Yeni iPhone işlemcisi Apple A12

blank

Apple firması rakiplerinin amiral gemilere en son teknolojiye sahip işlemciyi kullanmasından sonra kendide yeni işlemci için kolları sıvadı. İşte Apple'ın son işlemcisi Apple A12 detayları…

teknik destek

Apple firması son çıkaracağı iPhone serisi için yeni bir işlemci üretmeye başladı. Firmanın üreteceği bu son işlemci Apple A12 dünyada 7nm fabrikasyon süreci ile üretilen ilk işlemci olacak. Bu işlemcinin üretimini yapacak olan TSMC’den müjdeli haber geldi.

Apple A12 hangi modelde kullanılacak? Üretimden sonraki modellerde kullanıalcak. Bloomberg sitesinde yer alan haberlere göre TSMC firması firmanın üreteceği son iPhone modellerinde yer alacak olan Apple A12 işlemcisini Eylül ayında üretmeye başlayacak. Dünyanın ilk 7nm fabrikasyon süreci ile üretilecek olan Aplele A12 işlemcisini birlikte inceleyelim.

Yeni iPhone işlemcisi Apple A12

Apple A12 özellikleri

Şirkete yakın kişiler tarafında yapılan açıklamalara göre Apple’ın bu yeni işlemcisi A11 işlemcisine göre %20 daha fazla performans sağlayarak %40 daha az enerji tüketecek.  Şuan piyasada yer alan en güçlü işlemcileri yapan Apple’ın bu yeni işlemcisinin ise ne kadar hızlı olacağı aslında herkes bizleride heyecanlandırmaktadır.

Peki işlemci üretiminde kullandığımız nm fabrikasyon süreci nedir ? İşlemci üretirken kullanılan transtörlerin yoğunluğu nm birimi ile ölçülüyor. Bu açıdan baktığımızda 7 nm’lik bir işlemci kullanıcılarına daha fazla performans ve daha az enerji imkanı sunmaktadır.  

Hali hazırda kullanılan en güçlü işlemciler olan Apple A11 Bionic ve Qualcomm Snapdragon 845 işlemcileri 10 nm fabrikasyon süreci ile üretilmektedir. TSMC firmasının işlemcide 7nm bariyerini yakalaması oldukça önemli fakat rakibinin de bir o kadar güçlü olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Smasung firması 7nm işlemcileri gelecek yıl telefonunda kullanmayı düşünüyor. Hatırlarsanız Samsung geçtiğimiz dönemlerde iPhone için işlemci üretmişti. Apple daha sonra TSMC firması ile çalışmaya başladı. Apple, Samsung’un işlemci olarak bir adım ileride olmasında dolayı Apple A13 işlemcisinde belki Samsung ile tekrardan birlikte çalışabilir. Apple haberleri


Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2018, 18:57

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!