam ediyor. Şimdide USB hızları 2 katına çıkıyor. USB 3.0 ve USB 3.1 derken şimdide USB 3.2 ile 10 Gbps hızında veri transferi sağlanacak.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

USB hızları bundan böyle aynı kabloyla dahi iki katına çıkıyor. Harici bir kablo kullanmadan USB bağlantı hızını iki kat yükseltebilen veri sistemi olan USB 3.2 Promoter Group tarafından resmi olarak bildirildi. USB 3.0 uyumlu cihazlar için 5 Gbps üstünde 10 Gbps’lik bir imkandan yararlanılacak. USB 3.1’de ise çift şeritli 10 Gbps üstünde 20 Gpbs’lik bir imkana sahip olunabileceği belirtilirken, USB 3.2’de yeni eklenen şerit sayesinde tüm verilerin mevcut aktarım hızı USB 3.1’e göre iki kat artış göstereceği bildirildi.

USB-3.2 ile çift şeritli veri aktarım imkanı!

İki kat veri hızından faydalanmak için herhangi bir şekilde USB-C kablonuzu değiştirmeniz gerekmiyor. Çünkü çift şeritli veri aktarımı USB Type-C kabloları ile gerçekleştirilebilecek. Yeni duyurulan standart ile beraber USB-3.2 destekli cihazlardan USB-3.2 cihazlara verilerin aktarım hızının saniyede 2 GB olacağı söyleniyor. Bu konuda açıklama yapan Promoter Group Başkanı Brad Saunders; USB Type-C’yi pazara sundukları zaman, SuperSpeed USB ya da SuperSpeed yüksek performanslı USB’yi destekleyeceğini garanti etmeyi hedeflediklerini, çünkü yeni neslin USB 3.0′ geliştirdiğini belirtti. Ayrıca USB 3.2 güncellemesinin bir üst seviye performans sunduğunu da ekledi. Artık flash bellek ve diğer cihazlardan daha hızlı veri transferi yapılabilecek.

USB 3.2 ile USB hızları iki katına çıktı

USB 3.2 özelikleri nelerdir?

USB Type-C kablosu ile çift taraflı veri aktarımı sağlıyor. SuperSpeed USB kodlama yöntemlerini ve fiziksel katman veri hızlarını kullanmayı sürdürebiliyor. Ayrıca ürünün hub özelliğinde yapılan güncelleme ile çift ve tek şeritli işlemler arasında geçiş kolaylığı sağlanarak performansı daha da yükselebiliyor.

Eylülde açıklanıyor! USB 3.0 promosyon grubu olan HP, Intel, Apple ve diğer firmalar, USB 3.2’nin tüm detaylarını hazırlayıp 2017’nin sonuna kadar tamamlamayı ve Eylülde Kanada’da yapılacak olan USB Developer Day 2017’de açıklamayı düşünüyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

USB 3.2 özelikleri


Güncelleme Tarihi: 28 Temmuz 2017, 12:56

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir