Twitter hesap erişimi engellendi neden

Twitter' da bir hesaba girdiğinizde hesap erişimi engellendi ve "account has been withheld in turkey in response to a legal demand" uyarısı çıkabiliyor.

Twitter hesap erişimi engellendi neden
müşteri hizmetleri

Yukarıdaki uyarının Türkçesi "yasal bir talebe cevaben Türkiye'de hesap kapatıldı" anlamına geliyor. Mahkeme kararı veya kişinin yasal olarak Twitter' a başvuru yapması sonucu ilgili hesaba Türkiye' den erişimin kapatıldığı anlamını taşıyor. Twitter, Türkiye üzerinden bu hesabı görüntülemek isteyenlere böyle bir uyarı karşısına çıkarabiliyor. Bazen İngilizce bazen Türkçe açıklama gelebilir.

Sizin hesabınızda böyle bir durum varsa ve haksız yere yapıldığını düşünüyorsanız itiraz bildirimi gelmedi ise manuel form doldurularak başvuru yapılabilir. Net bir başlık bulamazsanız herhangi bir başlıkla test edilebilir. Detay Twitter iletişim yazısında yer alıyor.

Diğer olası durumları şöyle bir inceleyelim:

  • Şikayetlerin sayısında artış ve haklılık nedenleri.
  • Şikayet eden kişinin resmi bir belge sunması.
  • Bir kuruluşun veya kurumun başvurması.
  • Marka ihlalleri ile başvuru yapılması.

Diyebileceğimiz nedenler var. Burada yapmadım diyenlerin önce yaptığı paylaşımlar ve retweet' lere bakmak gerekiyor. Eğer resmi belgeye ulaştıysanız ilgili mahkemeye itiraz etme veya kuruluşa itiraz dilekçesini sunabilirsiniz. Tabi hesap sizi için önem arz ediyorsa.

Bu durum sadece karar alınan ülke için geçerli yani diğer ülkelerde sıkıntı çıkarmaz. Erişim için çoğu vpn kullanmakta ama pek mantıklı değil gibi diyebiliriz.

Yanlık olan durumlar için hesabın ülke ayarlarının kontrol edilmesi ve ek doğrulama gerekebilir. Birde sitelere ve uygulamalara Twitter hesabınız üzerinden erişim izni verdiyseniz bunlarında incelenmesi gerekmekte. Yapmadığınız paylaşım ve retweet başınızı ağrıtabilir. Virüs durumları, hesabın çalınması ve birden çok kullanımların tespiti için inceleme talepleri çok zor cevaplanabiliyor.

Twitter hesap erişimi engellendi neden

Ülkemizde yeni çıkarılan sosyal ağlarla ilgili düzenleme kararı yasalaştı ve kullanıcıların yasal taleplerinin hızlıca işleme alınması gibi önemli maddelerin olduğu kararla artık sosyal uygulamaların ülkemizi muhatap alma zorunluluğu olacak. Tabi buna uymayanlara gerekli yaptırımlar uygulanacağı sonuç kısmında yer alıyor. Tahminlerimiz ülkemizde çok sayıda başvurunun olacağı yönünde. Sanal ortamda özgürlük isteyenlerin başına bi sıkınıtı gelene kadar bunun farkında olmuyor. Ya da kendisinde olmadığından başkalarının haklarını umursamayan tavırları görebilirsiniz. Kardeşim rahatsız oluyorsan kullanma diyenlerinde sayıcı az değil.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2020, 15:38