WiFi ağı internete bağlı değil gibi görünüyor

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

iPhone hücresel veriyi geçici olarak kullanmak ister misiniz önerisi karşınıza çıkıyor mu? WiFi’ ye bağlı ama internete bağlı değilsiniz hatası mı alıyorsunuz?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Günümüzde bilindiği üzere internet artık ihtiyaç halini aldı. İstenilen bütün içeriklere erişilebiliyor, oturulan yerden öğrenilmek istenilen bilgiye anında ulaşılabiliyor. Bilgiye ulaşmanın güzel olmasının yanı sıra internet ile ilgili yeterince bilgiye sahip olmak, hem aranan içeriğin daha kolay bulunmasına hem de daha faydalı ve verimli bilgiler elde edilmesine olanak sağlayacaktır. Çünkü bu sanal dünyayı kullanırken bazı sorunlarla karşılaşabiliyoruz. Birde tabi ki bilgisayar konusunda bilgiye sahip olmak bununla ilgili çıkabilecek sorunları da hemen çözmenizde daha faydalı olacaktır. En çok karşılaşılan sorunlar ve pratik çözümlerini aşağıdaki gibidir.

En güzel film ve dizinizi izlerken ya da önemli bir iş ile meşgulken internet bir anda kesildiğinde bu durum çekilmez hale gelebiliyor. Bunu kolayca halletmek için ilk önce ağ ayarları bölümünden yerel ağ bağlantısı ve ya kablosuz ağ bağlantısına tıklayarak tanımla dememiz gerekiyor. Eğer yeniden tanımlamanıza rağmen internet gelmediyse modemi açıp kapatmayı deneyebilirsiniz. Eğer hala gelmediyse modemin ağ kablosu ve ya hat kablosu çıkmış olabilir. Bunları kontrol ettikten sonra hala gelmiyorsa internet sağlayıcınızla alakalı bir durumdur.

WiFi bağlı ama internete bağlı değil sorunu

Uyarı iOS sistemine özel bir metindir. Android’ de farklı bir metinle karşılaşacaksınız. iPhone ile kablosuz bağlantı sırasında kopmaların oluştuğu anlarda veya internet erişiminin gittiği durumlarda bu mesaj ekrana gelmekte.

Bağlantıya yönelik gelen uyarılardan sonra modemin üzerindeki ışıkları kontrol edelim. İnternet ve DSL ışığının yanıp yanmadığı veya peş peşe yanıp sönüp sönmediğinin kontrolü gerekiyor.

WiFi ağı internete bağlı değil hatası internet olmadığı durumlarda karşımıza çıkar. Kısaca kablosuz olarak bağlantınız var ama internetiniz gitti.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

WiFi ağı internete bağlı değil için ne yapılır?

Problem net olarak internetin olmaması ile alakalıdır. Lakin nadir ip ve dns sıkıntılarında da belki bunla karşılaşırsınız. Böyle durumlara yönelik izlenecek yolların bazılarını aşağıya listeliyoruz.

  • Modemin kontrolünden sonra varsa başka bir ağa bağlanarak test edelim.
  • Modeminizin fişini çıkarın ve az bir süre bekletip takın.
  • Elle dns tanımlayın. olurda ip çakışmalarında yine elle ip adresini tanımlayıp modeminizi yine yeniden başlatın.
  • Kullandığınız bir koruma programını denemek adına esnek veya geçici devre dışı bırakın.
  • Ağı unut yaparak tekrardan ağ şifresini girerek tekrar interneti deneyin.
  • Kullandığınız cihazın tarihini ve saatini kontrol edin. Yanlışsa sorun çıkaracaktır.
WiFi agi internete bagli degil
WiFi ağı internete bağlı değil gibi görünüyor

Modeminizden yapacaklarınız

Modeminize 192.168.1′ le başlayan bağlantı adresini kullanarak arayüze ulaşın. İçerisinde kablosuz alandan kanal ayarı “OTO” ise 11 yapın. Ya da tam tersini uygulayın. Güvenlik duvarını da esnek olarak ayarlayın.

Nadir dns hatalarında modem içerisinden elle dns adreslerini gireriz. Bir ihtimal bunu da denersiniz.

WiFi ağı internete bağlı değil gibi görünüyor iPhone için çıkan metin şu an için bu şekilde. Güncellemelerle metin değişiminde yine aynı yöntemlerle bağlantınızı test edersiniz.

Sürekli WiFi bağlı ama internet bağlı değil mi?

Sürekli gidip geliyor ya da ara ara böyle ise belki modeminizi değiştirmeniz gerekiyor. Test adına yedek bir modemle denenmesi şart. Ağ değerlerinizin kontrolünü hizmet aldığınız yerden yaptırın. Lakin modem önemli bir faktördür. Tabi tesisatta aynı şekilde. Bina tesisatında sorun olup olmadığının da kontrolü bir elektrikçi tarafından yapılmakta. Yani hizmet aldığınız yer bina içerisine karışmamakta.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir