Win32 VirLock fidye virüs nedir nasıl temizlenir

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

Dikkat bilgisayarınız dosyalarınız kilitlenebilir! Win32/VirLock virüsünün zararları. Win32/VirLock virüsü bilgisayara nasıl bulaşmaktadır? Win32/VirLock virüsü nasıl temizlenir?

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Virüsler bilgisayar sistemlerine sızıp kişisel verileriniz banka hesap bilgilerinizi çalmaya sebep olan programcıklardır. Virüs bilgisayar yazılımları piyasaya çıkmasıyla beraber kötü niyetli kişilerin banka hesaplarınızı boşaltması an meselesi olmaktadır. Bundan dolayı mobil cihazlarınızı ve bilgisayarlarınızı virüslerden uzak tutmak için gerekli önlemleri alınız. İşte o virüslerden bir tanesi olan ve kendini geliştiren bir virüs uygulaması olan Win32/VirLock virüsünden bahsedeceğiz.  

Win32/VirLock fidye virüsüne dikkat!

Win32 VirLock fidye virüs nedir nasıl temizlenir
Win32 VirLock fidye virüs nedir nasıl temizlenir

Win32 VirLock fidye virüsü nasıl temizlenir

Aslında bu virüs daha önce yine bilgisayarlara yüklenerek insanların başına sıkıntı çıkartan bir virüsün gelişmiş halidir. Daha önce fatura ttnet fatura turkcell fatura gibi adlarla anılan bu virüse çözüm olarak antivirüs geliştirilince virüs uygulamasıda kendini geliştirerek Win32/VirLock ismini aldı. Bu virüs diğerinden daha akıllı olduğunu söyleyebiliriz 🙂 dikkatli olmakta fayda vardır.

Peki bu virüs nasıl bulaşmaktadır. Bu virüs email adresinize gelen bir e-posta ile bulaşmaktadır. E-posta adresiniz ekinde gönderilen bir exe dosyası ile bilgisayarınıza bulaşarak dosyalarınızı şifreleyerek sizden bu dosyalara ulaşmanız için sizden para talep etmektedir. Bu virüs uygulaması ülkemizde daha yaşanmadı. Yaşanmamasınıda temeni ediyoruz. Fakat ESET firması tarafından yapılan açıklamalara göre bu virüsün ülkemize gelmesi çokda uzak durmamakdadır.

Bilgisayarınızda bulunan *.exe, *.doc, *.xls, *.zip, *.rar, *.pdf, *.ppt, *.mdb, *.mp3, *.mpg, *.png, *.gif, *.bmp, *.p12, *.cer, *.psd, *.crt, *.pem, *.pfx, *.p12, *.p7b, *.wma, *.jpg, *.jpeg. dosya uzantılarınızı şifrelendirerek sizden para istemektedir. Peki bu Win32/VirLock virüsünün zararlarından korunmak için aşağıdaki işlemleri uygulayabilirsiniz; Teknoloji haberleri

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
  • Bilgisayarınızda bulunan dosyalarınızın yedeklerini sıklıkla almaya çalışınız.
  • E-posta adresinize gelen dosyaları açmadan önce inceletiniz.Eğer sıradan bir e-posta ise virustotal adresi ile kontrol ediniz. Eğer kişisel bilgileriniz varsa sandboxie gibi güvenli ortamlarda izole yaparak programlar ile açmaya çalışınız.
  • Bilgisayarlarınıza yüklenen işletim sistemlerinizi ve antivirüs programlarınızı orjinal olarak kullanmaya çalışınız.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir