Galaxy S5’in Exynos Octa ve Hexa İşlemcisi Sürprizleriyle Belli Oldu!!!

Samsung’un geçtiğimiz gün tanıttığı Galaxy S5 hakkında hem çok şey söyledik hemde çok şey söyleyeceğiz. Telefon bilinmezliklerle birlikte gelerek bizlerde soru işaretleri de bırakmıştı. Samsung kendi telefonlarında son zamanlarda iki farklı işlemci kullandığına şahit olmaktayız. Henüz kendi modemini geliştiremeyen Samsung LTE şebekeleri için Qualcomm işlemcileri tercih etmekteydi.

Andronova

Samsung’un 24 Şubatta tanıttığı Galaxy S5’in de Qualcomm’un şu anki en hızlı işlemcisi Snapdragon 801 (MSM8974AC) kullandığını lansman sonrasında öğrenmiş bulunmaktaydık; ama tam bu noktada bir soru işareti vardı. Samsung Exynos 6 işlemcisi ile gelmesine kesin gözüyle bakılan Galaxy S5’in Exynos işlemcisini neden tanıtılmamıştı?

Dünya Mobil Kongresi 2014’te (MWC 2014) şu anda sergilenmekte olan Galaxy S5’lerin Qualcomm işlemci ile gelmeleri birçok dedikoduyu da beraberinde getirmişti. Samsung tarafından bugün yapılan açıklama sonrasında ise Exynos işlemcilerin akıbeti belli oldu.

Herkes Exynos 6’yı beklerken Samsung şimdilik yola Exynos 5’in “upgrade” eilmiş versiyonu ile devam etme kararı almış gibi görünüyor. Exynos 5422 OCTA ve Exynos 5260 Hexa işlemcilerini tanıtan Samsung’un yeni işlemcileri şu özelleştirmeleri içeriyor.

Exynos 5422 OCTA’nın genel özelliklerine şöyle bir göz atarsak;

  • 4 adet Cortex A15 (2,1 GHz), 4 adet Cortex A7 (1,5 GHz) çekirdeği bulunıuyor
  • Bir önceki Exynos 5420’ye göre 200 Mhz hız artışı sağlanmış
  • ARM’ın LittleBİG tasarımı kullanılıyor ama Samsung’un kendi özelleştirmelerini içeriyor.
  • HMP (Heterojen Multi Processing) teknolojisi kullanılarak bir hayal olan 8 çekirdeğin birden aktif olarak kullanılması sağlanıyor.
  • GPU konusunda bir bilgi bulunmasa da Mali T628’in hızaşırtılmış bir versiyonun yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Exynos 5422

Samsung Exynos 5260 HEXA’nın ise genel özelliklerine şöyle bir göz atarsak;

  • 2 Adet Cortex A15 (1,7 GHz), 4 Adet Cortex A7 (1,3 GHz) çekirdeği bulunıuyor.
  • ARM’ın LittleBİG tasarımı kullanılıyor ama Samsung’un kendi özelleştirmelerini içeriyor.
  • Bu işlemcide de HMP (Heterojen Multi Processing) teknolojisi kullanılarak 6 çekirdeğin birden aktif olarak kullanılması sağlanıyor.
  • Samsung GPU konusunda yine bilgi vermese de Mali T624’ün yer alacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Her iki işlemcinin de 2K çözünürlüğündeki ekranları desteklendiği açıklasa da grafik tarafının bu çözünürlüğü desteklememesinden dolayı da Galaxy S5 ve 2014 yılı sonrasında çıkacak tüm amiral gemisi telefonların Full HD geleceğini söyleyebiliriz.

Exynos 5260 HEXA’nın Full HD video çekimini 60 kre/saniye hızında yaptığını ve Exynos 5422 OCTA’nın da 4K video çekimi (30 kare/saniye) yapabildiğinin altını çizelim.

Exynos 5260 Hexa

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.