Apple Şifre Kırma (Şifre Sıfırlama 3 Adım)

Andronova
Yazar Andronova 9 Minimum Okuma

Apple şifre sıfırlama dendiğinde bazen gelen sorular arasında Apple şifre kırma adımlarını soranlar oluyor. Bu içerik, iPhone şifre sıfırlamada uygulanacak adımları resimli olarak sunmakta.

Ad imageAd image

Apple şifresini unuttunuz ise, şifrenizi sıfırlayamıyorsanız, haberimiz tam sizin gibi mağdur olan bir çok kullanıcımıza göre hazırlandı. Apple ID ve şifreyle ilgili sorun yaşıyorsanız, bu içeriğin tamamı sizi ilgilendirdiği anlamına geliyor.

Apple güvenlik adımlarında şifre belirlenirken zor bir şifre belirlemenizi sizden istiyor. Bu şekilde harf, rakam ve karakterlerden oluşan bir şifre belirlediğinizde genelde akılda kalıcı olmuyor. İş böyle olunca ileriki zamanlarda ister istemez şifre sorunu ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Apple şifre sıfırlamada resmi 3 işlem

1- Resmi olarak Apple şifre kırma adımları olarak en sık kullanılan yöntem fatura ile şifre sıfırlama işlemi. Burada resmi fatura elinizde olması yeterlidir. Fatura sizin adınıza olmasa dahi işlem yapma hakkınız var.

2- Güvenlik sorularına cevap vererek şifrenin sıfırlanmasını sağlayın.

Ad imageAd image

3- Cihazınızı daha önce iTunes ile yedeklediğiniz veya güncellediğiniz bilgisayardan sıfırlama işlemini yapın.

Apple şifre sıfırlama nasıl yapılır?

Apple şifrenizi kaybettiğinizde ilk yapmanız gereken güvenlik bilgilerinize erişim yaparak şifrenizi sıfırlamak olacaktır. Bu tür durumlarda eğer mail adresinize de erişim yoksa. Mail adresinizi de sıfırlamanız gerekecektir. Mail adresi veya farklı bir hesap şifreniz ile ilgili bir sorun yaşamadan önce açmış olduğunuz hesapların güvenlik adımlarında Cep telefon numaranızı kaydetmenizi öneriyoruz. Çünkü cep telefon numaranızı kaydettiğinizde hesabınızı sıfırlamak daha basit ve kolay olacaktır. Güvenlik sorusu belirlerken dikkatli olmak gerekir. 

Apple şifrenizi sıfırlamak için öncelikle aşağıdaki linke tıklıyoruz. Apple şifre sıfırlama linki : https://iforgot.apple.   com/password/verify/appleid linke tıkladıktan sonra Apple kimliğinizi veya parolanızı mı unuttunuz? linkine tıklıyoruz.

image
Apple şifre sıfırlama nasıl yapılır

Mail adresimizi yazarak devam butonuna tıklıyoruz. Parolamı sıfırla seçeneğine tıklıyoruz. 

image 1
Girişte sıfırlama isteği

E-posta alın seçeneği aktifken devam butonuna tıklıyoruz. Aşağıdaki resmi gördüğünüzde mail adresinize bir sıfırlama linki gönderilmiş demektir.

Ad imageAd image
image 2
Parola sıfırlama e-posta bilgisi

Mail adresine giderek Apple’ dan gönderilen mail içerisine giriş yapıyoruz ve Reset now linkine tıklıyoruz. 

Apple sifre sifirlama sifre kirma 5
Apple şifre sıfırlama geri dönüşü

Linke tıkladıktan sonra aşağıdaki ekrana ulaşacaksınız ve yeni bir şifre belirlemeniz gerekiyor. Lakin sorun çıkarsa bu seferde fatura ile başvuru yapacağınız bir ekran açılacak. Burada sizden istenilen bilgileri görmeniz gerekecek.

Yeni bir şifre belirlerken daha önce kullanmamış olduğunuza dikkat ediniz. Şifrenizi belirlerken en az 8 karakter kullanmanız gerekmektedir. En az bir büyük harf, en az bir küçük harf ve en az bir rakam kullanmanız gerekmektedir. Şifrenizi belirledikten sonra Reset password linkine tıklıyoruz.

image 3
Apple yeni şifre girişi

Şifreniz başarılı bir şekilde değiştirildi. Yeni şifreniz ile Apple hesabınıza giriş yapabilirsiniz. https://www.andronova.net

Telefon numarası ile Apple şifre sıfırlama

iPhone kullanıcıların en büyük sıkıntı çektiği konulardan biri olan ‘Apple şifresini unuttum‘ sorunu bazen cihazın kullanmamasına neden olabiliyor. Genelde kısıtlı seçeneklerle işlem yapmanız gerekiyor. Lakin kısıtlı seçenekler genelde güvenlik sorularına yanıt veremeyenler veya faturası olmayanlar içindir. Normalde Apple şifresini açmak için çok sayıda şifre sıfırlama yöntemleri var. 

En güvenli yazılım olarak bilinen iOS, şifre unutulması durumlarında kullanıcılarının kabusu olabiliyor. Özellikle cihaz faturası olmayan yaşlılarda bu sorunun daha fazla olduğunu söyleyebiliyoruz. Birde ikinci el alınan iPhone alımlarında sık karşılaşılıyor.

Apple kimliği şifresini unuttum diyen kullanıcıların ilk yapacakları adım Apple şifre sıfırlama ve bunun için:

  •  iforgot.apple.com/password/verify/appleid adresine girip
  •  “Apple kimliğinizi veya parolanızı mı unuttunuz” yazısına tıklayarak
  • Apple hesap açarken kullandığınız e-posta adresini yazıp güvenlik seçeneklerini incelemek
  • Apple kimliğimi unuttum diyenler için şifre sıfırlama bölümünde “Apple kimliğinizi unutursanız arayabilirsiniz” yazısına tıklayıp adı, soyadı ve e-posta adresini yazarak gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ben Apple şifremi unuttum ve aynı zamanda kayıtlı Apple e-posta şifremi unuttum veya mail adresime erişimim yok diyen kullanıcılar içinde aşağıdaki içeriği hazırladık. www.andronova.net

Apple şifresini sıfırlama
Telefon numarası ile Apple şifre sıfırlama
iPhone 6 Apple şifre sıfırlama
Apple parola unutulduğunda öneri sayfası
iPhone 6s Apple şifre sıfırlama
Apple 2 adımlı doğrulama alanı

Apple şifre kırma önerileri

Apple kimliği şifresini açmak için iPhone telefonun faturası varsa Apple çağrı merkezini arayarak şifre sıfırlama işlemini başlatabilirsiniz. Bunun dışındaki işlemler içinde aşağıdakileri inceleyiniz. Bu işlemi iCloud şifre sıfırlama da da kullanılabilir. www.andronova.net

Parola unutulduğunda kullanılacak bağlantılardan biri, https://getsupport.apple.com/solutions

Yukarıdaki Apple iletişim adresi ile başvuru formu doldurduğunuzda, size verilen saatler arasında Apple müşteri hizmetlerini ararsanız ve müşteri temsilcisine onay kimliğinizle ulaşırsanız daha hızlı erişim sağlarsınız. Onay kimliği, başvuru formunu doldurduktan sonra verilen 12 haneli sayılar.

  • Apple numaraları 00800448829878 ve 02162821511
  • Birinci Apple telefon numarasına 08:00 – 19:45 arasında ulaşabilirsiniz. İkinciye 09:00 – 20:00 (hafta içi)
iPhone 5s Apple şifre sıfırlama
Apple destek birimi için form

Apple şifre kırma uyarısı

Bu işlem için bazı cihazlar ve Apple şifre kırma programları daha önce de kullanıldı. Son yıllarda bunu kanıtlayan videolar ve ekran görüntüleri paylaşıldı. Evet Apple şifresini kırmak için bazı cihazlar bulunuyor. Ama ücretli olarak bu işlem yapılmakta. Bazıları aşırı bir fiyat söylemekte. Bunun için iyi bir araştırma yapmanızı öneriyoruz. Cihazınızdan veya paranızdan olma durumu ile karşı karşıya kalma olasılığınız var. Apple ekran kilidini kırma işlemini düşündüğünüz yerin önce referanslarına ve kullanıcı yorumlarına bakınız.

  • Telefonu satın alırken verilen fatura ile kolayca şifre sıfırlama işlemleri yapılmakta. Bunun için şirketin müşteri hizmetleri numarasını aramanız yeterlidir.
  • Diğer bir yöntemde faturası olmayanlar için sahte fatura düzenleme işlemi. Bu yöntem riskli olmasına rağmen ara ara yapıyorlar. Lakin diken üstünde olduklarını söyleyelim. Bu yasal bir suç olmasına rağmen yapan telefoncu da yaptıran telefon sahibi de bunu göze alabiliyor.

Apple şifre kırma programları

Apple şifre kırma programı adı altında yapılan paylaşımlara dikkat edin. Çoğu yanıltıcı ya da dolandırmaya yönelik işlemlerdir. Tabi virüs bulaştırma olayını da unutmayalım.

Şu an için kullanılan bir çok Apple şifre kırma yazılımı işe yaramamakta. Apple parola kırma, FBI ile gündeme gelen bir durumdur. Daha önce ayıka çıkmayan bu olay, FBI’ la sürtüşme sonucunda ortaya çıktı.

Apple şifre kırma cihazı

iPhone şifre kırma cihazı olarak çok sayıda televizyon ve haber sitesinde yerini aldı. Birebir Apple kırma yöntemini gösteren videolara yer verildi. Bu, bir dönem çok sık sorulan gerçek mi değil mi sorularından biri oldu. Her ne kadar iOS şifre kırma işlemi gerçek dahi olsa, zaman zaman Apple’ ın güncellemeleri ile bu yöntemin işi zorlaştırıldı.

Öneri başka konu: Birden fazla Apple Kimliği nasıl silinir

iPhone şifresi nasıl kırılır
Apple şifre kırma cihazı

GrayKey çeşitleri

Polisler için bulunmaz nimet özelliği taşıyan GrayKey cihazı mart ayından beri satılıyor. Cihazın 2 farklı çeşidi bulunuyor: Herkesin kullanabilmesi için daha ucuz olan model 15,000 dolar, ancak internet bağlantısı gerektiriyor ve yaklaşık olarak 300 tane kilidi çözmeyi başarabiliyor. 30,000 dolarlık olan versiyonu siz ne kadar isterseniz o kadar cihazın şifresini kırmakta.

FBI’ ın Apple şifre kırma olayı

2016 yılında, Amerika Federal Soruşturma Bürosu FBI, Apple ürünü olan iPhone 5c kilidini kırmak için yaptığı çalışmayı kamuoyuna taşıdı. İnsanlar genellikle kullandıkları akıllı telefonlarına koydukları kilitlerin kendi özel verilerini koruduğunu, başkalarının erişimini engellediğini kısacası, güvenli olduğunu bilmesine rağmen, devletin bazı üst düzey kurumları bunun kolaylıkla aşılabilecek bir sorun olduğunu düşünüyor, bu şifrelerin kırılamayacağını bilmiyordu.

Dünyada insanların neredeyse en çok kullandığı telefon olan iPhone şiflerinin üstesinden gelmeye çalışmak, her gün onlarca yeniliğiyle karşımıza çıkan durdurulamaz teknolojinin açığını bulmak adeta teknolojinin üstesinden gelmek anlamına geliyordu. Bunu yapmaya yeltenen Amerikalı polislerde, kendilerine bir şifre çözücü kiralamak yerine, dudak uçuklatıcı seviyede paralar harcayarak herkesin kişisel bilgilerini satan korsanlardan yardım almaya çalışıyor.

İsmi GrayKey olan iphone şifrelerini kırmaya yarayan bu alet, Apple’ın en son ürettiği telefon olan iPhone X şifrelerini bile kırmayı başardığı düşünülüyor. Kullanımı çok basit bir cihaz olduğu için ve polislerin de işini çok kolaylaştırdığı için polisler bu cihaz için sıraya girmiş durumda.

Motherboard, Amerika’daki polislerin ve federal kurumların iPhone şifrelerini kırmak için bu cihazdan ne kadar satın aldığını araştırmaya başladı. Motherboard’ın elde ettiği sonuçlara göre, Maryland Eyalet Polisi ve Indiana Eyalet Polisi de dahil, Amerika’daki birçok polis teşkilatı bu cihazdan yardım alıyor.

Apple şifre sıfırlama yazımız buraya kadar. Güncel olan Apple ile iPhone kilidi kaldırma adımlarını incelemenizi öneriyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir