Google Arama Uygulaması iOS 7 için Yenilendi

Andronova

Google ile Apple birbirine düşman olmasa da birbirinden nefret eden üvey kardeş gibiler. Biri birinin yaptığını beğenmiyor, biri birinin kendisini taklit ettiğini söylüyor, birinin CEO’su en büyük biziz derken diğerinin CEO’su en çok biz kazandırıyoruz diyor. Bu yarışma halide hepimiz tarafından izlenerek bu rekabet ortamında her zaman daha iyiyi almamıza sebebiyet veriyor.

Apple ile Google aslında bişrbirlerine öylesine yapışık ikiz bir firmaydı ki Apple Yönetim Kurulu üyesi olan E.Schmidt 2000’li yılların başında Google’da yöneticilik hatta CEO’luk yapmaya başlamıştı. İlk nesil iPhone ile, 3G ve 3GS telefonlarında Google esintileri ve desteği her şekilde belli olan bu cihazların arama ayarları Google üzerinden yapılarak Google programları sistem dosyalarında bulunuyordu. Daha sonraları Apple ile Google’ın arası açıldı ve E.Schmidt’ten de tarafını seçmesi istenmişti. Google’ı seçen Eric Schmidt bunun hayatının en doğru kararı açıklamasını ise yıllar sonra yapacaktı.

Android eko sistemin gelişip büyümesi ve hatta dev gibi olmasıyla Google ile bütün ilişkilerini kesen Apple, Google arama kutusu ve Google servislerini bile sistem klasörlerinden kaldırmış ve bunlara yer vermeyeceğini açıklamıştı ama ertesi gün gelen tepkilerden dolayı bu açıklamayı da yalanladı. Google arama seçeneği, Youtube, Google Maps uygulamalarını Google 3.parti yazılımcıları gibi yayınlamak durumunda kalmıştı. Apple’ın o dönemde Youtube uygulamasının kaldırılma sebebi olarak “kendini güncellemiyor ve işletim sistemini boşu boşuna yoruyor” açıklamasını daha dün gibi hatırlıyorum. Neyse ki Google Apple tutkunlarına program desteği vermeye devam etti ve Google arama uygulamasını iOS 7’ye entegre etti.

Görüntülerden de anlayacağınız üzere uygulama tam ekran arama şeklinde çalışıyor. Böylece bu değişiklik ile beyaz ekranda siyah bir bildirim çubuğu görmeyerek ekran bütünlüğü de sağlanmış oluyor. Bu düzenlemenin Android platformundan daha evvel iOS’a gelmesi de biraz tuhaf bir durum değil mi? Android 4.4 ile kilit ekranında sağlanan ekran bütünlüğü maalesef uygulamalarda yer almıyor. Umarım Google, iOS için geliştirdiği bu yeniliği bizlere de sunabilir. Ekranların eskiye nazaran nasıl görüneceğini merak ediyorsanız aşağıda bulunan ekran görüntülerini inceleyebilirsiniz.

Google Search 1

Google Search 2

Not: Aynı uygulama optimizasyonunun Google Maps içinde yapıldığını hatırlatalım. Google arama uygulaması ve Safari optimizasyonu iOS’ta tek kelimeyle mükemmel görünüyor. Kendi anavatanında ise neden böyle gözüküyor tabii bilemiyoruz.

Google Search 3

Kaynak idownloadblog

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir