Windows 11 oturum açılmıyor kapanıyor sorunu

Andronova
4 Minimum Okuma

Bilgisayarda Windows 11 oturum açılmıyor hatası ekrana çıkıyor ve kendi kendine yeniden başlatıyor sorunu yaşayanların çözüm tarafında ne gibi işlemler yapması gerektiğinden söz edeceğiz.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

İçeriğimizde anlatacaklarımızdan bazıları laptop için farklı olarak uygulanması gerekebilir. Tak çıkar donanım özelliklerine göre şekillenen bir çözüm önerilerimiz olabilir.

İşlemlerin uygulanmasından önce dikkat edeceklerinizi aşağıya bırakıyoruz. Bunlarla hareket ederek sonraki adımlara geçebilirsiniz.

Windows 11 neden oturum açılmıyor sorunu oluşanların şunlara dikkat etmelerini öneriyoruz:

 1. Açılış ekranında herhangi bir uyarı metni ve kodu bulunuyorsa bununla araştırılmasını öneririz.
 2. Sistemin uzun süre açık kalması gibi bir şey varsa mümkünse 15-20 dakika kadar fişini çıkarıp beklemenizi öneriyoruz.
 3. Windows 11 sürekli kendi kendine başlatıyor ise, en son yaptığınız şeylerin bir listesini yapınız.
 4. Masaüstü bilgisayar kullanımında oluşan durumlarda donanım kontrolünün yapılması gerekiyor. Artı soğutucu fanlarının takılı olduğundan, temas sorunu olup olmadığından ve aşırı ısı oluşumunun olmadığından emin olunuz.

Bilgisayar kendi kendine kapanıyor mu?

Windows 11 kendi kendine kapanıyor gibi değişken problemlerin oluşabileceğinden şimdiden eminiz diyebiliriz. Özellikle güncellemelerden sonra ve donanım uyumsuzlukları veya arızaları sık başınıza gelebilir. Nasıl çözülür gibi Google aramalarının bir çoğu forum sitelerine sizi denk getirir. Genelde buralarda çoklu önerilerle daha sık karşılaşabilirsiniz. Lakin tam sebebi bilmeden yapacağınız denemelerin bir kısmı sisteminizi büyük arızalara sürükleyebilir.

Her zaman son günlerde ne yaptığınızın incelenmesi gerektiğinden söz ederiz. Kullanıcı acaba virüsle mi karşılaştı, donanımın yeteri kadar soğumadığından mı kaynaklı gibi çoklu sorular karşınıza çıkabilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Program, yazılım ve donanım kontrollerinden sonra yapılacak analizlerle aşağıdakilerin uygulanması gerekebilir.

Windows 11 oturum açılmıyor çözümü ne olabilir?

Sistemin kapatılıp belli bir süreliğine bekletildikten sonra yapılacak teste göre bir yol izlenebilir. Öncelikle internet erişiminiz varsa bunun kesilmesini öneriyoruz. Örnek virüs bulaşmış bir sistemin internetle olan bağlantısının daha büyük sıkıntıları doğuracağını söyleyebiliriz.

 1. Sisteminizi sorunun olmadığı bir güne döndürebilirsiniz.
 2. Virüs şüphelerinde komutla açılış taramasını flash disk üzerinden başlatabilirsiniz.
 3. Donanım parçalarının sökülüp takılır bir durumu varsa kontrol edilmesini öneriyoruz. Tabi yedek parça varsa. Özellikle RAM testinin yapılması önem arz ediyor. Bunun testini komutla yapabilirsiniz.
 4. Hard diskte bozuk sektörün olması durumlarında bu bölümlere denk gelindiğinde sistem kendiliğinden yeniden başlıyor hatası çıkabilir. Kısaca reset atıyor diyebiliriz.
 5. Windows açılış dosyalarının zarar görmesi mümkün. Onarım işlemini yapabilirsiniz. Normal yollarla olmazsa flash bellek ya da cd ile onarımı başlatabilirsiniz.
 6. Oturum ekranına geliyor ama hizmet hatası verilip oturum açılamıyor ise o zaman aşağıdaki adımların denenmesi daha mantıklı olacak.

Bilgisayar açılmıyor sorununda yardımcı araçlar

Windows 11 açılmıyor durumlarında test edeceğiniz en iyi yöntem ise sistemi geri döndürme veya onarım bölümünden işlem yapılması.

Sistem geri yüklemeye giremeyenler için:

 • Oturum ekranında kalıyor ise, klavyenizden “Shift” tuşuna basılı tutmanız gerekiyor,
 • Sonrasında başlat bölümünden sistemin yeniden başlatılması seçeneğine tıklamalısınız. Bu esnadan gelişmiş seçeneklerin açılmasına kadar shift tuşundan elinizi çekmeyiniz,
 • Sorun gidermeyi seçin,
 • Diğer ekran gelişmiş seçenekler olacak,
 • Sonra geri yüklemeyle alakalı bölüme ulaşacaksınız,
 • Problemin olmadığı bir tarih seçilebiliyorsa seçip ileri ile devamını uygulayınız.

Geri yükleme noktasının açılmaması durumlarında onarımla alakalı alanlar olacaktır. En kötü olasılık sistem kurtarma ve sıfırlamayı seçmeniz olacak.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Yukarıdaki işlemlerde oluşabilecek aksaklıklarda birde güvenli önyükleme ile işlem yapılmasını öneriyoruz.

Windows 11 oturum acilmiyor 1
Windows 11 oturum açılmıyor

Güvenli moda girememe durumlarında yapılacak

 • Oturum giriş ekranında kalıyor ise Windows penceresi adlı tuşa basılı tutarak r tuşuna basıp çekiniz,
 • Sonrasında yazılacak alana msconfig yazarak ilgili ekrana geçeceksiniz,
 • Buradan önyükleme adlı başlığa girin,
 • Güvenli önyüklemeyi işaretleyip sistemi yeniden başlatınız.

Açılacak oturumda sistemi geri yüklemeye çalışabilirsiniz. Duruma göre eksik dosya varsa aktarma ve komutla yapılacaklar denenebilir.

Windows 11 oturum acilmiyor 2
Windows 11 kapanıyor sorunu

Windows 11 oturum açılmıyor probleminde bilgisayar bilginiz yoksa kesinlikle sisteminizi teknik servise götürmenizi öneririz. En azından uzaktan destek veya yardım isteyebilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş