Telefonu Şarjda Kullanmak Telefona Zarar Verir Mi?

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

Telefonu şarjda kullanmak telefona zarar verir mi sorusu her cihaz için ayrı ayrı sorulduğu da oluyordur. Bu önemli bir sorudur ve net cevabını alamayan çok sayıda kullanıcı var. İşin özeti günümüzdeki telefonlardaki teknolojiler az çok şarjda kullanıma müsait. Ancak bizzat uzun süre şarjda kullanılan cihazdaki batarya şişmesine şahit olan biri olarak biz şarjda cihazların kullanılmasını önermiyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Telefonu şarjda kullanmak: Doğru mu Yanlış mı?

Telefonlarımızı hayatımızın her anında kullanıyoruz, bu da şarj konusunu önemli kılıyor. Peki, telefonunuzu şarj ederken kullanmak zararlı mı? Bu konuda kafa karıştıran bilgiler dolaşıyor.

Elektrik Çarpması Riski:

Geçen yıl viral olan bir TikTok videosu, şarj sırasında telefon kullanmanın elektrik çarpması riski taşıdığını iddia etti. Bu doğru değil. Telefonlar, elektrik çarpmasını önleyen güvenlik sistemlerine sahiptir. Duvar prizinden veya powerbank’ten şarj ederken herhangi bir risk yoktur.

Yavaş Şarj:

Telefonunuzu şarj ederken kullanmak, şarj süresini uzatır. Bunun sebebi, pilin hem şarj edilmesi hem de kullanılması için enerjiye ihtiyaç duymasıdır. Suyla doldurulan bir sürahiyi örnek verelim. Musluğu açıp sürahiyi doldururken aynı anda sürahiyi bir bardakla boşaltırsanız, dolma süresi uzayacaktır. Aynı şekilde, telefonunuzu kullanırken şarj etmek de dolma süresini uzatır.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Pil Sağlığı:

Telefonunuzu şarj ederken yoğun kullanmak pil ömrünü kısaltabilir. Hem kullanım hem de şarj pilin ısınmasına neden olur. Bu iki etken bir araya geldiğinde pil strese girer ve ömrü kısalır. Sık sık şarj sırasında yoğun kullanım pilin kapasitesini düşürebilir ve tam şarj olmasını zorlaştırabilir. Aynı zamanda pilde şişme sorunu ister istemez ortaya çıkıyor.

Ne Yapmalı?

 • Mümkünse, telefonunuzu şarj ederken kullanmaktan kaçının.
 • Kullanmanız gerekiyorsa, yoğun işlemlerden (oyun oynamak, video izlemek) kaçının.
 • Ekran parlaklığını düşürün ve Bluetooth, WiFi gibi bağlantıları kapatın.
 • Hızlı şarjı yalnızca acil durumlarda kullanın.
 • Pilinizin durumunu takip edin ve aşınmış pilleri değiştirin.
Telefonu sarjda kullanmak telefona zarar verir mi 1
Telefonu şarjda kullanmak telefona zarar verir mi

Telefonunuzun Şarjını Uzun Süre Korumanın İpuçları

Yüksek Kaliteli Şarj Cihazı Kullanın:

Telefonunuzla birlikte gelen orijinal şarj cihazını veya cihazınızla uyumlu, güvenilir kaliteli bir şarj cihazını kullanın. Ucuza kaçma ve sahte şarj cihazları kullanmak, şarj süresini uzatacak ve hatta telefona ve bataryaya zarar verecektir.

Güvenli bir şarj cihazının özellikleri:

 • Cihazınızla uyumlu voltaj ve amperaj değerlerine sahip olması
 • Güvenlik sertifikalarına sahip olmasına özen gösterin
 • Kablo ve adaptörün sağlam ve hasarsız olmasına dikkat edin

Yoğun İşlemlerden Kaçının:

Telefonunuzu şarj ederken oyun oynamak, video izlemek veya internette gezinmek gibi yoğun işlemlerden kaçının. Bu işlemler pilin daha fazla güç tüketmesine ve şarj süresinin uzamasına neden olur.

Telefonunuzu Havalandırın:

Şarj olurken telefonunuzun hava akışı alan bir yerde olduğundan emin olun. Akıllı cihazları battaniye veya yastık gibi ısıyı hapseden şeylerden uzak tutun. Özellikle sıcak havalarda dikkat edin. Bu, pilin aşırı ısınmasına, şişmesine veya şarj süresinin uzamasına neden olabilir.

Uçak Modunu Kullanın:

Cihazınızı şarj ederken uçak modunu kullanmak, Bluetooth, mobil veri ve WiFi gibi bağlantıları devre dışı bırakır ve daha verimli şarj yapılır. İsterseniz, cihaza ihtiyacınız yoksa kapalı şekilde şarj yapmayı da düşünebilirsiniz.

Ekran Parlaklığını Düşürün:

Ekran parlaklığı pilinizin en büyük düşmanlarından biridir. Şarj olurken veya şarjda kullanırken ekran parlaklığını en aza indirmek şarj süresini önemli ölçüde kısaltabilir.

Daha Büyük Pil:

Telefonunuzun şarjını uzun süre korumak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, daha büyük pil kapasitesine sahip bir modelle yükseltmektir. Pil teknolojisi sürekli gelişiyor ve yeni piller daha uzun süre dayanabiliyor. Ayrıca, yeni bir telefon piliniz, eski telefonunuzda yıllarca kullanımdan kaynaklanan aşınma ve yıpranmadan da muzdarip olmayacaktır.

Powerbank Kullanın:

Her zaman yanınızda taşınabilecek bir powerbank, şarjınız bitmek üzereyken hayat kurtarıcı olabilir. Telefonunuzu kısa aralıklarla şarj etmek, pilinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olabilir. Mümkün olduğunca, kullanmadığınız zamanlarda telefonu birkaç dakikalığına powerbank’e takın ve tekrar ihtiyacınız olduğunda çıkarın.

Hızlı Şarjdan Faydalanın:

Birçok modern telefon, hızlı şarj özelliğine sahiptir. Bu sayede, telefonunuzu kısa sürede önemli ölçüde şarj edebilirsiniz. Özellikle acil durumlarda, hızlı şarj hayat kurtarıcı öneme sahip.

Telefonu sarjda kullanmak telefona zarar verir mi 2
Telefonu şarjda kullanmak telefona zarar verir mi sorusu

Kablosuz Şarjın Avantajları ve Dezavantajları:

Kablosuz şarj cihazları kullanımı kolaydır ve telefonunuzu şarj etmek için kablolarla uğraşmanıza gerek kalmaz. Ancak, kablolu şarj cihazlarına göre daha yavaştırlar ve telefonunuzu şarj olurken kullanmanızı engellerler. Telefonunuzu şarj olurken kullanmanız gerekiyorsa, kablolu bir şarj cihazı tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Ek Öneriler:

 • Ekran parlaklığını ayarlayın.
 • Kullanmadığınız uygulamaları kapatın.
 • Arka planda çalışan uygulamaları ve konum servislerini devre dışı bırakın.
 • Pil tasarrufu modunu kullanın.
 • Telefonunuzun güncel olduğundan emin olun.

Unutmayın:

Pilinizin ömrü kullanım şeklinize bağlıdır. Yukarıdaki ipuçlarını takip ederek telefonunuzun pil ömrünü uzatabilir ve şarjınızı daha uzun süre korumanızı sağlayabilirsiniz.

Telefonu şarjda kullanmak telefona zarar verir mi sorusunun özeti bize göre aşırı kullanılmalarda hem cihaza hem bataryaya zarar verebilir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir